Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNYE BELEDİYESİ’NDEN ÖRNEK PROJELER

ÜNYE BELEDİYESİ’NDEN ÖRNEK PROJELER
31 Ağustos 2018 - 18:07

ÜNYE BELEDİYESİ’NDEN ÖRNEK PROJELER

Ünye Belediyesi 2014 yılından bu yana ortaya koyduğu örnek projelerle adından söz ettiriyor. Tüm Türkiye genelinde de ses getiren projeler ile kentin kimliği son 4,5 yılda gözle görülür oranda değişti.

Başta altyapı çalışmaları ve kentsel dönüşüm projeleri olmak üzere sosyal belediyecilik alanında da önemli projeler hayata geçirildi.

Tüm bunların yanı sıra turizm kenti olma yolunda hayata geçirilen projelerle Ünye tarihinde olmadığı kadar tanınmış bir şehir haline geldi ve ziyaretçi sayısında ciddi artış yaşandı.

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI

2008 yılında kent sınırına kadar gelen doğalgaz hattına rağmen aradan geçen 6 yılda bir çalışma gerçekleştirilmezken, 2014 yılında Ahmet Çamyar’ın belediye başkanı seçilmesi ile birlikte doğalgaz çalışmalarına hızla başlandı. Ünye merkezinde şu ana kadar kentteki hanelerin yüzde 50’sine doğalgaz bağlandı. 2018 yılı sonuna kadar kentin %65’ine doğalgaz hizmeti sunulmuş olacak.

ALTYAPI VE YOL ÇALIŞMALARI

2014 yılına kadar Ünye’de 1 km bile sıcak asfalt çalışması bulunmuyorken, bu tarihten itibaren kentin ana caddeleri başta olmak üzere çok sayıda sıcak asfalt çalışması uygulandı. Saray caddesi, Çınarlık Caddesi, Hükümet Caddesi, Belediye Caddesi, Niksar Caddesi, Atatürk mahallesi gibi ana arterlerde doğalgaz, telekomünikasyon, su gibi altyapı çalışmaları hızla tamamlanarak sıcak asfalt uygulaması gerçekleştirildi. 2014 yılından itibaren Ordu’nun Büyükşehir olması ile birlikte 85 mahalle ve 2 bin kilometrenin üzerinde yol ağına ulaşan Ünye’de Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve ekibi 310 bin metrekare beton yol, 225 bin metrekare parke yol ve 400 bin tonun üzerinde malzemeli yol bakım çalışması gerçekleştirdi. Yine 4,5 yılda Tabakhane Deresi başta olmak üzer Cüri deresi gibi kent merkezinden geçen derelerde yürütülen ıslah çalışmaları ile Ünye’de geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen sel afetlerinin önüne geçilmiş oldu. 4 yılda gerçekleştirilen projelerle Ünye’de yol çalışmalarında devrim niteliğinde projeler hayata geçirilmiş oldu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Ünye’de kent yaşamını doğrudan etkileyen alanlarda 4,5 yılda önemli kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirildi. Rüzgârlı Sokak’ta yapılan kamulaştırma çalışması ve yıkımın ardından, bu bölgenin denizle geniş bir bulvar ile buluşması sağlanarak kent yaşamı nefes almış oldu. Yine kullanım ömrünü tamamlamış olan Eski Belediye Kültür sarayı yıkılarak yerinde 30 milyon lira değerinde alışveriş merkezi inşa edilerek hizmete sunuldu. Kentin merkezinde bulunan eski pazaryeri yıkılarak burada ki pazarcı esnafı yeni inşa edilen kapalı çarşıya taşınırken, eski pazaryerinin bulunduğu alana 400 araçlık kapalı otoparkı buluna 15 Temmuz demokrasi meydanı inşa edildi. Aynı alanda yükselecek olan Kültür Sarayının ihalesi ise gerçekleştirildi. Yine Ünye sahilinde mülkiyeti Ünye Belediyesinde bulunan sahil işletmeleri yenilenerek kent yaşamının ve turizmin hizmetine sunuldu.

KÜLTÜR YOLU PROJESİ

Ünye’nin turizmi ve tarihi dokusunu yeniden ayağa kaldırmak adına başlatılan Kültür Yolu Projesi kapsamında Yalı Kilisesi, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Saray Hamamı, Kadılar Yokuşu, Sabri Kadı Konağı, Bakırcılar Arastası, Orta çarşı gibi tarihi miraslar yeniden restore edildi. Yine proje kapsamında Ünye Kalesinin restorasyon çalışmalarına başlandı. Proje kapsamında şu an, Kefeli Han, Burunucu Yarımadası, Galabuzu projeleri için de start verildi. Ünye bu dönem Türkiye’de örnek olacak bir çalışmaya daha imza attı. Ünye reklam filmi çekilerek tüm ulusal kanallarda 2 ay boyunca yayınlandı. Ortaya konan tüm bu projeler sonucunda Ünye turizm alanında atak yaptı. Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar döneminde açılan turistik otel ve tesislerde de turizm kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Ünye’de ziyaretçi sayısı 2018 yılının 3.çeyreğinde 500 bini geçti. Kentte turizm yatırımları halen artan bir vime ile devam ediyor.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar döneminde Ünye Belediyesi sosyal belediyecilik alanında da önemli projeler ortaya koydu. İkinci Bahar Lokali Millet Kıraathanesinde yaşlılar için ücretsiz çorba, poğaça ve çay ikramında bulunuluyor. Engelli vatandaşlarımız için ise Engelli Koordinasyon Merkezi ve Engelli Okçuluk merkezi hizmete sunuldu. Askıda Ekmek Projesi ile Türkiye’de örnek bir çalışmaya imza atan Ünye Belediyesi projesinin uygulanmaya başladığı 2016 yılından bu yana ihtiyaç sahibi ailelere diledikleri anlaşmalı fırınlardan şu ana kadar yaklaşık 500 bin liralık ekmek yardımında bulun ulaşmasına aracılık etti. Ünye Belediyesi, Gönül Köprüsü, En Yakın Komşunuz Ünye Belediyesi, Sosyal Market gibi daha birçok projeyi hayata geçirerek Türkiye’de sosyal belediyecilik alanında örnek belediyelerden biri olarak gösteriliyor.

FESTİVALLER KENTİ ÜNYE

Turizm alanında örnek kent haline gelen Ünye’de yıl içerisinde birçok sosyal etkinlik ve festivalde düzenleniyor. Yıl içerisinde düzenlenen Ramazan etkinlikleri, Uluslararası Festival, Kitap Günleri, Triatlon Yarışları, Su Sporları Festivali, Çocuk Oyunları Festivali, Nostaljik Arabalar Buluşması, Açık Hava Sinema günleri gibi birbirinden renkli organizasyonlar Ünye özellikle yaz döneminde bölgenin en fazla ziyaretçi akınına uğrayan kentlerin başında geliyor.

BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇAMYAR’DAN SORUNLARA HIZLI ÇÖZÜM

Ünye’nin kronik sorunlarını 4,5 yıllık sürede çözüme kavuşturan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, çözüm odaklı belediyecilik alanında örnek çalışmalar yürüttü. Yıllardır hasret çekilen birçok projeyi ortaya koyan Başkan Çamyar, ayrıca Ünye’de bazı mahallelerde 40 yıldır çözülemeyen Tapu Problemini de çözüme kavuşturdu. Bayramca, Saraçlı ve Çamurlu mahallelerinde tapu problemi yaşayan vatandaşların sorunlarına el atan Başkan Çamyar, 3 mahallede yaklaşık 250 vatandaşı tapuları ile buluşturmuş oldu.

TEMİZ KENT ÜNYE

Ünye Belediye Başkan Çamyar döneminde Türkiye’nin en temiz kentlerinin başında yer almaya başladı. Ünye merkezinde yer altı çöp konteyner uygulaması başlatılırken, 250’ye yakın noktada gerçekleştirilen uygulama ile kötü koku ve görünümün önüne geçilmiş oldu. Modern temizlik araçları ile gerçekleştirilen rutin ve titiz temizlik çalışmaları ile Ünye Türkiye’nin en temiz kentleri arasında ilk sıralarda yer almaya başladı. Ünye Belediyesi ayrıca geri dönüşüm ve ayrıştırma alanında da örnek projeler ortaya koydu. Sitelerde uygulanan geri dönümüm projeleri ile çevreye katkı sağlanırken, yine Fevzi Çakmak mahallesi gibi bazı mahallelerde ise “Ekmeğini Çöpten Kazan projesi uygulandı. Proje ile evlerinde çöpünü ayrıştıran vatandaşlar karşılığında kendilerine verilen çevre kart ile ücretsiz ekmek alabiliyor. Proje çevre temizliği, ülke ekonomisi ve hane ekonomisi olmak üzere birçok alanda ciddi kazanımlar ortaya koymuş oldu.

 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-