Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNYE BELEDİYESİ MART AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

ÜNYE BELEDİYESİ MART AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
03 Mart 2020 - 16:40

Ünye Belediyesi’nde Mart ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı başkanlığında gerçekleştirilen Mart ayı olağan meclis toplantısı İdlib’deki Şehitlerimiz anılarak bir dakikalık Saygı Duruşunda bulunuldu. Saygı Duruşu’nun ardından başlayan mecliste toplamda 5 gündem maddesi görüşüldü.

Görüşülen gündem maddelerinden birinci, ikinci ve üçüncü gündem maddeleri incelenmek üzere komisyona havale edildi. Dördüncü madde ise komisyon kararı okunarak meclis tarafından kabul edildi. Gündemin beşinci maddesinde ise 2018 yılı denetimi sonucunda Sayıştay Başkanlığı tarafından düzenlenen, Ünye Belediyesi 2018 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu okunarak meclis bilgisine sunuldu.

 2018 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu’nda, “Sayıştay Başkanlığı tarafından yapılan denetim sonucunda Ünye Belediyesi 2018 Yılı Denetim Raporu olarak düzenlenen raporda toplam 27 adet bulgu tespit edilmiştir. Bulgularda yer alan konular hatalı ve düzeltilmesi gereken tenkit ve tavsiyeye değer görülen hususlardan ibaret olup gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Söz konusu bulguda yer alan hatalı kullanılan kodlar düzeltilmiştir. Kurumlarla müştereken sorumlu olunan konularla ilgili yazışmalar yapılmış olup çalışmalar süreç doğrultusunda devam etmektedir. Bulgu örneklerinden bahsedecek olursak; mahalli idare belediyeler tarafından kullanılan detaylı hesap planı kodları ve bu kodların hatalı kullanılmasıyla ilgili hatalar, haberleşme vergilerinin tahakkuklandırılmamasından kaynaklı hatalar, Büyükşehir Belediyesi tarafından parkmetre yerlerinden elde edilen gelirlerden kuruma aktarılması gereken payların takip edilmemesi gibi. Bunların dışında incelemeye alınan bulgularla alakalı Sayıştay Başkanlığınca İç İşleri Bakanlığına bildirimin yapıldığı belirtilmiş olup, İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılacak olan inceleme neticesinde çıkan sonuç doğrultusunda yeniden değerlendirmeye tabi tutulacaktır.”

İyi Parti Meclis Üyesi Murat Çıraklı, 2014 ile 2019 yılları arasında 21 milyon liralık otopark ücretinin Büyükşehire gittiğini buna karşılık sıfır dönüşüm olduğunu ve bunun devam ettiğini belirtti. Bu paranın sadece otopark için kullanılabileceğini ve Ünye Belediyesinin bir ön çalışma yaparak Ünye’de otopark ihtiyacı olan yerleri büyükşehire bilgilendirmesi gerektiğini ifade etti. Bunun üzerine söz alan Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Güler, otoparklarla ilgili 2 aydır büyükşehir ile görüşmelerinin olduğunu, büyükşehirin Ünye, Fatsa ve Altınordu’da otopark yeri aradıklarını ve semt otoparkları yapma düşüncesinde olduklarını belirtti.

Başkan Tavlı, “Bu yıl toplamda 6 aracı envanterimize katmış olduk”

Ünye’de göreve geldikleri günden bu yana yoğun bir çalışma programı yürüttüklerini kaydeden Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, aynı zamanda belediye araç parkuruna da özellikle yol yapım hizmetine yönelik yeni araçlar kazandırdıklarını kaydetti. Başkan Tavlı, “Geçtiğimiz yıl 15 km’nin üzerinde kırsal bölgelerimizde beton yol yaptık. Ayrıca tüm mahallerimizde tek ekiple yol bakım olmak üzere birçok şekilde hizmet vermeye gayret ettik. Bunun yeterli olmadığını biliyoruz. Bu yüzden gerekli tedbirleri almaya başladık. İlk etapta bir adet greyder alımı gerçekleştirdik. Greyder alımı ile ilgili Türkiye Belediyeler Birliği bizlere 500 bin lira bir destek sözü vermişti. Ancak son görüşmelerde bu desteği nakdi olarak yapamayacaklarını belirttiler. Bu nedenle greyderin tamamını belediyemizin bütçesi ile envanterimize kazandırmış olduk. Akabinde Belediyeler Birliği bizlere bir beton mikseri alımı ile ilgili söz verdi. Birliğin Genel Sekteri bununla ilgili talimatını da verdi. Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz de mikser alımı ile ilgili ihaleye çıktı. Ayrıca 2 adet beton mikserini daha belediyemizin imkânları ile almış bulunmaktayız. Geçen yıl 4 araç kiralayarak beton yol hizmeti vermiştik. Bu yıl 3 adet beton mikserini kendi envanterimize katmanını mutluluğunu yaşıyoruz. Ayrıca uzak mahallelerimizde yerinde beton üretebilmek adına bir adet Carmix adı verilen yaklaşık 500 bin lira maliyeti olan beton üretim aracı alımı ile ilgili süreci başlatmış bulunmaktayız” diye konuştu.

Başkan Tavlı, “Böylece bu yıl içerisinde bir adet 10 metreküplük çöp aracı, 1 adet Greyder, 3 adet beton mikser aracı ve şu an alım işlemine başlamış bulunduğumuz Carmix beton üretim aracı olmak üzere belediye envanterimize 6 adet önemli hizmet aracını kazandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.  Göreve geldiğimiz günden bu yana hem hizmet üretiyoruz, hem de hizmet üretimini artırmak adına belediye envanterimize ihtiyaç duyulan araçları kazandırıyoruz” dedi.

Başkan Tavlı, “Yol çalışmalarına Nisan sonu gibi hızlı bir şekilde başlayacağız”

Malzemeli yol bakım ve tesviye çalışmalarında Ünye’nin doğusu ve batısı olmak üzere 2 ekip oluşturacaklarını belirten Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “ Böylece her bölgeye hızlı bir şekilde hizmet etmeyi planlıyoruz. Kırsalda yer alan mahallelerimiz hizmet görememenin yoksunluğu içerisindeydi. Bir kısmı sıfır asfalt hizmeti ile buluştu. Ama bu asfalt yolların bağlantı yolları var. Bu yolların da acil bir şekilde iyileştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle Nisan sonu Mayıs başı gibi hava şartlarının iyileşmesi ile beraber hızlı bir şekilde çalışma başlatacağız. Hava şartlarını yağışlı olması durumunda yol çalışması yapılamıyor. Çünkü hem yapılan emek boşa gidiyor, hem de mevcut yolları da ağır vasıtalı iş araçları olduğu için bozuyor. Bu nedenle çalışmaların yapılırken yolların kuru olması gerekiyor. O nedenle şu an acil düzenlenmesi gerek yolları yapıyoruz. Asıl çalışmalarımız ise belirttiğim tarihte başlayacak” dedi.

Başkan Tavlı, “Ünye’mizi ortak akılla yönetiyoruz”

Ünye’ye hizmet etmekten başka bir gayeleri olmadığının altını çizen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, bu nedenle mecliste yer alan tüm siyasi parti temsilcileri ile istişare içerisinde olduklarını belirtti. Başkan Tavlı, “Ünye’mizi birlikte yönetmek ve doğru işlere imza atmak adına sadece kendi gurubumuzla değil, meclis toplantımız öncesi muhalefet partilerimizin temsilcileri olan meclis üyelerimizle de toplantılar gerçekleştiriyoruz. Çünkü bizim tek gayemiz Ünye’mize hizmet etmek” dedi.

Ünye Belediye Meclisi’nin bir sonraki oturumu 07 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.  

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-