Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNTİD BAŞKANI SOBİ’DEN Turistik Tesislerde Eşitsizliğine Tepki!

ÜNTİD BAŞKANI SOBİ’DEN Turistik Tesislerde Eşitsizliğine Tepki!
26 Ocak 2021 - 14:14

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi pandemide restoranların kapalı olduğunu ancak kış turizmi için onlarca insanın dipdibe saatlerce bir araç içerisinde yaylalara çıkmasını eleştirerek, “Kış Turizmcisi Turizmcide, Şehirlerdeki Turizmciler Ne?” sorusunu sordu.

Son günlerde özellikle kayak ve kış turistik tesislerinden paylaşılan görüntüler bazı kesim tarafından tepkiyle karşılandı. Koronavirüs Salgınına karşı önlemler kapsamında restoran ve kafe gibi yerler kapatılmıştı. Ancak kış turizmine ev sahipliği yapan tesisler ise %90 doluluk oranına ulaşınca haberlere konu olmuştu.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi yaptığı açıklamada bu eşitsizliğe tepki gösterdi. Sobi açıklamasında,  “Özellikle yiyecek ve içecek sektörümüz, sahil kesiminde ve bölgemizde can çekişirken böylesine kontrolü ve takibi iyi düşünülmemiş izin bizleri üzmüştür. Maalesef, bu durumu bir turizmci olarak şahsım ve Dernek üyelerimiz adına doğru bulmuyoruz. Sektörümüz aylardır kapalı iken, restoranlarımız, kafelerimiz, çay bahçelerimiz her türlü hijyen ve tedbiri almış olmasına rağmen, Ünye’den, Fatsa’dan, Altınordu’dan onlarca otobüs, minibüs ve benzeri araçların Ünye ve Fatsa’mızdan yaklaşık 2 saat, Altınordu’dan 1,5 saat boyunca onlarca insanın 10-15 m2 araçlarda dipdibe gitmesine özel izin verilmesi anlaşılır gibi değildir. Kaldı ki, sektörümüz bir bardak çay bile veremezken, Çambaşı ve benzeri kayak merkezlerinde restoranların her türlü hizmeti vermesi, Maske ve mesafe kontrolünün kolluk kuvvetleri tarafından yapılmamış olması bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Özellikle damak tadı ile öne çıkan işletmelerimiz ahçı ve benzeri personelini daha fazla taşıyamamakta ve budurum sektörümüzün geleceğini ve hizmet kalitesini olumsuz etkilemektedir. Kaldı ki devletimizden yeni açılım öncesi hibe desteği beklerken böylesi bir durumla karşılaşmak sektör içerisinde negatif ayrımcılık oluşturmuştur” dedi.

Acil Yapılması gerekenler konusunda da öneri sunan Başkan Sobi bu önerilerini şöyle sıraladı;

Restoranlar Nasıl Açılsın Önerisi

1- Restoranlar bir an önce ‘en sert tedbirlerle’ açılsın, alınan tedbirlere uymayanlar ilk uyarı, ikincisinde gerekirse kapatılsın,

2- Müşterilere HES koduyla restoranlara giriş yapsın,

3- Aşılamada yeme-içme sektörü çalışanlarına öncelik verilsin, risk en aza indirilsin,

4- Hijyen kuralları en katı şekilde uygulansın burada tavize izin verilmesin,

5- Masalar arası sosyal mesafeye dikkat edilsin, uymayanlar gereken cezai müeyyide ile cezalandırılsın.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-