Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Türkiye’nin Şımarık Çocukları “Bankalar”

Türkiye’nin Şımarık Çocukları “Bankalar”
15 Ocak 2020 - 13:32

Bankalar müşteri çekmek için esnaf ve iş adamlarına her türlü taklayı atıp dost göründükten sonra en büyük kazığı atıyor. Bunu kimse dile getiremez iken Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve iş adamı İrfan Akar ilçedeki Yapıkredi Bankası’nın 10 bin liralık çekini yatırmak için gittiğinde bu hesap başka yerde deyip kendisinden 74 liralık masrafa büyük tepki gösterdi.

Yapıkredi Bankası Ünye Şubesi’nde müşteri iken, kendisini Fatsa şubesi müşterisi yapan bankanın Ünye’deki şubesinde yaptığı işlem sırasında çıkan masraf Başkan Akar tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

İşlem ücretinin ticari hayatlarının geleceğini en olumsuz etkilenmesine rağmen o bedeli personeline çek yatırırken alınan ücreti ödetmeyerek yaptığı hareket Türkiye’deki gariplerin de sessiz çığlığı oldu.

Bankalar Türkiye’nin Şımarık Çocuğu Oldu

Vatandaşa yüklenen en büyük ücretlerin bankalardan olduğunu ifade eden Akar,”Ben Yapıkredi Bankası’nın Ünye şubesi müşterisi iken beni Fatsa’daki Yapıkredi Bankası’na müşteri yaptıklar. Niye kendi portföyleri artsın diye, bizde yardımcı olalım dedik ancak bize söylenenle yapılan iş farklı oldu. kimse hakkını aramadığı için, neymiş bankalar böyle karar almış. bizim için kararları kim alacak, yasalar niye biz esnaflardan yana değil, zaten ekonomi zor durumda bir de bankalar her işlem için ufak görünen meblağlar ile büyük paralar alıyorlar. Bu resmen vatandaşın cebine uygulanan bir soygundur. Bankaların hepsi Türkiye’nin şımarık çocuğu oldular. Ben ve benim gibi bir çok iş adamı bu konuda çok şikayetçilerdir. Bankalar iyice vatandaşın, esnafın ve sanayicinin cebine gözlerini dikmiş durumdadır. Türkiye’nin vergi rekortmenleri bankalar olmasında rağmen az paraya tatmin olmuyorlar. Daha fazla para istiyorlar. Bu bankacılık sistemi İstanbul’dan Ankara’dan kapalı  kapılar arkasından yönetilmemelidir. Artık buna birileri dur demesi lazım. İnsanlar utandığından seslerini çıkaramamaktadır. Ben artık buna dur demek istiyorum “dedi.

Akar, Cumhurbaşkanı’na Seslendi

Bankaların uyguladığı ücretleri Cumhurbaşkanı’na şikayet eden Akar,” Sayın Cumhurbaşkanımızı, Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu göreve davet ediyorum. Çünkü yetkililer ekonomi düzelsin diye devamlı esnaf ve sanayiciler için yasa çıkartırlar iken bunun hemen karşılığında bankalar ufak ufak esnafı tırtıklıyorlar.Türkiye’nin şu anda bu şımarıklığı kaldıracak tahammülü yoktur. İş adamına, sanayicilerimize, esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza uygulanan bu düzene artık birileri dur demelidir” diye konuştu.

“Bütün Banka Müdürleriyle Televizyonda Konuşmaya Hazırım”

Yapılan bu ücrete tepkisini kamuoyunda televizyon kanallarında banka müdürleriyle açık oturumla tartışabileceğini söyleyen Ünye Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar,” İstenilen televizyon kanalında bütün bankaların genel müdürleriyle açık oturumda konuşmaya hazırım. Bu soyguna sessiz kaldığımız sürece bankalar bu kriz ortamında hepimizin cebini boşaltacaktır” şeklinde konuştu.

Yapı Kredi Bankası’nda olayı yaşayan Akar şirketinin muhasebe sorumlusu Casım Şahin,”On bin liralık çekimizi ödemek için bankaya geldik.Bizde 74 lira masraf çıkarttıkları için çekimizi ödeyemedik ve çekimiz yazıldı. Ünye Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar’ın muhasebecisiyim. Kendisi Ankara’da olduğu için gelemedi. Banka 74 lira masraf çıkarttığı için on bin liralık çekimizi ödeyemedik. Böyle bir olayla daha öncelerde de yaşadık ama çeki ödemek zorunda olduğumuz için bu masrafları karşıladık. Bu olay için hep bir masraf çıkartıyorlar. Biz bu zaten masraflardan sıkıntılı olduğumuz için her işlemimizde şubeden şubeye bizden ayrı bir masraf almasından sıkıntılıyız. Çek zaten on bin lira olduğu için 74 lirası masrafa kesildiğinde çek ödenemedi” dedi.

https://youtu.be/K0O3BUlI-rQ

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-