Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Tüm Köy Sen: ”Zehirleniyoruz, tarım arazileri yok oluyor”

Tüm Köy Sen: ”Zehirleniyoruz, tarım arazileri yok oluyor”
24 Eylül 2019 - 16:20

            Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırma madenciliği, taş ocakları ve termik santrallerin sağlığımızı tehdit ederken tarıma da zarar veriyor, dedi.

            Tüm Üretici Köylüler Sendikası Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra, “İktidarın uyguladığı tarım politikaları nedeniyle üreticilerin üretimden vazgeçmeye zorlanması yetmiyormuş gibi, maden, taş ocağı, termik santraller gibi işletmeler de tarımı olumsuz etkiliyor.” diyerek tarım arazilerinin korunması gerektiğini belirtti.

            Siyanür ve toz etkili oluyor

            Tüm canlıların sağlıklı bitki çeşitliliklerine gereksinimi olduğunu vurgulayan Sağra, “Sebze ve meyvelerin kalitesi insan sağlığını etkiliyor. Siyanürle altın ayrıştırması yapan işletmenin sebze, meyve ve diğer tarım ürünlerimize zararı büyük. Hatta derelerin, ırmakların kirlenmesi nedeniyle denizlerimiz de tehdit altında. Bu balıkçılığı da etkileyecek. Taş ocakları nedeniyle tozlar tarım ürünlerini kirletiyor. Ormanlar kesiliyor. İklim değişiyor. Aşırı yağmur, dolu, fırtına olağanlaştı.” dedi.

            Ekoloji ve tarım bir bütün

           Toprağın, suyun, havanın kirletildiğini belirten Sağra, “Tüm Köy Sen olarak toprağımıza, suyumuza, havamıza; emeğimize ve ürünümüze sahip çıkıyoruz. Tarım arazilerimizi yok eden, kirleten tüm girişimlere karşı tepkimizi göstereceğiz. Toprağımız yok eden ve kirleten Fatsa’daki altın işletmesine, yeni sondajlarla alanın büyütülmesine, taş ocaklarına, HES’lere karşıyız. Kapı komşumuz Çarşamba Ovası’nda yapılmak istenen Biyokütle Enerji Santraline de karşıyız. Tarım alanları yok edilemez, kirletilemez.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-