Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

TÜM HASTANELERİN PANDEMİ HASTANESİ OLMASI YANLIŞTIR

TÜM HASTANELERİN PANDEMİ HASTANESİ OLMASI YANLIŞTIR
08 Eylül 2020 - 10:40

Ordu Tabipler odası Başkanı Uzm. dr. Ali Çoşkun”Bir ilde tüm hastanelerin pandemi hastanesi olması fikri son derece yanlış ve mahsurludur”diyerek şu açıklamalarda bulundu.


Pandemi bize çok önemli tecrübeler kazandırdı.


En önemli vakalardan biri de tüm hastaneler pandemi hastanesi olduğu durumda, kronik rahatsızlıkları veya yeni başlayan corona haricindeki hastalıkları nedeniyle mağdur olan hastalarımızın, corona bulaşı olmasın diye hastanelere gitme korkusundan gitmedikleri ve diğer rahatsızlıklarını daha kötü evreye taşıdıkları gerçeğidir.


Oysa bunu önlemenin en kolay yolu Bir ilde özel ve Kamu tüm hastanelerin % 60’ını pandemi hastanesi yapmak, % 40’nı da temiz hastane olarak bırakmak aynı zamanda rezerv hastane olarak elde yedek olarak tutmaktır. Böylece hem pandemi daha kontrollü yönetilir hem de pandemi nedeniyle diğer kronik ve ciddi hastalıklar da ihmal edilmez.


Şunu unutmamak lazım : Toplum sağlığı bir bütün olarak korunmalıdır. Mevcut pandemi ile savaşıldığı kadar, diğer hastalıklar da ( hipertansiyon, felç atakları, kalp krizleri, kalp yetmezliği, apandisit, tümör teşhisleri vs. ) ihmal edilmemelidir.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-