Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

TOPLU ULAŞIMA GEÇMEDE ENGELİMİZ YOK

TOPLU ULAŞIMA GEÇMEDE ENGELİMİZ YOK
31 Ocak 2021 - 23:33

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye’nin trafik ve ulaşım sorununa kökten çözüm bulabilmek adına çalışma başlattı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz “Şimdiye kadar sorunları ve talepleri öğrenmek için anket yaptık. Bu anket ve istişarelerin neticesinde Ünye’ye en uygun olan yöntem ile yıllardır süregelen bu sorunu çözeceğiz.”

Suyabatmaz açıklamarına şöyle devam etti; “Ünye’de yaptığımız toplantı kesin ve net aldığımız karar toplantısı değildi. Yapılan çalışmaları anlatma ve ne gibi alternatifler Ünye’de uygulandığında trafiği hafifletir istişaresini yaptık. Burada ki çalışmaların detayları şu, öncelikle anket çalışması yaparak başladık. Sokağa inerek vatandaşlara sorduk. Bu anketler Niksar Caddesi, 15 Temmuz Meydanı, Büyük Cami bölgesi ve Tabakhane Deresi’nin olduğu mevkide yapılan anketlerdi.

Ortak sorun Niksar Caddesi ve Sahil Yoluydu.

Çalışmalar şunu gösteriyor ki tamamen bilimsel teknik ve tamamen araç akışları, altı kavşakta çalışmalar yapıldı. Bu çalışmaların sonucunda öneri şudur.

Niksar Caddesi tek yön olmalı, sahil yolu güzergahında her 50 metrenin sonucunda bir çıkış var bu trafiği etkileyen bir durum, mutlaka bunun kontrolü sağlanmalı ve yolun bölünmesi kararıydı. Refüj ve bazı yerlerde sinyali ışıklar ve bunun akabinde de kavşaklar olacak. Gönül ister ki yol kesişlerini ayarlayıp dümdüz vuralım ama mülkiyet problemleri ve kamulaştırma problemleri var.

Yeni bulvar yolları şöyle ki ciddi bir güzergâh ve Niksar Caddesine alternatif gösterilen bir güzergâh bunu etkin göstermek için tam da bu yöntemi göstermiş durumdayız. Niksar Caddesini tek yön yaptığımızda zaruri olarak sanayiyi gidip gelme işleri bu cadde üzerinden yapılacaktır. Dolayısıyla biz Irmak Caddesi yolunda faaliyete geçirmiş oluyoruz.

PAZAR YERİ SORUNU ÇÖZÜLÜR

Büyükşehir gerçekten güçlü bir Belediye ve Başkanımız gerçekten şunu istiyor “Benim Ünye’den istediğim, Ünyeliler bir araya gelsin, hep birlikte bir araya gelelim ve Ünye için en güzelini yapalım” buradan şu sonuç çıkıyor. Ünyeli ortak bir konu ile araya gelirse, çarşı ve Pazar yeri de isteniliyor denirse bu yapılmayacak bir şey değil.

Doğru tespitler şehre olan duyarlılıktan geliyor. Beni mutlu eden bir durum, çünkü yanlış bir şey olmayacak demektir bu. Ankette karşılaşılan sonuçlar biri de şuydu, “otoparklara ulaşmak da zorluk çekiyorumdu ”  ana nedenlerden birisi

Biz şu anda ana etap da şehrin tam sıkıştığı kalbidir noktasıdır burası, biz burayı eğer rahatlatma durumuna gidersek, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı altında çok büyük bir otoparkımız var ama girdiğimizde boşluklar var, bunların sebepleri de var. Giriş çıkışının zor olması, yönlendirici tabelalarının olmaması, gidiş dönüş tabelalarının ters tarafta olması. Bu yönleri, tam ideal noktaya getirdiğimiz de otoparklarımız çok ciddi derecede doluluk gösterecek. Dolayısıyla cadde ve yol üstü parklanmalarında olabildiğince kurtulmaya çalışacağız.

Sahil yolu refüj düzenlemesi tabakhane deresinin o noktalardan başlayıp çamlığa kadar devam eden bu alanları kapsayan bir düzenleme olacaktır. O mahallelerde ana sorun sahil yolundadır. Atatürk Mahallesi, Gölevi istikametinde giderken de bu noktalarda market sapağı var, buralarda yoğunlaşmalar oluyor. Bunu ana çalışmayı yaptıktan sonra göreceğiz, yaptırdığımız çalışma trafik yükünü arttırdı veya azalttır mı ona göre bir çalışma yapıp ilerleyeceğiz.

Kavşaklarda şöyle bir model izledik. Ünye’de yaptığımız çalışmanın bir örneği de altın ordudaydı. Battı çıktılar, üst geçitler bir hayli maliyetli, ama yapılacak bu kesin. Şöyle bir öneri de geldi önümüzde, dediler ki işleyen-akan kavşak sistemleri var. Trafiği durdurmadan hemen bir cep açıp bu cepte araçları bir stok alanı yapıp trafiği kilitlemeyen bir sistem. Hem akıllı, hem akan, hiç beklemeden göbek dediğimiz göbekte 5-10 araba bekleme durumu, 7 kavşakta düzenleme yapıldı bu konu hakkında ve çok kilit noktalardı bunlardan bir tanesi Sivas ayrımıydı ki o noktada çok ciddi bir trafik yoğunluğu oluyordu bu sisteme geçtik. Göbeği kaldırdık çok ciddi bir akış rahatlaması oldu ve biz o ciddi maliyetlerden kurtulduk. Çok rahat ve verimli bir kavşak yapısına sahip olduk. Bu noktalarda da çalışmalar yapıldığında da uygun sinyalize sistemle kazalar milimize edeceğimize inanıyoruz.

TOPLU ULAŞIMA GEÇMEDE ENGELİMİZ YOK

Toplu ulaşım Ordu da çoktandır gündemde olan bir konu. Ulaşım da merkezi sisteme geçilmesi için birden fazla toplantı yapıldı. Son olarak Ünye de toplu ulaşım ile alakalı modern ve sisteme geçilecek duruma geldik. Ve birden pandemi dönemi başladı. Pandemi döneminde bütün esnaflarımızın yaşadığı sıkıntıyı dolmuşçularımızda yaşamaya başladı. Bizde bu zorlu süreçte dolmuşçu esnaflarımızı bunaltmak istemedik. Ama alt çalışmalarımın hepsi tamamlanmış durumda, uygun ortam bulduğumuzda ulaşımda merkezi sisteme geçmemiz için herhangi bir engelimiz yok”DEDİ.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-