Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“TMO ile gerçekleri çarpıtmak istiyorlar”

“TMO ile gerçekleri çarpıtmak istiyorlar”
31 Ekim 2018 - 14:05

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, TMO‘nun fındık alma sürecini kaçırdığını belirterek, yapılanın göz boyama olduğunu söyledi.

Fındıkta yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve çözümlerinin ne olduğunu kapsayan raporlarını Meclis’e taşıdıklarını vurgulayan Sağra, “Üreticilerin sıkıntısı sınırı aştı. Üreticilerin sendikası olarak çeşitli etkinliklerle taleplerimizi dile getirdik ama asıl olan kalıcı çözüm olduğu için tarım yasasında yapılması gereken değişikliklerle ilgili talebimizi Meclis’e taşıdık. Üreticilerin tepkileri yanında, yerel seçim sürecine girilmesinin de etkisiyle üreticiler bakımından bir anlamı olmayan komik seviyede bir fiyat açıklaması yaptılar. Bugün başlatılan fındık alımı gerçekleri çarpıtmaya yönelik bir adımdır, kabul etmiyoruz.” dedi.

Memnun olanlar var ama biz değiliz

Alım ve fiyat kararından memnun olanların olduğunu belirten Sağra, “Üreticilerin mağduriyetinin devamını süreklileştiren bu tür açıklamalardan memnuniyetini dile getirenleri duydukça üreticinin yanında kimlerin olduğunu daha iyi görüyoruz. Bataklığı kurutmak varken sivrisineklerle uğraşmayı temel politika yapanlar memnun. Üreticiler lehine tepki gösteremeyenler memnun. Üreticinin emeğine, ürününe el koyanlar memnun. Makamlarında oturarak günü geçiştirmeye çalışanlar memnun ama üreticiler memnun değil.” dedi.

Bakalım ne kadar fındık alınacak?

Sağra, “Bugün başlatılan fındık alamı, 15 Ağustos’ta ve 18.00TL’den başlatılmalıydı. Bugündü fiyat ve politika gayriciddi bir uygulamadır. Üreticilerin yüzde yetmişi fındığını sattıktan sonra alım kararının anlamı yok. Üreticide fındık kalmadı, bakalım ne kadar fındık alacaklar? Alım oranı hakkında haftalık açıklama yapmalarını bekliyoruz.” dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-