Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

TMO BU AÇIKLAMAYI YAZARKEN HİÇ UTANMADI MI?

TMO BU AÇIKLAMAYI YAZARKEN HİÇ UTANMADI MI?
13 Mayıs 2020 - 17:28

Toprak Mahsulleri Ofisi ile CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel arasındaki fındık tartışması devam ediyor. Adıgüzel, geçen yıl fındık taban fiyatının piyasa altında 16,5 TL açıklanması ile, TMO’nun üreticiden o fiyata aldığı fındığı bugün piyasanın 25 TL’ye ulaşması ile satarak 480 milyon TL kar ettiğini, bu karı zarar eden üreticiye dağıtması gerektiğini söylemişti. Bunun üzerine TMO yazılı bir açıklama yapmış ve TMO’nun bir üretici birliği ya da kooperatif olmadığını ifade etmişti. TMO’nun “üreticiye zarar verdiğimiz iddiası doğru değildir” açıklaması üzerine Adıgüzel’den cevap gecikmedi:

“Geçen yıl fındık piyasada 20 TL’ye kadar çıkmışken, piyasaya ucuz fındık sürerek fındık fiyatını 11-12 TL’lere düşüren Ferraro ve Türkiye’deki taşeronları bu fındığı kimden almıştı? TMO geçen yıl depolardaki fındığın tamamına yakınını bu Ferraro ve Türkiye’deki işbirlikçilerine vermedi mi?

Biz TMO’ya geçen yıl da sorduk. Bu yıl da sorduk. TMO kimlere ne kadar fındık verdiğini neden açıklamıyor? Bu yıl için Mart ayında 51, Nisan ayında 135 alıcıya 46 ton fındık verdiğini açıklayarak, Ferrero ve yandaşlarının kayırıldığını gizleyemezsiniz. Bu sayıların içinde 10 ton alan da var, 15 ton alan da. Taliplilerin çoğuna 10-15 ton ile komik miktarlar vereceksin, Ferrero ve yandaşlarına on binlerce ton.

Sen elinizdeki fındığı Ferrero’ya vereceksin, o da fındık sezonu fiyatı aşağı çekmek için piyasaya sürecek. Tayyip Erdoğan da fiyat piyasanın altına düşürülünce piyasa fiyatının altından fiyat açıklayacak. Her sene aynı tezgâh. Kimi kandırıyorsunuz?

Biz kamu kurumuyuz diyerek kamu kurumu olunsaydı zaten mesele kalmazdı. Ama lafla olmuyor. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

TMO açıklamasında kendisine “vatana ihanet” gibi ithamlarla beraber “24 TL ye fındık satması eleştirildiği” gibi saptırma ve ısmarlama ifadeler de vardır.

TMO konuyu anlamamazlıktan gelmiştir. Eleştirdiğimiz TMO’nun 24-25 TL’den fındık satması değildir.

Eleştirimiz yerli tüccarlara değil, daha çok yabancı bir firma ve ortaklarına, sezon öncesi fındık fiyatına manipülasyon imkanı verecek satış yapması ve bunları özellikle kollamasıdır.

Vatana İhanet tanımımız da nettir. Piyasa fiyatının altında piyasaya fındık sürmek ve bugünlerde fiyat 25 TL’yi görmüşken,  2020 fındık taban fiyatını 25 TL’nin altında açıklamak milli ürünümüz ve servetimize, VATANA İHANETTİR.  Aksini iddia eden varsa beri gelsin.

Biz birileri gibi “vatana ihanet” tanımını “bir demokratik tercihte bulunmak veya referandumda hayır kullanmak gibi basitleştirmiyoruz ve bir daha söylüyoruz.

2020 fındığı için 25 TL’nin altında fiyat telaffuz etmek VATANA İHANETTİR.

Söylediğimizi anlamaktan, yazdıklarımızı okumaktan aciz insanların bu kurumların başına konulması ve siyasi arkalıklarının ısmarlama beyanları ile bize laf yetiştirmeleri de bu ülkenin en büyük talihsizliğidir. TMO’yu yönetenler önce kamu kurumu olmanın gereğini öğrensinler. Anayasanın 45, 167 ve 171. Maddelerini okusunlar.

TMO açıklamasında biz üretici birliği ya da kooperatif değiliz diyor. Bu nedenle kar edince üreticiye dağıtamayız diyor. Bir de utanmadan “zarar etseydik üreticiden mi tahsil edecektik” diyor.

Daha sosyal devletin ne olduğundan haberleri yok. Sosyal devlet halkını ve üreticisini ayakta tutmak için gerektiğinde zarar da eder.

Hükümet şirketlere ve şahıslara hibe ve kredi yoluyla teşvik verirken, fındık üreticisine gelince “Kooperatif değiliz ki kar payı dağıtalım” diyorlar.

Siz önce ALIM NOKTALARINDA VATANDAŞIN RANDIMAN OYUNU İLE SOYULMASINA, depolarınızda RANDIMAN KIRIŞILMASINA engel olmayı becerebilin de daha iyi yöneticilik için değerlendirmeye alalım.

Şimdi daha önce defalarca sorduğum soruyu tekrar buradan soruyorum:

2019 yılında fındık piyasada 18 TL iken piyasaya ucuza fındık verip 11 TL’lere düşüren Ferrero ve çetesine fındığı veren siz değil misiniz? Hem geçen yıl hem de bu yıl sizden kimin ne kadar fındık aldığını neden açıklamıyorsunuz? Başka sorum yok. Tabi bir seçilmiş olarak atanmış TMO yöneticilerine sormuyorum. Size ısmarlama beyan verdirenlere soruyorum. Perde arkasından öne gelsinler de millet yüzlerini görsün. Kim emek hırsızı, kim milli servetini yabancılara peşkeş çekiyor tanısın.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-