Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“Taş ocağı toplantısı yaptırılmadı”

“Taş ocağı toplantısı yaptırılmadı”
10 Ocak 2020 - 12:54

            Ordu Mesudiye ilçesinde taş ocağı için yapılmak istenen “halkı bilgilendirme” toplantısına katılmayan halkın tepkisi sonra “toplantı yapılamamıştır” tutanağı tutuldu.

            Ordu ili Mesudiye ilçesinde Pınarlı, Akpınar, Darıcabaşı mahalleleri; Kabadüz İlçesi Derinçay Mahallesi’nde planlanan taş ocağı için Mesudiye ilçesindeki “Halkı bilgilendirme toplantısı” yapılacak yerde yurttaşlar tepki gösterdi. Toplantı yerinde Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Akpınar Muhtarı İzzet Kara, Akpınar Dernek Başkanı Şenel Güler, Darıcabaşı Muhtarı Sinan Biçer, Pınarlı Muhtarı Hakan Başaran, Derinçay Muhtarı Abdullah Okutan  da hazır bulundu.

            Toplantının yapılmak istendiği salonun önünde bir araya gelen halk, içeri girmeyeceklerini ve “toplantı yapılamadı” diye tutanak tutulmasını istedi. İstanbul’dan da gelenlerin olduğu toplantı hakkında ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül,  şunları söyledi. “Ordu’da bir süredir HES ve taş ocağı durgunluğu yaşanıyordu. Birdenbira yeniden gündem olmaya başladı. Dağ, dere, tepe yok ediliyor. Ancak burada olduğu gibi halkımız topraklarına, sularına sahip çıkmaya devam ediyor.” dedi.

            İstanbul toplantısı sonuç verdi     

           Gönül, İstanbul’da Mesudiyelilerle toplantı yaptıklarını, alınan kararların uygunlandığını vurgulayarak, “Mesudiye’de Melet Irmağı üzerinde yapılan HES’lerin olumsuzlukları görülmeye başladı. Mesudiye taş ocağı ve HES bölgesi ilan edilmiş gibi gün geçtikçe yeni bir proje ile karşılaşıyoruz. Taş ocağı dışında Mesudiye – Koylihisar; Mesudiye- Giresun arasında yeni HES planlaması var. Bunları değerlendirmek için İstanbul’da bir toplantı yaptık. 14 Ocak ve 15 Ocak tarihlerinde HES’ler için iki ayrı “halkı bilgilendirme toplantısı” var. Toplantıda Mesudiye’yi korumak mücadele kararı çıktı. İstanbul’da iki toplantı yaptık. Biri, taş ocağı için Akpınar Mahallesi Derneği’nde, diğeri de HES’ler için Arıkmusa Köyü Derneği lokalinde gerçekleştirdik. Toplantıya Mesudiye mahalle derneklerinin temsilcileri ve üyeleri katıldı. Çok verimli geçti. Taş ocağı ve HES’ler için yapılacak olan “halkı bilgilendirme toplantılarına” katılım olmayacak, “toplantı yapılamamıştır tutanağı” tutturulacak. Halk kararlı, taş ocakları ve HES’ler istenmiyor.” dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-