Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Tarihi Burunucu Yarımadası Açıldı

Tarihi Burunucu Yarımadası Açıldı
04 Eylül 2019 - 18:02

Ünye Belediyesi ile DOKA tarafından geçtiğimiz yıl restorasyonuna başlanılan Tarihi Burunucu Yarımadası’nda çalışmalarda sona gelinerek açılışı yapıldı.

Tarihi binların restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılan Burunucu Yarımadası’nın açılışı Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve davetlilerin katılımıyla yapıldı.

“İki Yıllık Proje Bir Yılda Tamamlandı”

DOKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Salih Şahin proje kapsamında yapılan çalışmaları değerlendirerek, “Turizm Adası Burunucu projesine biz ajans olarak 1 Milyon 150 Bin TL bütçe ayırdık. Projeyi geçtiğimiz yıl Eylül ayında imzalamamıza ve iki yıllık proje olmasına rağmen bir yılda tamamlandı. Ben bu konuda Sayın Başkanımıza ve proje ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

“Ünye’de Alternatif Turizm İçin Çalışıyoruz”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ise “Ünye’de bu tarihi yarımadada Turizm sempozyumu düzenledik. Ünye Turizmi ekseni etrafında Ordu ve Karadeniz Turizmi’nin geleceğine dair oturumlarda son derece önemli değerlendirmer ve güzel sonuçlar çıktı. Bu sonuçlardan biri de yağmur ile turizmin bir arada olduğu gerçeğidir. Biz zaten Karadeniz Bölgesi için turizmin artık deniz, kum, güneş olmadığının farkındayız. Güneşli gün sayısının kısıtlı olması ve yağış alan bir bölge olmamız nedeniyle artık gelen turistlere alternatif turizmin imkanlarından faydalandırmanın yollarını arıyoruz. Bu anlamda Ünyemizde öne çıkan manyetik kum ile sağlık turizmini, yöresel ürünler, tarihi ve kültürel geçmişimizle kültür turizmini, doğal güzelliklerimizle doğa turizmini canlandırmak için paydaşlarla birlikte çalışmalar yapacağımızı da şimdiden ifade etmek istiyorum” dedi.

“Burası Ünye’nin Son Kurtarılan Noktası”

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “Projede an be an ne yapıldığını gördük. Geçmişteki durumunun bugünkünden çok daha kötü olduğunu, restorasyon öncesinde belli iyileştirmeler yapıldığını, restorasyondan sonra da bugünkü hepimizin gururla misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz, gezdirebileceğimiz bir mekana, Ünye’nin güzel bir turizm destinasyonuna kavuştuğunu görüyoruz. Gördüğüm safhalarda gelinen nokta olarak değerlendirdiğimizde çok önemli bir iş ki yapılan işin kalitesine baktığımız zaman hepimizin açıkça görebileceği gibi son derece kaliteli ve özenle yapılan onarımlar ile güzel bir iş çıkarıldı. 50 yıl 30 yıl öncesinin fotoğraflarına baktığımızda buranın son Ünye’nin kurtarılan noktası olduğunu görüyorsunuz. 40 önce ki Ünye fotoğraflarına baktığınızda Hamidiye, Çamurlu, Ortayılmazlar inanılmaz bir yerel geleneksel mimaride, geleneksel toplumun ürettiği 1-2 ve 3 katlı binalar narenciye bahçeleri muhteşem Ünye manzarası ile beraber muhteşem bir miras. Keşke o zaman bunlaın farkına varabilseydik. Keşke onların kıymetini bilip koruyabilseydik. O şekli ile turizme kazandırabilseydik. Bugün de aslında turizme kazandıracağımız çok değerler var. Yarın çok geç olmadan bugün kıymetini bilip koruyalım” dedi.

Konuşmaların ardından yarımadanın açılış kurdalesi kesildi. Katılanlar ayrıca Çömlek ustasının çömlek yapımını, manyetik kumdan yapılan kolyeleri ve atıklardan yapılan rölyef sergisini de inceledi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-