Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Tabipler Odasından “Tam Kapanma” Tavsiyesi

Tabipler Odasından “Tam Kapanma” Tavsiyesi
07 Aralık 2020 - 15:41

Ordu Tabip Odası Başkanı Dr.Ali Coşkun yaptığı açıklamada covid-19 salgını ile mücadelede en az 3 haftalık tam kapanma kararının daha etkili olacağını söyledi.

Açıklamasında ek tedbirlerin alınması gerektiğini ifade eden Dr.Ali Coşkun, 3 haftalık tam kapanmanın artık tercih değil zorunluluk olduğunu belirtti.

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun yaptığı açıklamada, “İl Pandemi Kurulumuzun pandeminin bertaraf edilmesi amacıyla almış olduğu yerinde kararları memnuniyetle karşılamış olmakla birlikte, vakaların tırmanışı bu hızda devam ederse, Ordu Tabip Odası olarak bu kararların da yetersiz kalabileceğini öngörmekteyiz. Bu günlerde pozitif vakaların sayısı rekor kırmışken, toplumda semptom göstermeyen/test yapılmamış ama virüsü bulaştırma potansiyeli yüksek olan kişilerin de rekor sayıya ulaştığı, bunların da sokaklarda gezdiğini tahmin etmekteyiz.”

“Ek Tedbirler Alınmalı”

“Vaka artışının önüne geçmek için aylardır toplumca aldığımız tedbirlerin çok gerekli ama yeterli olamadığı, çünkü insanlarımızın bu tedbirlere riayet etmekte zorlandığı, yerine getiremediği görülmüştür. Hal böyle iken böylesi bir salgında bu vaka sayıları mevcutken, salgınla, bireysel ve İl Pandemi kurulumuzun aldığı tedbirlere ilave olarak ek tedbirler de alınmak suretiyle, ancak başa çıkabileceği hissedilmektedir.”

“En Az 3 Hafta Tam Kapanma”

“Gelinen noktada, şu ana kadar mevcut tedbirler alınmasına rağmen, son derece de gerekli olduğu halde, zaten yetersiz kalan sağlık altyapısı, uzun yıllardır yapılması bir türlü gerçekleşemeyen şehirde büyük ve tam donanımlı bir hastanenin eksikliği ve çalışanların yorgunluğunu da düşündüğümüzde, önümüzdeki birkaç haftada ciddi bir tablo ile karşı karşıya kalabileceğimiz endişesiyle, sokağa çıkma yasağının daha da kapsamlı hale getirilerek en az 3 hafta TAM KAPANMA şekline dönüşmesini önemsiyoruz.

Alınacak TAM KAPANMA önlemi ile birlikte yapılacak aşılama çalışmalarıyla azalacak vaka sayıları sonucu sağlık sistemimniz de rahatlayacak, bir nebze olsun nefes alma imkanı bulacaktır. Böylece pandeminin başından beri teyakkuzda olan tüm sağlık sistemimize de en önemli desteği vermiş oluruz.”

“Artık Tercih Değil Zorunluluk”

“Sonuç olarak: ordu Tabip Odası olarak ilimizde Tam kapanmanın (Sokağa çıkma yasağının tam gün olması ve en az üç hafta olması, seyahat yasağı getirilmesi vs.) artık bir tercih değil zorunluluk olduğunu belirtmek isteriz” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-