Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SOYDAN, FINDIK ÜRETİCİLERİNE SESLENDİ

SOYDAN, FINDIK ÜRETİCİLERİNE SESLENDİ
04 Eylül 2020 - 18:11

TMO’nun açıkladığı fiyatın taban fiyat olduğuna işaret eden TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Hiçbir bir üreticimizden devletin açıkladığı fiyatın altında fındık satmasını istemiyoruz” dedi.

Fındık hasadında sona yaklaşılırken, fındığını kurutarak pazara indiren üreticilerin ürünü serbest piyasada 21 lira ile 21 lira 50 kuruş bandında işlem görüyor. Toprak Mahsulleri Ofis (TMO) tarafından bu sezon için 22 lira olarak belirlenen taban fiyatın altında fındığın işlem görmesi tepkilere neden oluyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, üreticilere TMO’nun altındaki fiyattan fındık satmaması çağrısında bulundu. TMO’nun fiyatının taban fiyat olduğunu belirten Soydan, “Ürecilerimiz için 50 kuruşluk fark bile çok önemlidir. Şu anda TMO’da fındık fiyatları 22 lirayken, serbest piyasada fındık fiyatları 21 lira ile 21 lira 50 kuruş arasında işlem görüyor. TMO’nun açıkladığı fiyat fındıkta tavan değil, taban fiyattır. Bu fiyatın altında fındığın değer bulmasını biz kabul etmiyoruz. Paraya ihtiyacı olan üreticilerimiz panik yapmadan ihtiyacı kadarını satsın ki, fındık fiyatı daha da aşağıya düşmesin. Fındığını TMO şartlarına göre hazırlayarak devlete teslim etsin. Hiçbir üreticimiz TMO’nun fiyatının altında ürününü satmasın” diye konuştu.

“Fındığın kontrolü üreticide”

Serbest piyasa fiyatını üreticilerin belirleyeceğine de dikkat çeken Soydan, “Üreticilerimiz serbest piyasada fiyatların aşağıya düşmesi halinde TMO’nun kapısına gitsin. Kimse emeğinin sömürülmesine, hakkının yenilmesine göz yummasın. Eğer üretici fındığına sahip çıkarsa serbest piyasada fiyatlar artacaktır. Şu an görüyoruz ki, pazara geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bir fındık inişi yok. Piyasa dengeli bir şekilde devam ediyor. Şu an fındığı satmak zorunda olan vatandaşlarımız mahsulünü pazara indirdi. Ben üreticilerimizin sabırlı olması halinde fiyatların daha da artacağını düşünüyorum. Fındıkta kontrol artık üreticinin elinde. Üreticilerimiz serbest piyasanın fiyatını belirleyecek” şeklinde konuştu.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-