Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SKANDAL”’MÜZE EV YALANI PATLADI”

SKANDAL”’MÜZE EV YALANI PATLADI”
11 Ocak 2020 - 0:46

Ünye Belediyesi yaşayan kültürel miras müzesi kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.Müze ev eski Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu zamanında Ünye kazandırılırken, görevden alınan eski Belediye Başkanı Ahmet Çamyar zamanında yaşayan kültürel miras müzesi haline getirildi.Bugün yaşanan bazı gelişmeler bize ,kamuoyunun nasıl kandırıldığını gözler önüne serilmesine neden oldu.


MÜZE EV YALANI ORTAYA ÇIKTI.


Görevden alınan eski Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın, Türkiye’de hizmet veren 3 müzeden biri olma özelliği taşıdığı ve Unesco logolu tek müze olarak kamuoyuna lanse ettiği evin aslında müze olmadığı ortaya çıktı.Yaptığımız araştırmalara göre Ünye Belediyesi yaşayan kültürel miras müze evinin, müze statüsünde sayılması için kültür ve turizm bakanlığı’na bağlı olma zorunluluğu var.


BAĞIŞÇILAR TEDİRGİN


Bakanlıkta resmi kayıtı bulunmayan Ünye Belediyesi yaşayan kültürel miras müze ev ve içindeki tarihi eşyaların akıbetleri şimdiden bu eşyaları bağışlayan insanları tedirgin etmeye başladı.Gazetemizi arayarak bizlere ulaşan birçok bağışçı, müze ile ilgili gelecek kaygısına düştüler. Müzeye bağış yapan vatandaşlar ‘’sorun çözülmezse verdiğimiz tarihi eşyaları geri almayı düşünüyoruz. Biz burayı müze diye bu eşyalara getirdik , verdik. Lakin müze statüsünde olmadığını duyunca, normal olarak bakanlığın sorumluluğu altında olmayan bir yerde ki eşyaların kaybolup kaybolmayacağının garantisini hiç kimse veremez. Bizler de her biri manevi önem taşıyan bu eşyaları geri almayı ciddi anlamda düşünüyoruz.
Yıllardır müze olarak ziyaret edilen ve bağış yapılan hatta UNESCO lokolu tek müze olarak lanse edilen bu yer ile ilgili böyle bir gerçeğin kamuoyundan saklamasınıda kınıyoruz.


MÜZE GÖREVİ BAŞKAN TAVLI’YA KALDI.


Umarız şu anki Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı,önce ki belediye başkanının yalanlarla beceriksizliğini gizlediği müze ev sorunu çözer. Gerekli yerlere başvurular yaparak burayı ilelebet müze haline getirir ve çocuklarımız Ünye’nin tarihine tanıklık etmeye devam ederler’’dediler..

Bizde yıllardır halka müze diye lanse edilen bu yer ile ilgili önümüzdeki günler ne getirecek yakinen takip edeceğiz.


<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-