Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SİYANÜR CANIMIZI TEHDİT EDİYOR

SİYANÜR CANIMIZI TEHDİT EDİYOR
17 Mart 2020 - 22:56

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği tarafından ilçedeki siyanürlü altın madenine yönelik Kanada’da hazırlanan raporda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Rapora göre, numune alınan suların arsenik oranının ön görülenden yüz kat fazla çıktığı bulgularına rastlanıldı.

Fatsa’dan yükselen çığlık

İngiliz Stratex firması ve Bahar Madencilik ortaklığıyla yürütülen çalışmalarda ortaya çıkan görüntüler Karadeniz’in yemyeşil iki bin dönümlük alanını çöle çevirdi. Şirketin 4 yıllık faaliyetinin ilçeye zararıyla ilgili farklı noktalardan numene alan Fatsa Doğa ve Çevre Derneği’nce Kanada’da rapor hazırlandı. Raporun sonucu ise dehşet verici… Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekai Sağra, raporun bölgedeki su ile olan kısmıyla ilgili acı gerçeği açıkladı. Sağra, Kanada’da yapılan incelemelerin ardından bölgedeki sularda yabancı maddeler tespit edildiğini belirterek, “Suyun arsenik oranı ön görülebilir aralığın yüz katı çıktığı bulgularına rastlanıldı. Kurşun, çinko gibi zararları maddeleri içerdiği kaydedildi. Siyanürün bölgemize verdiği zarar oldukça yüksek” diye konuştu.

“RAPOR CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A DA GÖNDERİLECEK”

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Zeki Odabaş ise yapılan çalışmalarla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bilim adamları dünyanın en prestijli laboratuarların Kanada’da olduğunu bize ifade ettiler. Bunun üzerine biz sadece maden sahasından değil Fatsa Yalıköy Deresi ile Ünye Cevizdere Deresi arasındaki 43 değişik noktadan numuneler aldık. Bu maden sahasının dışında Fatsa’ya ve çevreye ne gibi etkileri var biz bunu araştırmak istedik. Aldığımız su, toprak ve çamur numunelerini Kanada’daki rapora gönderdik. Bu numunelerin sonuçları elimize ulaştı. Görünce keşke de araştırmasaydık dedik. Bu kadar rezalet belki uykularımızı kaçırmazdı. Çok acı gerçeklerle karşı karşıya kaldık. Raporu pazartesi günü kamuoyu ile paylaşacağız. Daha sonra başta Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yetkili birimlere bu raporları göndereceğiz. Bundan sonraki süreçte altın madeni sahasıyla ilgili hukuki süreç başlayacak” ifadelerinde bulundu.

“ORAYA EN ÖNDE BİZ YÜRÜYECEĞİZ”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ise, “Fatsa’daki altın madeni dahil, il genelindeki tüm maden sahalarını takip ediyoruz. Çünkü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanıyken, ve’den sonraki Tabii Kaynaklar kısmına çok dikkat ediyorum. Burası kendi memleketimiz. Burada anılarımız, hatıralarımız var. Burada bir tereddüttünüz olmasın. Ciddi şekilde takip ediyoruz. Bu hassasiyeti hiç gevşetmememiz lazım. Fatsa’daki maden uzaktan kel kel gözüküyor. Oranın mutlaka ağaçlandırılması lazım. Oraya en önde biz yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.  

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-