Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Sevindik Diktepe Demir’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Sevindik Diktepe Demir’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
08 Mart 2021 - 11:00

     8 Mart’ın evrensel kadın günü olması, 1857’de başlatılan emek hareketi ile doğrudan ilgilidir. 8 Mart yaşamın her alanındaki kadın sorunlarına çözüm önerilerinin evrensel boyutta dile getirildiği Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış ‘’ Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ‘’ dür.

     Kadınlar dünyanın her yerinde daha iyi yaşama ve çalışma koşulları ve şiddete dur demek için haklı mücadelelerini sürdürmektedirler. Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması, kadınların karar mekanizmalarında yer alması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi için hazırlanan birçok uluslararası sözleşmeler ve uygulanan politikalara rağmen, kadınların ekonomiye, karar mekanizmaları ve siyasete katılım oranı düşüktür.

     Kadının sorunu ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel bir konudur. Bu nedenle kız çocuklarımız eğitilmeli, eğitilen ve güçlenen kadının aile ve toplumda birey olarak yer almalı sahip olduğu haklarının değerini bilmeli ve haklarını korumalıdır. Kadınlarımızın istihdama katılımları desteklenmeli, ülkemizde sürdürülebilir kalkınmanın etkin bireyleri haline gelmeleri sağlanmalıdır.

     21. yüzyıla taşınan en önemli toplumsal sorunların başında kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri gelmektedir. Bu sorunun çözülebilmesi, toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadeleleri mümkün olacaktır. Şiddetsiz ve kadının yaşam haklarına saldırılmadığı bir dünyada yaşamak için kadının güçlendirildiği toplumlara ihtiyaç vardır.

     Kadınların özgür birey olma ve geleceği koruma adına mücadele ederken; mal ve mülk edinme, çalışma, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik haklarından eşit bir şekilde yararlana madığı bir dünyada; özgün, barışık, normal ve sağlıklı bir yaşam akışı mümkün değildir.

       Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ATATÜRK’ ün dediği gibi;

’’ Şuna inanmak lazımdır ki; Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadınların eseridir ‘’ …

      Kadının toplumdaki yerine, önemine, gücüne ve başarısına sadece 8 Martta değil her gün inanmalı ve güvenmeliyiz. Kadınlarımız yaşamda aldığı yer ve toplumsal alandaki temsil oranı ile son yıllarda geleceğe umut verecek şekilde güçlenmiştir.

     Kadın hakları için mücadele eden emekçi tüm kadınlarımızı saygıyla anıyor, yaşamımıza değer ve anlam katan bütün kadınlarımızın  ‘’ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ‘’ nü kutluyorum.

                                                                    Mimar Sevindik DİKTEPE DEMİR

                                                                         Ünye Kent Konseyi Başkanı

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-