Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SERBEST PİYASA TMO’YU YAKALADI

SERBEST PİYASA TMO’YU YAKALADI
31 Ekim 2019 - 23:21

Ordu’da fındık fiyatı TMO rakamlarını yakaladı, hatta geçti. Fındık manavlarını fiyatın artmasında beklenen rekoltenin olmamasının etkili olduğunu belirtirken fiyatın biraz artma eğilimli olduğunu ifade etti.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 16 lira 50 kuruşluk fiyatının altında fındık alımına başlayan tüccarlar, fiyatlarını yukarıya çekti. Serbest piyasada da artık fındık fiyatı 16 lira ile 18 lira arasında şekilleniyor. Ordu Olay’a şu anki fiyat durumunu değerlendirerek gelecek perspektifi yapan fındık manavlarının görüşü şu şekilde:  

FİYATTA ARTIŞ GÖRÜNÜYOR

Erol Güreşçi: Fındık sektörü çok geniş bir sektör sadece alımı-satımı ilgilendiren bir sektör değil. Fındık Ordu ekonomisine, hatta Türkiye ekonomisine katkıda buluna bir tarım ürünü. O yüzden çok önemli bir ürün. Böyle önemli bir üründe TMO’nun olması, olmaz ise olmaz bir durum. TMO’nun bu yıl açıkladığı fiyat da güzel oldu. Sezon başında çok hızlı bir fındık akışı oldu ancak bu akış şuanda durdu. Buna bağlı olarak fındık fiyatı da artmaya başladı. Şu anda fındık 16 lira ancak kalitesine göre 16-18 lira arasında bir fiyata da alınabiliyor. Ben fındığa ihtiyaç olduğunu bu nedenle de fiyatın artabileceğini düşünüyorum. Yine de bekletin yada bekletmeyin diyemiyoruz çünkü fiyatlar farklı da olabilir. Bundan önce olmuştu çünkü. Dünya rekoltesine bakıldığında Türkiye dışındaki fındıklar az olduğu belirtiliyor. O nedenle fiyatın artacağını düşünüyorum. Elinde fındığı olanlar bunu iyi değerlendirsin. İhtiyacı kadar satsın, yoksa satmasın.      

NİSAN-MAYIS 20 TL OLABİLİR

Burak Güreşçi: Fındık fiyatları artma eğiliminde. Şu anda fiyat 16 lira ancak kalitesine göre 17,5 liraya da fındık alınıyor. Fiyatın daha da artacağı ön görülüyor. TMO’nun elinde de fındık var. Bunu da dikkate almak lazım. O nedenle fiyat nereye kadar gider bir şey demek zor ancak üreticinin elinde fazla bir ürün kalmadı. Bu yüzden ben nisan-mayıs gibi fiyatın 20 lirayı göreceğini düşünüyorum. Bu arada rekoltenin söylendiği kadar çok olmadığı ortaya çıktı. Gürcistan ve İtalya’da daha az fındık oldu. Bu ilgiyi Türkiye’ye yöneltti. Bence üretici hasat döneminde hemen fındığı pazara indirmemeli, biraz beklemeli. Yoğunluk olduğunda fındık fiyatını düşürebiliyorlar. Şuan içinde söyleyebileceğim şudur; elinde fındık olan üretici bence fındıklarını bekletmeli. Çünkü fiyat artacak gibi görünüyor. Bu arada TMO’nun bu sene piyasaya girmesi hepimize yaradı. Olmasaydı piyasa 12-13 liradan başlatılırdı.                    

TMO ELİNDEKİ FINDIĞI SATMAMALI 

Taner Demir: Fındığın belli bir rotası yok. Her sene farklı bir durum yaşanıyor. Bir kısım cephe fındık fiyatının artmasını istiyor bir kısmı düşmesini. Ancak her sene fındıkta bir önceki sendene zor gelecektir. Çünkü alıcı tekelleşti. Öte yandan bu sene fındıkta fiyat 14-15 lira aslında iyi bir rakamla başladı. Bunda TMO’nun devreye girmesi etkili oldu. TMO olmasaydı fındık fiyatı 13-15 lira arasında değişirdi, heba olurdu. Şu anda 17,5 liraya fındık alıyoruz. Üretici artık TMO’ya gitmiyor çünkü arada makas kalmadı. Bundan sonra fiyatı artacak gibi görünüyor. Bu durumda ifade edilen 800 bin ton gibi rekoltenin olmaması etkili oldu. Bana göre Türkiye geneli 600 bin ton rekolte olursa bayram yapsınlar. Ancak şu anda piyasada fındık kalmadı. Yani az bir fındık var. Bu arada TMO aldığı fındığı fındığın kötülüğü için kullanmaması lazım. Fındığın geleceği için kullanması lazım. Şu anda fındık para ederken bunu piyasaya düşürse fındık geri gelir. 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-