Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SEÇİMDEN İKİ GÜN SONRA SATIŞ KARARI

SEÇİMDEN İKİ GÜN SONRA SATIŞ KARARI
04 Nisan 2019 - 1:46

Kasım ayında fındık alımlarına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), bugün itibariyle stokta bulunan fındıkların satışına başlıyor. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatlarının düşmesi halinde TMO’nun önümüzdeki sezona müdahale edeceğinin garantisini istedi.

Seçim bitti, şimdi geçime bakalım

SEÇİMDEN İKİ GÜN SONRA SATIŞ KARARI

Seçimden önce fındık satışı yapılmayacağı yönünde açıklamaların yapılmasına rağmen, yerel seçimlerden iki gün sonra Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) deposunda bulunan fındığı satma kararı aldı. TMO Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; “Stoklarımızda bulunan kabuklu fındıklar yüzde 50 iç fındık esasına göre 3 Nisan (bugün) tarihinden itibaren KDV hariç olmak üzere peşin bedel mukabilinde satışa açılmıştır” denildi.

2018 YILI FINDIĞI 18 LİRADAN SATILACAK

Açıklamada 2016, 2017 ve 2018 fındıklarının satış fiyatlarına da yer verildi. Buna göre; 2016 yılı mahsulü levant kalite kabuklu fındıklar 13 TL. 2017 yılı mahsulü levant ve Giresun kalite kabuklu fındık 15.00 TL. Aynı dönem sivri kalite kabuklu fındık 13 TL. 2018 yılı mahsulü levant kalite kabuklu fındık 18.00 TL olarak belirlendi. Satış fiyatlarının aylık olarak belirleneceği ve bu fiyatların 30 Nisan’a kadar geçerli olduğu bildirildi.

TMO BUGÜNÜ VE YARINI DÜŞÜNMELİ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, TMO’nun satışları gerçekleştirirken gelecek sezonun fındık fiyatlarını düşünerek hareket etmesi gerektiğini söyledi. Soydan, “Şu anda üreticilerin elinde fındık kalmadı. Tüccarların, sanayicilerin stokunda da fındık görülmüyor. Sadece fındık Toprak Mahsulleri Ofisi’nin elinde gözüküyor. Toprak Mahsulleri Ofisi, fındığın bugünkü ve gelecek sezondaki fiyatını düşünmek zorunda ama tabi ki elindeki fındığı da değerlendirmesi gerekiyor. Bu hesaplar doğrultusunda deposundaki fındığın satışını gerçekleştirmelidir” dedi.

GELECEK SEZON İÇİN GARANTİ VERİLMELİ

Soydan, gelecek sezon da TMO’nun piyasada olacağının garantisinin verilmesini de isteyerek, şu ifadelerde bulundu: “Burada önemli olan gelecek sezonun fiyatlarını düşürmemesi lazım. Bu nedenle bu sezon devletin açıkladığı 14 lira fiyatın üzerindeki bir fiyatla önümüzdeki fındık sezonuna Toprak Mahsulleri Ofisi’nin girmesi gerekiyor. Bunun garantisi verilmelidir. Çünkü fındıkta istikrarsız bir sezon beklemiyoruz. Yalnız gelecek sezonun fiyatlarını etkilemeyecek bir fiyatla bu satışları gerçekleştirmesi gerekiyor. Eğer bu satış fındık fiyatlarını düşürmeye neden oluyorsa, satışlar bir an önce durdurulmalıdır

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-