Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Sarıkahraman Fındık Fiyatı 30 TL Olmalı

Sarıkahraman Fındık Fiyatı 30 TL Olmalı
24 Eylül 2020 - 1:50

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, serbest piyasada fındığın kilogramının 23 liraya kadar çıkmasına rağmen bu fiyatın üreticileri tatmin etmediğini kaydetti.

Sarıkahraman gazetemize yaptığı açıklamada, vatandaşın fındık fiyatının 25-30 TL bandını geçmesini beklediğini ifade etti.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bereketli bir sezon geçirdik. Rekolte tam umduğumuz gibi olmasa da sezon bitti. Fındığı hasat eden her üreticimizin çalışması lazım. Önce toprak tahlili yaparak fındığın içindeki kuruyan dalların uç budamasını, dip sürgünlerinin temizliğini, kireç ihtiyacı varsa kirecini ve gübresi atarak fındığımızın bakımını yapmamız gerekiyor. Bunları yaparsak iyi verim alırız.

İl Tarım Müdürlüklerinin Başkanlığında, içinde bizim de bulunduğumuz bir paydaş grubumuz var. Onların yapmış olduğu tahmini rekolteyi biz zaten biliyorduk. Bu anlamda rekolte bize göre oluştu. Fakat ülke olarak bizi rahatlatacak rekolte olmadı. Bana göre rekolte, geçen seneye oranla epey düşük. Tarım Bakanlığı rekolteyi 600 bin ton dedi.

Üretici fındığını pazara indirmiyor. Serbest piyasa da 21 TL’den başlayan fiyat bugün 23 TL’ye çıktı. Üreticinin gözü 25-30 TL arasında. Dünya ekonomisi pamuk ipliğine bağlı bugün beğenmediğiniz 23 TL’yi yarın belki hiç bulamayabilirsiniz. Ama tabi ki 25-30 TL’ye çıkmasını beklemek de hakkınız.” Dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-