Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Samsun Medicana Hastanesi Hayatımı kararttı iddiası

Samsun Medicana Hastanesi Hayatımı kararttı iddiası
08 Ocak 2020 - 0:54

Samsun’da Özel hastanelerde yaşanan sağlık skandallarına bir yenisi daha eklendi!

Samsun’daMedicana Hastanesi’nde yanlış ameliyat yaptı iddiasında bulunan Beyaz Haber Genel Yayın Yönetmeni İrfan Tosun; ”hayatımı kararttılar.İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı ”dedi.

Beyaz Haber Genel Yayın Yönetmeni İrfan Tosun şikayetini şu şekilde dile getirdi.

“Ben doğuştan tip 2 diyabet hastasıyım. Samsun Medicana hastanesinde operasyon geçirmek için karar verdik. Tabi öncesinde bir testten geçiyorsunuz, test sonucuna göre de ameliyat oluyorsunuz. Şeker illet bir hastalık, kurtulmak için gayret gösteriyorsunuz.

Samsun Medicana da Salim Gümüş hocamız yapılan testler sonucunda ameliyat için onay verdi. Tabii amacımız bu şeker illetinden kurtulmak. Ben bu ameliyatı yaklaşık 3 yıl oldu. İnsülini bıraktım ama zaman içerisinde ben ciddi bir zayıflama süreci geçirdim. Bunun yan etkilerini görmeye başladım ama net olarak bilemiyorum çünkü doktor değilim. Daha sonra ben kendimi rahatsız hissetmeye başlayınca Ünye devlet hastanesindeki dahiliye uzmanı doktor hanımefendiye gittim. Son 3 aylık durumuna baktığımda ise bana şekerim yüksek olduğunu söyledi. Daha sonra tekrardan ameliyat olduğum hastaneye ve doktorumun yanına gittim. Doktor bey bana her şeyin yolunda olduğunu, hiç bir sıkıntı olmadığını belirtti. Ben daha sonra aynı hastanede başka bir doktora muayene oldum. Doktor Bey benim ilk ameliyata giriş raporuna baktığında “Ben bir uzman olarak bu değerlerle ameliyat yapmam” dedi. Bu ciddi bir durumdu.

Oradan çıktık ve aynı hastalığın endokrin uzmanına gittik. Oda raporlarına baktığımda benim insüline başlamamı söyledi

Ben de o zaman neden ameliyat oldum dedim. Bu durumu tekrar hocamıza sorduğumda yine hiçbir şeyimin olmadığını ifade etti. Aynı hastanenin bir doktoru sıkıntı yok diyor aynı hastanenin diğer bir doktoru ise insülin kullanmamı öneriliyor.

Netice itibariyle hastanenin müdürü eşliğinde hocalarımız ile bir araya geldik. Bu durum ne olacak dedik. Biz bu ameliyata bir umutla girdik. Bir umudumuz vardı. Her ameliyatın %100 garantisi yoktur ancak bana bu ameliyatın %30 tutmama riski var denseydi ben düşünürdüm. Neticede parayı sokaktan toplamıyoruz. Bu çocuk oyuncağı değil canımızı ortaya koyuyoruz, paramızı ortaya koyuyoruz ve ruhumuzu ortaya koyuyoruz. Ve bu 3 yıllık süreç içerisinde vücudumun ne kadar deformasyon geçirdiğini ve nasıl zararlar gördüğünü bilemiyoruz. Bu ciddi bir sıkıntı. Tabi kısa süre içerisinde check up a girip kontrolden geçeceğim.

Bana ‘seni tekrar ameliyat yapalım ‘ dediler. Kabul etmedin. Ben artık yapboz tahtasına döndüm.

Ben Medıcana gibi Türkiye’de isim yapmış marka bir hastanenin bu konuda hassasiyet göstermemesine çok üzüldüm. Ben yetkilileri bu konuyu çözmemiz gerektiğini söyledim. Onlar da tedavini yaptıralım dediler. Ve tedavimizi yaptırdılar. Ayrıca bana onları mahkemeye vermemi söylediler. Uzlaşmaya gitmek istediler. Tabii bu arada vicdanımın sesini de dinliyorum. Bu süreç içerisinde bana ameliyat olduğum parayı vermek istediler ama ben kabul etmedim. Şükürler olsun ki bu paraya ihtiyacım yok Ama çok vermek isterseniz Ünye Çevre ve İnsan Hakları Koruma Derneği’ne yardım olarak yapabilirsiniz dedim.

Kandırıldım demiyorum, yanlış ameliyat yapıldı demiyorum çünkü tıpçı değilim ama aynı hastanedeki görevli diğer hocamın ifadesine göre söylüyorum. Diğer hocamın bu değerlerde ameliyat yapmazdım demesine karşılık bu hocamızın ameliyat yapması ister istemez kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Ben neden ameliyat oldum?

Bunu ben demiyorum halk söylüyor. Başımdan geçen olayı duyanlardan bu şekilde tepkiler geliyor. Bu durumda ben şunu söylüyorum, Medicana hastanesinde ameliyat olmadan önce iyi düşünmek lazım. Aslında çok marka bir hastane ama ben çok üzüldüm. Medicana bunun yapmamalıydı. Böyle bir süreci bana yaşatmamalıydı. Ben zaten hukuki süreci başlattım. Hiç kimseye saygısızlık yapmıyorum ama konunun bu noktaya gelmesindeki sahipsizliği üzülüyorum.

Ben genel müdürlüğe kadar aradım, bu konunun başka bir çözümü var mı, ne yapabiliriz diye sordum ama hiç kimse gelip karşımıza oturup çözüm noktasını getirmedi. Etrafımda şeker ameliyatı olan yüzlerce binlerce hasta görüyorum, çoğu tutmuş, benimki tutmamış.

Medicana Hastanesinin bana sahip çıkmasını bekledim ama sahip çıkmamasından dolayı Medicana ya gidip şeker ameliyatı olmak isteyen hastaların beni göz önüne alıp o şekilde karar vermeleri için bu açıklamayı yapıyorum. Ben kimseyi suçlamıyorum, ithamda bulunmuyorum, takdiri halkımıza bırakıyorum.

Bu süreç içerisinde benden desteklerini esirgemeyen genel müdür Güray Bey’e teşekkür ediyorum. Biraz daha ilgilenip biraz daha bu konuyu harmanlasaydık daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Ben hukuki süreci başlattım ve yasal bütün haklarımı kullanacağım.

Mücadelem sonuna kadar devam edecek. Benim kaybedecek bir şeyim kalmadı çünkü dünyadaki en büyük servet sağlık. Parayı bulursunuz ama sağlığı bulma şansınız yok. Kimse kimsenin sağlığı ile dalga geçmeyecek. Geçtiler demiyorum ama başta bana ameliyatın tutmama ihtimalini söyleseydi ben bu ameliyatı olmazdım. Çünkü ameliyata bir umutla giriyorsunuz. 1 yıl çok iyi gidiyorsunuz ama zayıflıyorsunuz. Sonra tekrar bir insülin kullanmaya başlıyorsunuz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Ben hukuki bütün haklarımı kullanacağım, insanlık haklarımı kullanacağım. Biliyorsunuz ki ben ayrıca Ünye Çevre ve İnsan Hakları Derneği başkanıyım. Yasal sınırları aşmama ve yasaya saygılı olmak kaydıyla kişisel tepkilerinin hepsini göstereceğim. Eylem yapmak gerekirse eylem yapacağım. Kimseyi kırmadan, kimseye hakaret etmeden, kimseyi tehdit etmeden, Türkiye Cumhuriyeti’nin kural ve yasalarını uymak kaydıyla bütün haklarımı kullanacağım. Burada amacım ne hastaneyi rencide etmek ne de kişileri rencide etmek. Hepsine saygı duyuyorum ama bu şekilde sahip çıkılmamak çok kırıcı ve üzücü oldu. Bundan dolayı bu açıklamayı yapıyorum.

Ne Medicana Hastanesi ile ne başhekimle ne de doktorlar hiçbir sıkıntım yok bu haberi yapmaktan üzüntü duyuyorum ama sahip çıkmaları gerektiğini inandığım için böyle bir açıklama yapma gereği duydum.Ben yandım başkalarıda yanmasın ”dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-