Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KURBAN KESENLERİ UYARDI

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KURBAN KESENLERİ UYARDI
11 Ağustos 2019 - 0:10

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü, Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi hususlar konusunda vatandaşları uyardı. Kurban Bayramı’nda Zoonotik Hastalıkları önlemek için alınması gereken tedbirlere yer verilen açıklamada;

“Kurban Bayramı’nın sağlık ve huzur içinde geçmesi için hem hayvan üreticiliği ve satışı yapanların hem de kurban satın alan vatandaşlarımızın temel sağlık önlemlerine ve hijyen koşullarına riayet etmesi önem taşımaktadır. Zoonotik hastalıklardan (hayvandan insana geçebilen hastalıklardan) korunmak için kurban satış yerlerinin, kurbanlık naklinin, kesim yerlerinin, etin işlenmesi aşamalarının gerekli hijyen, güvenlik ve asgari teknik şartları taşıması gerekir. Üretim ve toplu kurban satış noktalarında hayvan hastalıklarının yayılmasının ve insanlara bulaşmasının önlenmesi için: Hayvanların aşıları, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önerileri doğrultusunda düzenli yaptırılmalıdır. Hasta hayvanın, sağlam hayvanlar ile teması önlenmeli ve veteriner hekim kontrolünde tedavisi sağlanmalıdır. Hasta hayvanların sütü sağılmamalı ve kullanılmamalıdır. Hasta ve ölen hayvanlara çıplak elle dokunulmamalı, ölen hayvanın kanı ve çıkartıları ile çevrenin kirlenmesi önlenmelidir. Hayvanların çıkartılarına çıplak elle dokunulmamalıdır. Hasta ve ölen hayvan kesilmemeli, derisi yüzülmemeli ve eti yenilmemelidir. Ölen hayvanlar, veteriner hekim nezaretinde mera ve su kaynaklarından uzak yere ve derine gömülmelidir. Hayvanların üzerindeki keneler çıplak elle kopartılmamalıdır” denildi.

Kurban kesimine dikkat

Açıklamanın devamında kurban kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar için ise şu ifadelere yer verildi: “Kurban ibadetini yerine getirirken ise, kurbanlar belediyelerin belirlediği kurban kesim yerlerinde ya da mezbahalarda kesilmelidir. Kurbanlık hayvanın kesinlikle veteriner hekim kontrolünden geçmiş sağlıklı hayvan olduğuna dikkat edilmelidir. Kesim sonrası hayvanların sakatatların da leke ya da kist var ise kesinlikle tüketilmemeli, bu sakatatlar başka hayvanlara verilmemelidir. Hayvanların hastalıklı organları ve kan, mide, bağırsak içeriği gibi atıkları gömülmeli ya da uygun şekilde toplanarak imha edilmelidir. Kurban kesen ya da et taksimi yapan kişilerin ellerinde yara ya da kesik olmamalı, var ise mutlaka hijyenik eldiven kullanılmalıdır.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-