Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SAĞLIK İÇİN, SAĞLIKLI SÜT İÇİNİZ!

SAĞLIK İÇİN, SAĞLIKLI SÜT İÇİNİZ!
02 Haziran 2020 - 1:30

Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal YILMAZ; 1 Haziran Dünya Süt Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.
İl Müdürü yaptığı açıklamada; “Sütün insan sağlığı açısından önemine ilişkin farkındalığın artırılması, her yaşta insanlara süt içme alışkanlığı kazandırılması, süt tüketiminin artırılması ve sektörün ekonomik olarak etkilerine dikkat çekilmesi amacıyla dünyada 1 Haziran tarihi DÜNYA SÜT GÜNÜ olarak kutlanmaktadır.

Bu vesile ile tüm süt üreticilerimizin DÜNYA SÜT GÜNÜ’nü kutluyor, sağlıklı yaşam için daha çok süt ve süt ürünleri tüketmemiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Süt üreticilerimize de bizi bu gıdadan mahrum bırakmadıkları için ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Sütün insan sağlığı açısından önemine dikkat çeken İl Müdürümüz; “Hayat süt ile başlar. Besinsel olarak ‘mükemmel gıda’ olarak nitelendirilen süt, insan sağlığı açısından şüphesiz büyük önem taşımaktadır. Kemik gelişiminin temel elementi kalsiyumun ana kaynağı olan süt, bileşiminde yer alan yüksek kalitede protein, yağ, laktoz, fosfor, riboflavin gibi bileşenler ile üstün besleyici değere sahiptir. Sütün bileşimine bakıldığında çeşitli yaş grupları için temel besin öğelerini içerdiği görülmektedir. Özellikle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın her gün iki su bardağı süt veya eşdeğer süt ürünü tüketmeleri bilim çevrelerince tavsiye edilmektedir.

Buda çocuklarımıza süt içme ve dengeli beslenme alışkanlığını kazandırmak; onlara sütün yararlarını anlatmak ve onları yönlendirmekle mümkün olacaktır. Ayrıca şuan içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde bağışıklık sisteminin güçlü olmasıda gerekmektedir. Bu açıdan da süt ve süt ürünleri bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkı sağlamaktadır” dedi.
Tüketeceğimiz sütün sağlıklı olması gerektiğini vurgulayan İl Müdürü Kemal YILMAZ, İl Müdürlüğü olarak bu noktada da gıda denetimlerine aralıksız devam edildiğini belirtti.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-