Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SAĞLIK BAKANLIĞINDA NELER OLUYOR? İSTIFALAR, GÖREVDEN ALMALAR..

SAĞLIK BAKANLIĞINDA NELER OLUYOR? İSTIFALAR, GÖREVDEN ALMALAR..
01 Ekim 2020 - 1:01

TEST KİTİNDE BÜYÜK İDDİALAR..

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Covid-19 test kitlerinde bir cemaatin firması aracılığıyla mevzuat çiğnenerek korkunç bir rant elde edildiği iddiasını ortaya attı. Konuyu doğrudan Sağlık Bakanı’na dönük hazırladığı bir önerge ile Meclis gündemine de taşıdı. Sağlık Bakanlığı’nda bir süredir yaşanan görevden almalar ve istifaların da bu konuyla ilgili olduğu iddia eden Adıgüzel’in açıklaması şu şekilde:

“Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda ardı ardına istifalar ve görevden almalar yaşandı. Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kılıç görevinden alındı. USHAŞ Başkanı Cevat Şengül istifa etti. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz görevinden ayrıldı. TÜSEB Başkanı Adil Mardinoğlu ile Genel Sekreter Hasan Türkez istifa etti. Ardı ardına gelen görevden alma ve istifaları araştırdığımızda altından ülkemiz salgınla boğuşurken büyük boyutlu bir rant arayışı çıktı. 

Türkiye’de Covid-19 teşhisinde kullanılan PCR test kitinin nereden satın alındığını araştırdığımızda karşımıza Bioeksen isimli bir şirket çıkıyor. Yani Sağlık Bakanlığının Türkiye’de yaptığını iddia ettiği 10 milyon adet test artı USHAŞ aracılığıyla yurtdışına ihraç edilen tüm testlerin üreticisi Bioeksen isimli firma. Bu firmanın Bio Speedy isimli testinde FDA onayının olmadığını öğrendik.

Sağlık Bakanlığı bu testleri Bioeksen firmasından doğrudan mı tedarik ediyor? Maalesef hayır! Yeni Berke Medikal isimli bir firma üretici Bioeksen firmasının tek yetkili satıcısı ünvanı ile faaliyet göstermekte. Üretici firmadan çok uygun fiyata aldığı kitleri, 4 ila 5 kat fiyata Sağlık Bakanlığı’na satmaktadır. Aradaki rantı kimlerin yediği belli değil. Sağlık Bakanı da bu durumu bildiği halde bu aracı firmadan almaya devam etmektedir. Bu firmayı araştırdığımızda hiçbir medikal tecrübesi olmadığı ve de Sağlık Bakanlığı’nda yıllardır varlığını bildiğimiz bir cemaatin umre ve hac organizasyonlarını yapan gruba bağlı olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Türkiye’de yeni üretilen ilaçlar ve tıbbi kitlerin kayıtlı olduğu kurumdur. Üretilen tüm cihaz ve malzemeler de geri bildirim yapılır. Buna tekil takip sistemi denir. Kullanılan ürünün etkinliği ve kimlere kullanıldığı mevzuatla bu geri bildirime tabidir. Durum söz konusu covid-19 testi Bio Speedy kiti için de geçerlidir. Yani Türkiye’de kaç insana kullanılmış kaçı pozitif çıkmış kaçında testi etkili olmuş verileri toplanmak zorunda. Acaba İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanının istifası bu geribildirimin yapılmaması  için verilen kimin mevzuat dışı talimatlar nedeniyle midir? Ya da Bioeksen firmasının Türkiye’de tekel olması ile ilgili bazı mevzuatsal tartışmalarla mı ilgilidir? 

Sağlık Bakanı’na soruyorum; Türkiye’de kullanılan PCR testlerini üretici firmadan doğrudan mı satın alıyorsunuz? Yoksa bir aracı firmadan mı satın alıyorsunuz? Aracı firmadan alıyorsanız bu firmanın ruhsatı var mıdır? Firma ne zaman kurulmuştur? Medikal sektöründe tecrübesi var mıdır? Aradaki rant kimlerin cebine gitmektedir? USHAŞ Üzerinden hangi ülkelere ne kadar  ihracat yapılmıştır? USHAŞ kitleri nereden temin etmiştir? 

Anlaşılmaktadır ki Sağlık Bakanı bu işin göbeğindedir.

Salgının başında maske işinde dönen dolaplar şimdi de  test kitlerinde dönmektedir. Maske meselesinde hükümetin maskesi düşmüştü.  Eski bakanlar, bakan yakınları ve AKP yöneticilerinin yakınları millet hastalıkla kırılırken büyük rant elde ettiler. Görünen o ki test kiti işinde de AKP yöneticileri ve bazı cemaatler büyük kar elde etmektedir. Önümüzdeki günlerde Covid 19 aşısında da benzer bir rant çabası olacağı görünüyor. Ancak aşı işi maske ve  test konusuna benzemez. Aşıyı da bilimsel  olmayan yandaş bir firmaya yaptırırsanız doğrudan insan vücuduna müdahale edilen aşı ile milyonların sağlığı ile oynarsınız.”

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-