Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

REKOLTE ORDU’DA GEÇEN SENEDEN DÜŞÜK

REKOLTE ORDU’DA GEÇEN SENEDEN DÜŞÜK
12 Temmuz 2020 - 23:20

Rekolte tespit komisyonun Ordu’da tamamladığı çalışmaları değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, fındık rekoltesinin Ordu’da diğer illere göre iyi olduğunu ancak bir önceki seneye göre düşük olacağını söyledi. Soydan, Ordu’da özellikle fındık kurdunun kayba neden olduğunu da sözlerine ekledi.
Fındık Kurdu Yüzde 25 Kaybettirdi

Ordu’da fındık rekolte komisyonun tamamladığı çalışmalarını değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, “Fındık rekolte komisyonu19 ilçede çalışmalarına yaklaşık 15 günlük süre ile bütün ilçelerde tamamladı. Rekolte tespiti için çok ciddi bir çalışma yapıldı. Fındık dalları, çotanaklar sayıldı. Dallardaki hastalıkların, zararların tespiti yapıldı. Üreticinin hangi mücadelede eksik yönlerinin kaldığının da tespiti yapıldı. Masa başı çalışması olmadı. Fındık bahçelerinde gerçeğe en yakın rekolte tespiti için çalışma yapıldı. Diğer illerde de b çalışma hassasiyetle yapıldı. Ben de komisyon ekiplerine teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

GEÇEN SENEDEN DÜŞÜK DİĞER İLLERDEN İYİ

Tahmini rekolte rakamlarının hazırlandığını ve en kısa süre içinde açıklanacağını ifade eden Arslan, “Şu an için Ordu’da geçen seneye göre rekoltede düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu düşüş diğer illere göre çok ciddi değil. Yani Ordu’da fındıkta geçen seneye çok ciddi bir düşüş görülmüyor ama Ordu dışındaki diğer illerde çok ciddi bir düşüş olduğunu görebiliyoruz. TÜİK bu yıl içinde fındıkta yüzde 30 rekolte kaybı ön gördüğünü açıklamıştı. Böyle olup olmayacağını rekolte tespit komisyonunun çalışmaları sonucu Türkiye geneli tahmine fındık rekoltesi açıklandığında daha net görebileceğiz.” diye konuştu.

FINDIK KURDU YÜZDE 25 KAYBETTİRDİ

Ordu’da fındığın diğer illere göre daha iyi olmasına karşın yüzde 20-25 civarında rekolte kaybı yaşanmasının beklendiğini açıklayan Soydan, ” Bunun nedeni hastalıklar. Özellikle de fındık kurdu. Fındık kurdu ile yapılan mücadelede üreticinin eksiklikleri olduğu görüldü. Özellikle sahil bandında üreticinin böyle bir eksikliği var. Önümüzdeki yıllarda bu eksikliğin giderilmesi için de çalışma yapılacak. Şunu ifade edebilirim ki yüzde 20-25 oranında bir fındık belki harmana girecek, patoza girecek ama çuvala girmeyecek. Çünkü fındık boş olacak. Ancak genel olarak üreticinin bahçesine, fındığına bilinci bir şekilde baktığını söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

İLÇELER ARASI FARKLI BİR DURUM YOK

Ordu’da rekolte açısından ilçeler arası ya da sahil orta ve yüksek kesim arasında çok fazla farklı bir durum olmadığını aktaran Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü: “ İlçeler arası çok afaki bir durum yok. Sahil kesim, orta kesim ve yüksek kesimlerde normal derece iyi fındıklar var. Sadece şu var. Sahil kesiminde biraz fındık kurdu ile ilgili mücadelenin biraz zayıf yapıldığı görülüyor. Bu konun üzerinde durulması gerekiyor. Çünkü ürünün bakımı yapılıyor, emek veriliyor. Buradaki kayıp hem üreticimiz hem ülkemiz açısından ekonomik kayıp olarak ortayı çıkıyor. Bunu hatalarımızı, eksiklerimiz gidererek gidermemiz gerekiyor.”

TARIM İŞÇİLERİ GELMELİ

Üreticinin meraklı beklediği tarım işçileri konusuna da değinen Soydan, sözlerini şöyle tamamladı: “Tarım işçilerinin devamlılığının sağlanması yönünde ciddi çalışmalar var. Biz de yakinen takip ediyoruz. Bölgemize şu güne kadar tarım işçilerinin gelmesine olumlu bakılıyor ama gerekli tedbirler doğrultusunda tarım işçileri bölgemizde gelecektir. Çünkü tarım işçilerine şuan da bizim bölgemizde ihtiyacımız var. İşçilerinin tedbirler alınarak bölgemize gelmesi gerekiyor çünkü, bizim tarım işçileri gelmeden fındığı bahçeden getirmemiz zor olacak.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-