Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

RANT İÇİN HATALAR YAPILIYOR

RANT İÇİN HATALAR YAPILIYOR
14 Ocak 2021 - 0:18

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa Maral A52TV ekranların çarpıçı açıklamada bulundu. yaptığı konuşmada şunları ifade etti;

”Bütün dünyada bu pandemi döneminden dolayı projeler durduruldu. Ünye’de baktığımız zaman yaz aylarında, Ünye’nin yaklaşık 50-55 tane köyün içme suyu yok. Burada kaynakları harcarken kamunun kıt kaynaklarını ne zaman nereye harcanacağını da biraz önem kazanıyor ”diyen Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa Maral konuşmada şunları ifade etti;

ÇAMLIK PROJESİNDE GÜVEN YOK

”Çamlık olayına karşı çıkmamızın nedeni de şuydu, bir önceki dönemde proje uygulanmış olunsaydı çamlık bugün yoktu.  Biz burada bir yanlışın yapılmaması adına elimizden gelen her şeyi yaptık. Çamlık projesini reddetmemizin bir sebebi de “yap, işlet ve devret” şeklinde oldukları için ortalıkta bir güven yok. Bizlerde bir güven kalmadığı için yapılan her projeyi inceliyoruz.  Son ana kadar da yapılacak olan projenin halka sunulmamıştı. Bugün düşündüğümüzde iyi ki de yapmışız diyoruz.

BİSİKLET YOLU YANLIŞ PROJE

Bisiklet yoluna geldiğimizde de yanlış bir proje, bisiklet yolu olarak yanlış değil ancak yapılırken Fevzi Çakmakta ki o sahilin 6 metre kumsala doğru uzatılması yanlıştır. Ünye hala bütün Karadeniz Bölgesinde şanslı bir ilçedir. Bu şansında 90’lı yıllarda Cumhuriyet Halk Partili SHP’nin ilde olmasına bağlıyoruz. Ordu, Fatsa, Giresun ve Trabzon sahillerinin betonlaşmamasını o dönemde Ünye’nin yerel yönetimin çevre yolu ile bunu yapmak istemesiydi. O dönemde ki yolun genişletilmesi bile Fevzi Çakmak plajını yarı yarıya bitirdi. Fevzi Çakmak Mahallesi ve Ünye için o plaj çok değerliydi. Bu başka bir Ülkede olsa veya duyarlı bir şehirde olsa, orası altın niteliğinde bir sahil ve biz sürekli sahile doğru yayılma ihtiyacı duyuyoruz. Bu bisiklet yolu yapılacaksa illa sahilde mi yapılması gerekiyor? Şimdi sahil olmayan yerlerde bisiklet yok mu? Var. Bu şekilde harcanabilirdi. Bu projenin başlangıcından itibaren nasıl olacağı ile ilgili bilgi almaya çalıştık, öyle birde şey var ki projenin ne şekilde olacağı ile ilgili bilgide alamıyorsunuz. Bizler bunları belirtmek durumundayız.

CEVİZDERE YANLIŞ YER

Çöp ile ilgili şöyle bir tercih var. Çöp uygar ülkelerde ne şekilde değerlendiriliyorsa burada da aynı şekilde değerlendirilmesi lazım. Burada çöpün ayrıştırıldıktan sonra ne yapılacağı hala belli değil. Enerji olarak üretileceği de söyleniyor. Ancak benden uzak olsun da ne olursa olsun anlayışı yanlış birde Cevizdere’de olması da çok yanlış bir düşünce çünkü orası bir tarım alanıdır.

Çok kötü bir planlama ve Ünye’de Organize Sanayinin olmamasından kaynaklıdır. Orası Ünye’nin en değerli tarım alanıydı ve ziyan olmuş durumdadır. Ünye’de 30-40 senedir gecikmiş olan bir Organize Sanayinin sorunu var. İlk önce bu sorunun ele alınıp çözülmesi lazımdır. Orası ile bu kadar uğraşılacağına Organize Sanayi düşünülseydi bizim ikinci Organize Sanayi Bölgesinin düşünmemiz gerekirdi.

BELEDİYE İŞİNE GÖRE DAVRANIYOR

Ben Ünye’de Belediyeciliğin ve Ordu’da Büyükşehir deneyiminin çok kötü sonuçlar verdiğini düşünüyorum. Hem bu organizasyonu beceremediler, hem de insanları sorunlar karşısında çağrı merkezinde ki çalışanlarla baş başa bıraktılar.

Belde belediyelerin ortadan kalkması, Büyükşehir’in temel problemlerinde yetkili olması Ünye Belediyesine büyük bir rahatlık sağladı. Ünye Belediyesi herhangi bir sorunda Ordu Büyükşehir’in sorumluluk alanında bizim buna yapabileceğimiz bir etkimiz yok diyor ama yapılan alanlarla övünüyor.

BİZLER OLSAK YASALARI UYGULARDIK, YASA DA OLMAYAN ŞEYLERİ YAPMAZDIK

Bir Şehir’in trafik ve alt yapı sorunu belediyenin temel   hizmetleri olarak görülür. Bütün dünyada bu kurallar bellidir, şehir merkezlerini yoğunlaştırmamak.

Ünye’de ve Türkiye’de yapılan ise rantın fazla olduğu yerlerde yeni rant alanları oluşturmak yerine belirli şeyler yapmak. Belediyelerinde gelirlerine orantısız harcama yapıldığı için bu ranttan da Belediyelerin gelirlerini bir miktar daha arttırma çabasıdır. Bu çabalar içeresinde yapılan yanlışları size bir kalemde sayabilirim. Ünye’de yanlış yapılanlardan bir tanesi dere yataklarına imar verilip zorlu kararlarla şehirin bütün dere yataklarını konuta açmaktır.

Alt yapı çalışması ile ilgili bir uzman görüşüne başvurup yapım aşamasında bilgiyi kullanmadan yapılıp yeniden yapılması bu da çok büyük bir kaynak aktarıyor.   Bunlar vizyonsuzluktan kaynaklı şeyler diye düşünüyorum. Belediyelerin bir görevi de kaynak oluşturmak. Ünıport’u örnek vermek gerekirsek, oradan alınan gelir ile dışarısında ki trafik sorununu bile çözemezler. Bizler olsak yasaları uygulardık, yasa da olmayan şeyleri yapmazdık.

ORGANİZE SANAYİDE ÇOK İSTEK YOK

Burada aşağı yukarı 40 yıldır bu sorunlar var ve bunları aşmak için yapılacak olan bir şey yok.  Organize Sanayi Bölgesinin Fatsa yapılıp, Ordu’da ikincisi ve üçüncüsü yapılırken Ünye’de yapılamaması birazda niyetin eksikliğinden. Burada yöneticileri zorlayacak olan da buranın Sivil Toplum Kuruluşları dediğimiz Odalar ve Borsalar bu işin sebebi olan kuruluşlardır.  Organize Sanayi Bölgesinin yapılmasında onların işleri kolaylaşacak ancak çaba sarf ediyorlar ama daha fazla bir çabanın gösterilmesi gerekiyor. Bu anlamada iktidar siyasetçilerinde çok istekli olduğunu sanmıyorum. Bunlar istenilse yapılır diye düşünüyorum. Liman bölgesel kalkınma anlamında bizim için çok önemlidir. Ünye’deki liman fabrikaların ihtiyaçlarını karşılıyor. Samsun’un istemediği kömür depolarını biz buraya aldık. Bunlar Ünye’ye katkı sağlayacak bir projeler ama dikkate alınması lazım.

MADENLER BÜYÜK TEHDİT

Bizim bir problemimiz daha var. Çevre ile ilgili çok büyük sıkıntılarımız var, tüm Türkiye’de de olduğu gibi Fatsa’da da bir maden ocağı açıldı ve herkese altın bulunacak bölge zenginleyecek diye düşündürdüler.

Fatsa’da çok büyük bir tehdit yaşandı. Ordu coğrafyasının 4\1 maden ocağı olarak çoğaldı. Son dönemde de Yeşilkent, Üçpınar ve Çiğdem’de de bir bölgenin sondaj çalışması yapıldı. Birkaç gün öncede çok korkunç bir açıklama daha yapıldı Cumhurbaşkanımız tarafından ve bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Ünye’nin tarım arazileri heba edilmemesi gerekiyor. Fatsa’da bizimle olan sınırda milyonlarca zehirli atık üst üstte bir şekilde atılmış duruyor. Siyanür topraktan çok kolay gidecek bir zehirde değil. Bu siyanürün fındık bitkisine olan etkisi yurt dışına etki olursa bizlerin en büyük tarımsal anlamda kaybımız olur. Türkiye’de çıkarılan altın 41 ton deniliyor, fındığımızı değerlendirmek varken her tarafı delik deşik etmeye gerek yok. Şirketi sempatik kılmak için okul yaptırdıklarını öne sürüyorlar.”

BÜTÜN ŞEHİRLERDE LANETLENMİŞ OLAN AVM’Yİ ŞEHRİN MERKEZİNE SOKTULAR.          

Ünye’de baktığımızda kamusal alanlar belirli kişilere verilerek, halkın pahalı hizmet almasına yönelik bir tercihte bulunuldu. İsim vererek kurumları da şey yapmak istemiyorum. Sahile baktığımız zaman daha önce belediyenin ihale vererek halkın kullanımına sunulduğu yerler, yatırım şartı koyularak pahalılaştırıldı.

İnsanlar yatırım yaptığı zaman belirli bir süreçten sonra yatırımını geri almak istiyorlar. Bunun içinde iki tane kahve, kekin yenildiği, 25-30 lira verildiği ve bir işçinin bir günlük emeğinin karşılığı iki saat içeresinde arkadaşına çay ısmarlayarak parasını verebileceği mekanlar haline geldi. Bu sorunlar ortaya çıkınca tutuldu emeklilerin bedava çay içebileceği yerler düşünüldü ve vazgeçildi, şimdi de parası olanın daha mevki bir yerde olduğu, olmayanında yardıma muhtaç bir şekilde bir yerlerde olduğu yapı haline gelindi.

ÇOK BÜYÜK YANLIŞLAR VAR

2014 yılından sonra 15 Temmuz ve Üniport gibi belediyenin yanlış yaptığı işlerdir. Biz o zamanlar belediye meclis üyelerimizin aracılığı ile belediye meclisinde görüşülmek üzere önergelerle karşı çıktığımızı belirttik. Ancak o zamanlar çok baskın bir kamuoyu oluşturuldu ve Üniport’u Ünye’nin yaşam alanı olarak sunuldu. Ancak yaşama alanı olarak sunulan yerde pencere yok, trafiğin kesmesi haline yapılması en büyük problemdi ve trafik rahatlasın diye yapılan çevre yolu yapıyorlar.Milyonlarca para harcanıyor ve şehri yoğunlaştıracak yere iş merkezi yapılıyor. Bütün şehirlerde lanetlenmiş olan AVM’yi şehrin merkezine soktular. Bunu da yaşama merkezi olarak sunuldu”dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-