Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

peygamberimize göre salgın hastalıklarda nelere uyacağız

peygamberimize göre salgın hastalıklarda nelere uyacağız
17 Mart 2020 - 23:42

İlim ve Fikir Gönüllüleri Derneği Başkanı Orhan Güler koronavirüs hakkında açıklama yaptı.

Orhan Güler’in açıklaması;

“Değerli insanlar. Dünyamızı saran ve insanlar için büyük bir imtihan olan coronavirüs hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Her insan için tehdit oluşturan bir vaka halini almıştır coronavirüs. Rabbimizin çeşit çeşit imtihanlarından birisi olarak kabul edilmesi gereken bu virüs vakasını her bir insanımızın ciddiye alıp hem kendisini hemde çevresinde olan insanları koruması dinin gereği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer bu imtihanı hafife alır benim imanım sağlam bana bir şey olmaz gibi düşünceye kapılması tedbir almaması büyük bir hata olur. Bir insan çok temiz olduğunu virüse karşı tüm önlemleri aldığını söylediği halde zaruret olmadıkça dışarılarda dolaşıyorsa, bir yerlerden bulaşma ihtimalini görmüyor önemsemiyorsa virüsü evine, sevdiklerine ve başka insanlara taşıyor demektir.

Kimse bu süreçte kendisi risk altında değilmiş gibi algılamasın. Virüsün yayıldığı ülkelerden gelen haberlere baktığımızda virüsü duyarsız insanların bulaştırdığı bir gerçektir. Bu durumdan ders almak için illa o durumun bizim başımıza gelmesi gerekmez. Bu virüs tek bir tane ve bütün dünyayı sırasıyla geziyor değil. Çoğalan ve tedbir alınmazsa kime isabet edeceği belli olmayan bir virüstür.

Bu bir süreçtir. Bu süreci yöneten yetkili makamların uyarılarına ve uygulamalarına kulak vermek aynı zamanda dini bir vecibedir. Çünkü imtihan sorusunu bilmediğimiz yerden geldi. Yetkili makamların uyarılarına kulak tıkayıp tedbirlere uymamak bir başkasının zarar görmesine, bu virüse yakalanmasına vesile olursa ve o kişi bizim duyarsızlığımız yüzünden bu virüse yakalanırsa bu bir kul hakkıdır vebaldir. Böyle bir vebali kimse kaldıramaz.

Bu vebali hem insanlara hem de Rabbimize vermek kolay olmayacaktır. Bu sürecin bir an önce bitmesini istiyorsak yetkili makamların uygulamalarını ve uyarılarını dikkate almamız gerekmektedir. İnancımız insan sağlığının ve hayatının korunmasına azami önem vermiştir. İslamın iki temel kaynağı ve bizim de rehberimiz olan Kur’an ve Sünnette bunun bir çok örneği vardır. Mesela Maide Suresinin 32. Ayetinin devamında Rabbimiz “kim bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.” buyuruyor. Peygamber (SAV) Efendimiz “bir yerde veba ve benzeri herhangi bir bulaşıcı hastalık olduğunu işittiğiniz zaman o yere girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde böylece bulaşıcı hastalık varsa oradan çıkmayınız.” buyurmaktadır. Yine Peygamber Efendimiz (SAV) insan hayatının tehlikeye gireceği durumlarda ezanlardaki namaza koşun kısmını, namazı evlerinizde kılın şeklinde okumuştur.

Çünkü zaruret var. Bu imtihan sürecini en verimli şekilde atlatabilmek ve Rabbimizin bizi sınarken biz kullarından beklediği hareketler olan ibadetler ne? Mesela namazı evlerimizde veya müsait olduğumuz yerlerde huşu içinde kılarak, bu Mübarek 3 ayları da vesile ederek, yoğun oruç tutarak, gece teheccüt namazlarını kılarak, gece ve seher vakitlerinde gözyaşlarımızla bu süreci atlatmamız için Rabbimize dualar ederek geçirmeye çalışmalıyız.

Bazılarının yaptığı gibi bu virüs imtihanı sanki Allah’tan gelmemiş gibi davranarak hiçe sayarak hareketlerde bulunanları usulünce uyarmalı ve bu felaketi dikkate almalarını söylemeliyiz. Coronavirüs çıkışı için ortaya atılan bazı iddialara sosyal medya ortamında şahit olmaktayız. Bizler bu meseleyi Allah’a inancımız gereği imanın 6. şartı olan kaza ve kader her şeyin Allah’tan geldiğine inanan insanlar olarak ele alırız. İnanırız ve bu çerçevede değerlendiririz. Rabbimizin haberi olmadan yaprak bile düşmez. En’am Suresi 59. Ayette Rabbimiz “gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır. Gaybı Ondan başkası bilmez. Karada ve denizde olan her şeyi bilir.

Herhangi bir yaprak düşmüş olsa mutlaka onu bilir. Yerin karanlıklarındaki bir tane yaş ve kuru ne varsa apaçık Kitapta yazılıdır.” bundan dolayı uyarılarılara kulak verelim ve bu süreci en iyi şekilde atlatalım. Rabbim bizleri bu virüsten bir an önce kurtarsın.”dedi

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-