Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

PAZARCI PANDEMİ KADAR MARKETLERDEN DE ŞİKAYETÇİ

PAZARCI PANDEMİ KADAR MARKETLERDEN DE ŞİKAYETÇİ
26 Ocak 2021 - 1:16

Pazar yerinde tezgâh açan esnafa mikrofon uzattığımızda pandemiden çektiği sıkıntı kadar büyük marketlerle olan rekabette oldukça yormuş durumda.

Pazardaki fiyat marketlere oranla uygun ve organik dahi olsa müşteri ürünün ambalajlı olmasından dolayı ve alışverişinde kredi kartı kullanabilme avantajı nedeniyle pazardan ziyade marketi tercih edebiliyor. Peki pazarcı bunun dezavantaj olduğunu biliyor mu? Pazar yerinde ne gibi sıkıntılar ile karşılaşıyor? Pazarcı esnafının yerel yöneticilerden beklentileri nelerdir? Sorularımızın cevaplarını pazarcı esnafı Kazım Demir şu şekilde cevaplıyor;

Pazarın genel durumu nedir?

Bugün pazar yerine sabahtan bu yana 50 kişi geldi, sadece sorup gidiyorlar. Ben sattığım ürün için konuşayım sebzeyi bilmem süt ürünlerine %40 zam geldi. Geçen hafta beyaz peynirin kilosu 20TL idi bu hafta 28 TL, helvanın kilosu 20TL idi şimdi 25TL zeytine daha yeni zam geldi. Süt ürünü fabrikadan geliyor. %40 zam ile vatandaş 1 kalıp peyniri zor alıyorken şimdi yarım kalıp alıyor, fiyatının 28 TL olduğunu duyunca da şaşırıp gidiyor. Market ve Pazar vatandaşın ayağının altındaydı, markete gideceğine pazara gelip alışverişini yapıyordu.

Şimdi diyorlar ki oraya gideceğim, peyniri 28 TL’ye alacağıma markete giderim 1 paket peynir 15TL halbuki paket peynir 350gram bizim tarttığımız ise 700gram, 2 katı fark var ama vatandaş onu paket olarak görüyor. Markete gidiyor burası ucuzmuş bundan 1 tane alayım diyor, pazara giderken bir taksi tutsa 20TL daha para vermek zorunda, kar ve yağmur yağdığında vatandaş pazardan aldıklarını elinde evine götüremiyor. Vatandaş pazara taksi ile giderken 20TL vereceğime marketten 1000 TL’ye pahalıya alıp hemen eve çıkarım diyor. Bu yüzden pazara gelim yok. Pazara gelenlerin çoğu inanın cebinde 50TL ile pazara geliyor, marketin akışına kapılıp alışveriş yapıyorlar 200TL tutuyor ya kart ile ya da nakit ödüyorlar ama 50TL’si olan buraya pazara geliyor. Çünkü bilmiyor ki 50TL’ye orada hiçbir şey alamayacak.

Buraya en son hangi yetkili geldi? Kapalı Pazar ile alakalı proje ne durumda?

Yetkililer bize buraya gidin burası geçici, orda da 1 ay kalın deneyin eğer beğenmezseniz bana teşekkür edeceksiniz bırakın isyan etmeyi süzgün bir Pazar yeri dediler. Bizde yetkililerin 1 aylık ricasını kırmayalım deyip vardır bir bildikleri dedik geldik. 1,2,3,4,5 ay geçti tam 6 ay oldu hiçbir memnuniyetimiz yok.

Teşekkür sebeplerini söyler misiniz nedir onlar?

Vatandaş Pazar yeri tek olacak buraya akın edecek. Fevzi çakmak ve Bayramca mahallesinin vatandaşı buraya gelecek burası çok kalabalık bir yer olup herkes mutlu olacak, düşünceleri böyle idi. Ben 30-40 senedir pazarcıyım. 30 yıllık pazarcı, pazarın burada tutup tutmayacağını belediye başkanından daha iyi bilir çünkü deneyimimiz var hep pazardayız.

Onlar bizimle beraber burada 1 gün bile duramazlar. Sabahın 5’inde bu soğukta tezgâh kuruyoruz, akşam saat 17:30 olduğunda buraya 7-8 tane zabıta gönderiyorlar 18:00’da kaldıracaksınız diye söylüyorlar. 17:00’da çıkan bir memur ya da herhangi bir çalışan işçiler var kimse sen 16:00’da git alışverişini yap demiyor onlara. Biz saat 17:00’da toplanmak zorundayız saat 18:00’e kadar bu alanı terk edecek diyor.

Fatsa’da, Ünye’de, Samsun’da ve Antalya’da da Pazar ırmak kenarındaymış televizyonlarda gördük. 18:00’da Pazar yerinden çıkma şansımız yok. 17:00’de memurlar işten çıkıyor alışveriş yapmayacaksınız tezgahınızı toparlayacaksınız diyorlar. Ben geçen gün 17:10 geçe toparlayabildim, temiz ve hijyenik olsun diye düzenli diziyoruz ve 394 TL ceza yedim zabıta tarafından 2 defa biri 10 geçe biri ise 15 geçe topladığım için biz bunu yetkililere söyledim fakat yetkililer buraya gelmiyor.

Pazar yerine lamba istedik, zifiri karanlıkta tezgâh kuruyoruz akşamın karanlığında da toparlıyoruz. Arabaların içindeki lambalara jeneratör aldık öyle kullanıyoruz. Buradaki esnafların hepsinin bir sorunu var belediye başkanı bu pazara bir kere bile gelmedi, zabıta müdürü 2 kere geldi, Kaymakam, vali gelmedi dilekçe yazdık kimse ilgilenmedi. Pazarcı onların gözünde çöp olarak görünüyor biz öyle düşünüyoruz. Parti ile işimiz yok ama yönetim kötü.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-