Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

PANDEMİ KISITLAMALARI ESNAFI ZOR DURUMA SOKMAYA DEVAM EDİYOR

PANDEMİ KISITLAMALARI ESNAFI ZOR DURUMA SOKMAYA DEVAM EDİYOR
03 Aralık 2020 - 0:40

Covid-19 virüsü vaka sayılarındaki artışın devam etmesi, beraberinde de sokağa çıkma kısıtlamalarını da geri gelmesine sebep oldu.

Aylardır devam eden süreçte vatandaşlar ve esnaf işletme sahipleri ekonomik anlamda da fazlasıyla etkilendi.

Bir yandan kısıtlamalar bir yandan da gelene kış mevsimi esnafı karamsarlığa iterken yapılacak olan iyileştirme hibe ödemelerinin bir nebze de olsa yüzleri güldürmesi bekleniyor.

Batman ticaretin işletme sahibi Mehmet Sait Tutuş yaptığı açıklamada

“14 yıldır bu işi yapmaktayım. Pandemi döneminde getirilen kısıtlamaları doğru buluyorum. Fakat haftasonu için getirilen kısıtlamalar vatandaşları ve esnafı çok etkiliyor, önleyici olduğunu düşünmüyorum.

Bu kısıtlamalar getiriliyorsa vatandaşa esnafa devlet büyüklerinin maddi yardımda bulunması gerekir. Tek seferde yapılan 1 milyarlık destek yeterli değildir. Herkesede verilmeyen bir yardımdan bahsediyoruz. Esnaf maddi sıkıntıdan kan ağlar durumda. Kaç tane esnaf işletmecisi Pandemi döneminden sonra kepenk kapattı.

Ünye’de ve bütün Türkiye’de olsun bu esnaf işletmesi sahipleri eleman çalıştırıyordu. İşten çıkartıldılar ve o çalışanlarımız da bizimle birlikte mağdur oldu. İşteki kazanım oranımız % 20 ye kadar düştü. Pandemiden önceki 5 yılda da ekonomik kriz zaten vardı. Dükkanımızın kirasını bile 1 yıldır cebimizden ödüyoruz. Pandemi döneminde de daha kötüye gittik.7-8 aylık kirasını ödeyemediği için kepenk kapatan esnaf arkadaşlarım var.

Hibe desteği konuşuluyor, bu geç kalınmış bir karardır. Bu hibe desteği yandaşlara mı ya da kime verilecek. Küçük esnafın bundan faydalanacağını sanmıyorum. Desteğin zengin işletme sahiplerine verileceğini düşünüyorum. Hibe desteğinin verileceği yerler adil şekilde denetlenmelidir. Zaten dolar, altın ve euro rakamları yükselişte almış başını gidiyor. Bu hibe desteği nereden gelecek diye de sormak isterim.

İnşallah bu kararında konu hayırlı olur. Ekonomi bitmiş durumda ve covid 19 virüs vaka artışlarında da dünyada ilk sıralardayız. Ekonominin kötü olması suç oranı yükseliyor. Üniversiteyi bitirmiş olanlar bile işsiz, istihdam sahası yok suça yöneliyorlar. Ceza evindeki suç oranlarına bakıldığında çoğu hırsızlık ve dolandırıcılık yapmaktan ceza almış kişilerdir. Türk insanı onurlu ve gururlular.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-