Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

PANDEMİ İLE MÜCADELEDE MOTTO’DAN TEKNOLOJİ ATAĞI

PANDEMİ İLE MÜCADELEDE MOTTO’DAN TEKNOLOJİ ATAĞI
05 Haziran 2020 - 1:41

Yeni tip korona virüs salgınının kontrol altına alınmasıyla başlayan normalleşme sürecinde, Kahve Ateşi Exclusive Gourmet , Motto restoran gerekli hijyen tedbirlerini alarak kapılarını müşterilerine açtı.

Ayrıca Ünye’de bir ilke imza atan işletme masalardan kaldırılan menülerin yerine  QR kodla müşterilere sunuluyor.

GENELGEYE GÖRE İŞLETMEMİZİ HAZIRLADIK.

Restoranta  uygulanacak yeni sistem anlatan İşletme sahiplerinden  Ramazan Kuyumcu , normalleşme süreci ile beraber kademeli olarak sosyal hayata dönüş başladı.

COVID-19 pandemisine karşı alınan
tedbirler kapsamında 16 Mart’ta kapanmıştık. Hepimiz için zor geçen sabır gerektiren bir 2,5 aylık sürecin sonunda artık kontrollü normal hayata geçiş yaptık ve işletmemizi hizmete açtık.

 Artık hiçbir işletmenin pandemi öncesi sistemiyle eski düzende işleyişine devam etmesi mümkün değil. Herkesin sağlığı için ciddi tedbirler kapsamında yeni düzene uygun bir işleyiş planlanması gerekiyor.

MÜŞTERİLERİMİZ İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRLERİ ALDIK.

İşletmemizde  dezenfeksiyon işlemleri yapıldı. Gelen müşterilerin girişte ateşini ölçüyor ve 38 dereceden yüksek ateşi bulunan müşterileri kabul edilmiyoruz.Girişte de dezenfektan bulunuyor .

PERSONEL KONTROL ALTINDA

Personelinin de düzenli sağlık kontrollerinin de devam ettiğinin altını çizen Kuyumcu “Personelimiz de bu konuda eğitimden geçirildi. Çalışanlarımız da hizmet verirken fiziksel mesafeye ve hijyene dikkat ediyor. Tüm çalışanlarımız maske kullanıyor,hijyen kurallarına uyuyor. Her gün mesai başlarken ateşleri ölçülen personelimizin sağlık durumlarını yakından takip ediyoruz’’ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMA SAATİNDE İYİLEŞTİRME BEKLİYORUZ

Kuyumcu konuşmasına şöyle devam etti.’’Genelgeyle işletmemizi saat 22.00’de kapatmamız gerektiği belirtildi. Bu saat kısıtlamasında da bir iyileştirme yapılacağına inanıyoruz.

ÜNYE’DE BİR İLK DİJİTAL MENÜ

 Sosyal mesafenin hayati önem kazandığı bu günlerde “Dijitalmenü ”, ile temassız sipariş hizmetini işletmemizde  sunarak, hem çalışanlara hem de müşterilere güvenli yeme-içme deneyimi yaşatmayı amaçlıyoruz.

 Bu sayede temas en aza indirgenmiş ve sosyal mesafe kolayca korunmuş oluyor. Dijitalmenü, kullanıcılara cep telefonundan herhangi bir uygulamaya gerek kalmadan, sadece karekodu okutarak hizmeti kullanma imkanı sunduğu için kullanıcıların uygulama indirmek veya üye olmak gibi süreçlerle uğraşmasına gerek kalmıyor’’dedi.

İşletme sahiplerinden Aydın Kuyumcu son olarak tüm müşterilere seslenerek ‘’Sizleri çok özledik. Çok ayrı kaldık biliyoruz. Ancak COVİD-19 Kapsamında tüm hijyenik kurallara uygun bir şekilde ve bol sürprizlerle geri döndük.Tüm hemşerilerimiz gönül rahatlığıyla sevdikleri eş,dost,arkadaşlarıyla  işletmemizde güzel vakit gelebilirler.Değerli konuklarımıza şimdiden hoş geldiniz diyoruz’’dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-