Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

PALAMUT ÇIKTI

PALAMUT ÇIKTI
27 Ağustos 2020 - 10:05

Bu yıl Karadeniz çingene palamudu kaynıyor. Küçük kayıklarıyla denize açılan amatör ve kıyı balıkçılarının yüzü çingene palamuduyla gülüyor.

Amatör ve kıyı balıkçıları yakaladıkları çingene palamutlarının kilosunu 30 TL’ye kapış kapış satıyor.

1 Eylül’de başlayacak olan yeni av sezonu öncesi denizde bol görünen palamutla heyecanlanan balıkçı tekneleri, geçen yılın zararını bu yıl çıkartma umudu içinde.

Karadeniz’de çingene palamudu karaya vurdu. 1 Eylül‘de başlayacak yeni av sezonu öncesi küçük kayıklarıyla denize açılan amatör balıkçıların ve kıyı balıkçılarının yüzünü çingene palamudu güldürüyor. Oltalarına bol miktarda palamut vuran balıkçıları takip eden ve 1 Eylül’de sezonu açacak olan balıkçı takımları, geçtiğimiz yılın sönük geçen sezonun ardından yeni av sezonuna umutla bakıyor.

Bir yıl oluyor, bir yıl olmuyor…

Geçtiğimiz yıl palamuttan beklediklerini bulmadıklarını ve sezonu zararla kapattıklarını belirten balıkçılar, 5 gün sonra yeni avlanma sezonunun başlayacağını, görünen palamut yakalamak için sabırsızlandıklarını belirterek;  “Bu sene İstanbul Karaburun’dan Hopa’ya kadar Karadeniz’de bolluk var. Palamut geçen sene yoktu, bu sene ol görünüyor. Zaten bir yıl oluyor bir yıl olmuyor. İnşallah bu sezon çok bereketli geçecek” ifadelerinde bulunuyorlar.

“Kilosu 30 liradan satılıyor”

Amatör ve kıyı balıkçıları tarafından yakalanan çingene palamudunun tane işi satılmadığını belirten balıkçılar; “Palamudun ilk ortaya çıktığı çingene palamudunun tanesi şu anda 50-100 gram arasında. Aslında çok küçük, yakalanmaması, biraz daha büyüdükten sonra yakalanması daha doğrudur. Küçük boy olduğundan tane işi değil, kilo işi satılıyor. Bir kilo içerisinde yaklaşık 10 tane çingene palamudu olur. Fiyatı ise şimdilik 30 lira. Balık biraz daha büyüsün 250-300 gram olsun o zaman tane işi satılmaya başlayacaktır. Palamudun yanı sıra bu yıl istavrit balığı da çok oldu. İnşallah yağmurların yağmaya başlamasıyla palamut balığı daha da büyür ve balığa doyacağımız bir sezon geçiririz” dediler.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-