Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ünye İlim ve Fikir Gönüllüler Derneği Başkanı Orhan Güler, tüm Müslüman aleminin Miraç Kandilini kutladı.

Miraç Kandili dolayısıyla sohbet gerçekleştiren Güler şu sözleri ifade etti;

“MİRAÇ KANDİLİ SOHBET

سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ

Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.

Kıymetli insanlar

Rabbimizin bizlere lütfettiği miraç gecesini idrak etmekteyiz. Bu gece, hepimizinde bildiği, Sevgili Peygamberimizin şahsında “Miraç Mucizesi” olarak gerçekleşen, İsra ve Mirac olarak iki bölümden oluşan olayın ortak adıdır. İsra, gece yürüyüşünün yani Peygamber Efendimizin bir gece Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksaya gidişinin, Miraç ise Efendimizin Mescid-i Aksa’dan semaya yükselişinin adıdır.

Bu mucize BURAK isimli bir binekle gerçekleşti.

Ayet-i Kerimenin ifadesine göre isrâ hadisesi ruhanî bir hadise değildir. Bizzat Hz. Peygamber bedeni ile birlikte Beyt-i Makdis’e götürülmüştür. Kudüsteki mescidi aksaya.

İsrâ hadisesinin, önemli boyutundan biri de, bu olaydan sonra Kudüs ve Mescidi Aksanın İslâm ümmetinin gözündeki öneminin daha da artmış olmasıdır.

Bu mucize, Hz. Peygamber (s.a.s)’ in göğe yükselerek Allah’ın huzuruna kabul edilmesi mucizesidir.

Mirac olayı Hz. Muhammet (s.a.v)’in Mescidi Aksa’dan yedi kat semaya ve öteleri arasındaki yerde, hicretten bir yıl ya da on yedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi Milâdî 621 yılında gerçekleşmiştir.

Hicreti hepimiz biliyoruz ki Müslümanların Mekkedeki ebu cehillerin zulmünden Medineye hicret etmeleri. Ebu cehiller her dönemde zulümlerini daha da artırarak masum insanları yurtlarından etmeye devam etmekte.

3 yaşındaki Suriyeli çocuğun, “Gidince sizi Allah’a şikayet edeceğim” sözleri, Suriyeli Aylan Kurdi’nin kıyıya vuran cesedi Ebu Cehillerin kıyamete dek durmayacakları anlamına gelmekte

Peygamber (sav) miraç mucizesini şöyle anlatıyor; Bir kerresinde ben Beyt’in, yâni Ka’be’nin yanında uykuyla uya¬nıklık arası bir hâlde bulunuyordum”. Göğüs kısmından karnımın alt tarafına kadar yarıldı. Sonra karın Zemzem suyu ile yıkandı. Sonra hikmet ve îmân ile dolduruldu. Buyurmaktadırlar.

Yedi kat semalar ve daha yukarılara çıkarılan ve Allah (cc) huzuruna çıkan peygamberimiz, bu yolculukta kendisinden önceki peygamberlerle selamlaştı, ahiret yurduna göçmüş nice insanların hallerini gördü. Bazı insanların dünyadan götürdükleri amellerinin onları nasıl perişan ettiklerini gördü. Cebrailin bile ulaşamadığı mesafeden Allahü Teala ile en yakın mesafeden konuştu ve Allahu Tealadan aldığı bir takım ayetleri ümmetine getirdi.

Değerli insanlar;

Miraçtan gelen müjdelere bir bakalım; “Hz. Peygamberin (sav) ümmetinden Allah’a şirk koşmayanların Cennete gireceği”.

Namaz müjdesi. Namaz müminler için bir göz aydınlığıdır. Müminlerin günahlarını silen onları fuhşiyata düşmekten koruyan bir ibadettir namaz. Namaz kulu Allah’a yaklaştıran, müminin miracıdır. Namaz sevenin sevdiğiyle buluşma vaktidir. Namaz kulun kendisini Allah’a arz etme zamanıdır. Namaz ile kalbimiz nurlanır, gönlümüz şenlenir, muhabbetimiz derinleşir, imanımızın lezzetini artırır namaz.

Kıymetli insanlar;

Namazın ehemmiyetini şöyle anlamalıyız.

اُتْلُ مَٓا اُو۫حِيَ اِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَاَقِمِ الصَّلٰوةَۜ اِنَّ الصَّلٰوةَ تَنْهٰى عَنِ الْفَحْشَٓاءِ وَالْمُنْكَرِۜ وَلَذِكْرُ اللّٰهِ اَكْبَرُۜ وَاللّٰهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ

(Ankebut 45) “(Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor.”

Miraçtan gelen Müminler için bir başka müjde Bakara süresinin son iki ayetidir.

اٰمَنَ الرَّسُولُ بِمَٓا اُنْزِلَ اِلَيْهِ مِنْ رَبِّه۪ وَالْمُؤْمِنُونَۜ كُلٌّ اٰمَنَ بِاللّٰهِ وَمَلٰٓئِكَتِه۪ وَكُتُبِه۪ وَرُسُلِه۪ۜ لَا نُفَرِّقُ بَيْنَ اَحَدٍ مِنْ رُسُلِه۪ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَاَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَاِلَيْكَ الْمَص۪يرُ 285

Bakara 285 . Resûl, Rabbinden kendisine indirilene iman etti. Müminler de (iman ettiler). Hepsi; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve resûllerine iman ettiler (ve dediler ki:) “O’nun resûllerinin arasını ayırmayız.” (Yine) dediler ki: “İşittik ve itaat ettik. Rabbimiz, senden bağışlanma diliyoruz. Dönüş sanadır.” (2/Bakara, 285)

لَا يُكَلِّفُ اللّٰهُ نَفْسًا اِلَّا وُسْعَهَاۜ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْۜ رَبَّنَا لَا تُؤَاخِذْنَٓا اِنْ نَس۪ينَٓا اَوْ اَخْطَأْنَاۚ رَبَّنَا وَلَا تَحْمِلْ عَلَيْنَٓا اِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذ۪ينَ مِنْ قَبْلِنَاۚ رَبَّنَا وَلَا تُحَمِّلْنَا مَا لَا طَاقَةَ لَنَا بِه۪ۚ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا اَنْتَ مَوْلٰينَا فَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِر۪ينَ 286

Bakara 286 . Allah kimseye gücünden fazlasını yüklemez. Herkesin kazandığı (hayır) lehine, yaptığı (günahlar da) aleyhinedir. “Rabbimiz! Unutur ya da hata edersek bizleri sorumlu tutma. Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır bir yük taşıtma bize. Rabbimiz! Gücümüz yetmeyen şeyleri bize yükletme. Bizi affet. Bizi bağışla. Bize merhamet et. Sen bizim Mevlamız/dostumuzsun. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” (2/Bakara, 286)

Bu mucizeyi müşrikler kabullenemediler. Hadise kendisine aktarılan Hz. Ebubekir Efendimiz “O ne demişse doğrudur” diyerek Sıddık unvanını almıştır.

Kandil geceleri manevi iklimin en güzel şekilde yaşanmaya başlandığı gecelerdir. Bu gecelerde bedenen ve ruhen canlılık arz etmeliyiz. Bu gecelerde şu hususları yapmayı unutmayalım.

Öncelikle yapmış olduğumuz hataları gözden geçirerek tövbe edelim.

Allah-u Teala bu hususta şöyle buyurmaktadır.

وَاَنِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُٓوا اِلَيْهِ يُمَتِّعْكُمْ مَتَاعًا حَسَنًا اِلٰٓى اَجَلٍ مُسَمًّى وَيُؤْتِ كُلَّ ذ۪ي فَضْلٍ فَضْلَهُۜ وَاِنْ تَوَلَّوْا فَاِنّ۪ٓي اَخَافُ عَلَيْكُمْ عَذَابَ يَوْمٍ كَب۪ير

“Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra da O’na tövbe edin ki sizi belirlenmiş bir süreye (ömrünüzün sonuna) kadar güzel bir şekilde yararlandırsın ve her fazilet sahibine faziletinin karşılığını versin. Eğer yüz çevirirseniz, ben sizin adınıza büyük bir günün azabından korkuyorum.” (Hud 3)

Kutsal kitabımız Kuran Kerimi okumak bu geceye daha güzel bir anlam katacaktır. Çünkü Kuran hem diriler hem de ölüler için bir rahmet ve mağfirettir.

يَٓا اَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَٓاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَشِفَٓاءٌ لِمَا فِي الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِن۪ينَ

Yunus 57 . De ki: “Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerdekine bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir.”

Geçmiş günlerimizde kılamadığımız namazlarımız var ise bu geceyi kaza namazıyla geçirelim. Üzerimizde kaza borcu yok ise nafile namaz kılalım. Böylelikle bu feyizli, bereketli geceyi ibadetle ihya etmiş değerlendirmiş oluruz.

Bu gecede Anne ve babalarımızın hayatta ve yanımızda ise ellerini öpmeli, onların hayır dualarını almalı, uzakta iseler bir telefon açmak suretiyle bu feyizli gecede kendilerini memnun etmeye çaba göstermeli, dualarıyla hayatımızı güzelleştirmeliyiz. Yakın ve uzak akrabalarımızın, komşularımızın kandillerini kutlamak suretiyle birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeye özen gösterelim.

Sevgili Peygamberimize bu gecede salat ve selamlar getirelim.

Müminler birbirlerinin kardeşleridir. Kardeşler arasında küslük, dargınlık olması ise hoş olmayan bir durumdur. Bu sebeple Miraç gecemizi hata yapmış ve gönlümüzü kırmış bile olsalar kardeşlerimizi affederek daha bir aydınlatabiliriz.

Allâhümme bârik lenâ fî Recebe ve Şa’ban ve belliğnâ Ramazan”: “Yâ Rabbi, bize Recep ve Şaban’ı mübarek eyle ve bizi Ramazan’a ulaştır.

Dünyayı tehdit eden Coronavürüsten bizleri koru, Muhammed (as) ümmetini selam ve selamette eyle, lütfunla, kereminle, inayetinle, rahmetinle, merhametinle muamele buyur Ya Rabbi. Amin. Dünyada mazlum ve madurlara tehdit oluşturan kim varsa hepsini sana havale ediyoruz, sen nasıl biliyorsan öyle yap Ya Rabbi. Amin. Bizleri nice nice böyle mübarek gecelere ulaştır ve böyle gecelerden faydalanan kullarından eyle Ya Rabbi. Amin.

Rabbime emanet olunuz. Kandiliniz mübarek olsun.”

Ünye İlim ve Fikir Gönüllüler Derneği Başkanı Orhan Güler, tüm Müslüman aleminin Miraç Kandilini kutladı. Miraç Kandili dolayısıyla sohbet gerçekleştiren Güler şu sözleri ifade etti; “MİRAÇ KANDİLİ SOHBET سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye […]

ORHAN GÜLER İLE MİRAÇ KANDİLİ SOHBETİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.