Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ordu’ya Milyarlık Dev Proje Onaylandı

Ordu’ya Milyarlık Dev Proje Onaylandı
01 Temmuz 2020 - 15:04

Ordu’da Fatsa, Çatalpınar, Kabataş, Aybastı, Gölköy, Gürgentepe ve Çamaş ilçelerinden geçerek Karadeniz’e dökülen 77 kilometrelik Bolaman Irmağı’nın uzandığı havzanın ıslah edilmesi için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler tarafından Temmuz ayında başlatılan çalışma meyvesini verdi.

Türkiye’de ilk defa bir havzanın islah edilmesini ele alan proje ile ilgili müjdeyi veren Ak Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, “ Geçen Temmuz ayında uygulamaya koyulan dev projenin 13 Temmuz’da Valilikte brifing programı düzenlenecek” dedi.

Ankara’da bir süredir gerçekleştirilen görüşmelerden başarıyla çıktıklarını ve Bolaman Havza Islah Projesini 2020 yatırım bütçe programına koyulduğunu belirten Şenel Yediyıldız, Bolaman havzası bu çalışma ile birlikte susuzluk, sel, heyelan ve taşkınlar, kırsal göç gibi problemlerden arındırılarak tarım, hayvancılık, turizm ve orman unsurlarıyla zenginleştirilecek. Ayrıca yöre insanına ekonomik istihdam sağlayan ve eko-sistemiyle anılan bir havzaya dönüşecek” dedi.

Bu projenin eko-sistem açısından bir kalkınma, yaşam kalitesini yükseltme projesi olduğuna işaret eden Şenel Yediyıldız, şöyle konuştu:

“Bu çalışma ile Dünya Bankası’ndan 300 Milyon Dolar kredi aldık. Kredi %2 faizli olup, 30 yıl vadelidir.

Bu proje ile Havza üzerinde bulunan derelerde kirlilik, evsel ve katı atık yönetiminde yetersizlik, bitkisel ve hayvansal üretimde azalma, doğa turizmi ve geleneksel turizmde planlama ve uygulama eksikliği, ormanlar başta olmak üzere doğal kaynakların kullanımda eksiklik, susuzluk, sel, heyelan ve taşkınlar, kırsal göç gibi problemler ortadan kaldırılacak.

Islah çalışması kapsamında havza üzerindeki su kaynaklarının rehabilite edilerek korunması, doğa ve çevrenin korunması, havza üzerinde bulunan ilçelerin birbirleriyle olan yolların yenilenmesi, içme suyu yetersizliğinin ortadan kaldırılması için şebeke ve alt yapı çalışması yapılması, sel, heyelan ve taşkın olaylarının önüne geçmek için arazinin rehabilite edilmesi, yöre insanının ekonomik ve sosyal sorunlarının iyileştirilmesi için hayvancılık, tarım ve turizm gibi kırsal kalkınma projelerine yönlendirilmesini hedefliyoruz. Bir anlamda, bu proje ile karşımıza ekonomik, sosyal, turizm, tarım alanlarında yeni sahalar açılacak. Bu projeyi paydaş kurumlarla bir takım bütünlüğü içerisinde gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu taşıyorum. Projemize destek veren ve 2020 yılı programına alınmasına büyük katkı sunan başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanımız sayın Bekir Pakdemirli’ye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ordu için birçok projeye imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-