Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ORDULULARA KORONAVİRÜSÜ UYARISI

ORDULULARA KORONAVİRÜSÜ UYARISI
29 Ocak 2020 - 0:59

Çin’de ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüsü tüm dünyada kaygılara yol açtı. Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, “Kişilerin ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtileri olursa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar” dedi.
ATEŞ, ÖKSÜRÜK, SOLUNUM BELİRTİLERİ VARSA DİKKAT

Geçtiğimiz aya kadar tıp dünyası dışındaki çevrelerin pek de haberdar olmadığı “koronavirüs”, son günlerin en önemli gündem maddeleri arasında. 12 Aralık’ta Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan salgında 41 kişi yaşamını yitirirken, yaklaşık bin 287 kişi de virüsten etkilendi. Wuhan’da yaşayanlara tecrit uygulanmaya başlanırken, kente giriş çıkışlar yasaklandı ve uçuşlar iptal edildi. Ancak hastalık Çin’in başka kentlerinin yanı sıra ABD, Suudi Arabistan, Güney Kore, Vietnam, Katar ve Ürdün gibi ülkelere de sıçradı. SARS koronavirüsü ile yüzde 70 benzerlik gösterdiği bildirilen yeni koronavirüs, pek çok ülkede panik ortamına neden oldu.

Geniş bir virüs ailesi

Ordu Olay Gazetesi, “Koronavirüs nedir? Belirtileri neler? Hastalığın tedavisi nasıl yapılır? Türkiye için tehdit oluşturur mu? Hastalık nasıl atlatılır? Mutasyona uğrar mı?” sorularını uzmanlara sordu. Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, koronavirüslerin kişiler arasında hastalık yapabilen, bazı hayvan türlerinde (kedi, deve, yarasa) tespit edilebilen geniş bir virüs ailesi olduğunu belirtti.

Yeni Koronavirus nasıl ortaya çıktı?

Yeni Koronavirus ilk defa 29 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrindeki deniz ürünleri ve canlı hayvan satan bir markette çalışan 4 kişide ve aynı günlerde bu marketi ziyaret eden çok sayıda kişide akciğer infeksiyonu (pnömoni) bulgularının tespit edildiğinin açıklanmasıyla gündeme gelmiştir. Hastalardan alınan örneklerin incelenmesi sonucunda 7 Ocak’ta, hastalığa neden olan virusun SARS (2002) ve MERS (2012) gibi Koronavirus ailesinden olduğu anlaşılmış ve virusa Yeni Koronavirus 2019 (2019-nCoV) adı verilmiştir. 2019-nCoV genomunun SARS Koronavirusuyla %70 benzerlik gösterdiği bildirilmiştir.

Hastalık kaç kişide ve nerelerde görüldü? Kaç kişi hayatını kaybetti?

Kesin olarak kanıtlanmış hasta sayısı 24 Ocak itibariyle 830 kişidir. Bunlardan 26’sının hayatını kaybettiği bildirilmiştir. Ayrıca henüz kesin olarak kanıtlanmamış 1072 hasta daha olduğu belirtilmektedir. Hastalık Wuhan başta olmak üzere ve buradan yayılarak Çin’in 29 şehrinde, Japonya’da (1 kişi), Hong Kong’da (2 kişi), Tayvan’da (1 kişi), Makau’da (1 kişi), Güney Kore’de (1 kişi), Tayland’ta (3 kişi) ve ABD’de (1 kişi), Vietnam’da (2 kişi) ve Singapur’da (1 kişi) görülmüştür. Bugün İzmir’de bir hastaneye yüksek ateş şikayetleri ile gelen 2 Çinli’nin Korona Virüs şüphesi ile yatırılarak karantina altına alındığı öğrenilmiştir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Hastalık, 2-14 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş (39 derece), öksürük ve nefes darlığı ile karakterlidir. Bazı hastalarda boğaz ağrısı ve burun akıntısının da olduğu görülmüştür. Hastalık genellikle orta-ağır bir klinik seyir göstermektedir. Ağır hastalanan ve ölen kişilerin büyük kısmı ileri yaştaki (>65y), altta yatan hastalıkları (akciğer hastalıkları, organ yetmezlikleri, kanser, diyabet, bağışıklık baskılayan hastalıklar) olan kişilerden oluşmaktadır. Genç sağlıklı erişkinlerde hastalık nispeten hafif seyretmektedir.

Hastalık nasıl bulaşır?

Yeni Koronavirusun, diğer Koronaviruslar gibi solunum salgıları ile bulaştığı düşünülmektedir. Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virus içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur.

Hastalıktan nasıl korunulur?

Hastalıktan korunmak için bir aşı söz konusu değildir. Bu nedenle korunmada şimdilik en etkili yöntem virusla (hasta kişilerle) temas etmekten kaçınmaktır.

Hastalığın tedavisi var mıdır?

Bugün için Koronaviruslara etkili olduğu gösterilmiş ilaç yoktur. Bu nedenle hastalara şikayetlerini azaltacak ve varsa bozulan organ fonksiyonlarını destekleyecek tedaviler verilmektedir. Ülkemizde son 14 gün içinde Çin’e bizzat seyahat etmiş olan veya seyahat etmiş biriyle yakın teması olan kişiler, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtileri olursa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-