Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ordu’da ‘Kurumlar Vergisi Özellikli Konular ve İndirimli Kurumlar Vergisi Uygulaması’ Semineri

Ordu’da ‘Kurumlar Vergisi Özellikli Konular ve İndirimli Kurumlar Vergisi Uygulaması’ Semineri
04 Nisan 2019 - 17:35

ORDU SMMM ODASINDA ‘‘KURUMLAR VERGİSİ ÖZELLİKLİ KONULAR VE İNDİRİMLİ KURUMLAR VERGİSİ UYGULAMASI’’ KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ.

Ordu Mali Müşavirler Odası, 4 Nisan 2019 Perşembe Günü 14.00 – 16.30 saatleri arasında Oda Toplantı Salonunda ‘‘Kurumlar Vergisi Özellikli Konular ve İndirimli Kurumlar Vergisi Uygulaması’’ konulu seminer düzenledi. Seminere Oda Başkanı Bahadır BAŞ, E. Hesap Uzmanı YMM Okan COŞGUN meslek mensupları ile stajyerler katıldı.

Yerel seçim sonuçlarını ile ilgili açıklama yapan Oda Başkanı Bahadır BAŞ; ‘‘Seçimler, barış ve dayanışma içinde gelişmenin, dürüstlükle ve adaletle yönetilmenin yolunu açmaktadır. Sandık milletin iradesini gösteren en temel demokrasi aracıdır. Son seçimde gördük ki milletimiz 1923 yılından bu yana demokrasiye ne kadar sahip çıktığını, 96 yıldır cumhuriyetimizin demokrasiyi ne kadar özümsediğini bu seçimlere katılım oranları ile bir kere daha görmüş olduk. Seçimleri kim kazanırsa kazansın, ülkemizin kazanması önemlidir. Seçimlerde Ordu ilinde seçilen büyükşehir belediye başkanımıza, bütün ilçe belediye başkanlarımıza, muhtarlarımıza, meclis üyelerimize yeni dönemde görevlerinde başarılar diliyorum. İlimize, şehrimize yakışır bir şekilde hizmet diliyorum. 4 mali müşavir arkadaşımız büyükşehir belediye meclis üyeliğine seçildi. Bunların en önemli özelliği ise mali müşavir olarak listelerin birinci sırasında yer almalarıdır. Kendileriyle gurur duyuyoruz. Bizler seçimlerden önce bütün siyasi partilere çağrıda bulunarak belediyelerin denetiminde, bütçelerin değerlendirilmesinde, şeffaflık ve denetim için mali müşavirlere listelerinde yer verilmesi gerektiğini belirttik. Bizim çağrılarımıza partilerin değer verdiğini gördük. Bizler milletvekili seçimlerinde en az üç arkadaşımızı mecliste görmek istiyoruz. Burası meslek odası bizler herkesin siyasi görüşüne saygılıyız. Meslektaşlarımız ne kadar çok meclislerde yer alırlarsa bizlerin değeri, üretimi, saygınlığı çok daha fazla önemli bir noktaya taşınacaktır.’’ Dedi.

Konuşmasının devamında Geri Kazanım Katılım Beyannamesi ile ilgili açıklamada bulunan BAŞ; ‘‘Poşet beyannamesi bugün gündemimizde yer aldı, bununla ilgili bir düzenleme yapıldı. Bundan önceki uygulamaların tamamı yürürlükten kaldırıldı. Gelir vergisi mükellefleri 3’er aylık, Kurumlar Vergisi Mükellefler aylık dönemler halinde, satışın yapıldığı dönemi takip eden ayın 24.gününe kadar elektronik ortamda beyanname verecektir.  İlgili dönemde poşet satışı yapılmamış olsa dahi beyannamemin ‘beyan edilecek geri kazanım katılım payı bulunmamaktadır’ seçeneği işaretlenecek. Ödemeler beyanın verildiği ayın sonuna kadar ödenebilecek. Bütün herkes poşet beyannamesi vermeyecektir. Sadece satış noktaları beyanname verecektir. Kimler bunlar market, perakende ve toptan satıl yapan yerlerdir. Poşet satışı yapan her satış noktası beyanname verecek.’’dedi.

Konuşmasının devamında ise ;‘‘1990 yılından bu yana her Maliye Bakanlığı’nın, her Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, her mali bürokratların önüne TÜRMOB mücbir sebep raporunu, bu mesleğin sorunlarını götürmüştür. Bu sorunların çözümleri sizler adına birlik ve odalar tarafından 30 yıldır takip edilmektedir. Ama baktığımız zaman 16 yıldır beyanname sorunları daha yeni düzenlendi. Sizler adına gerek odalar, gerek TÜRMOB bu çalışmaları yapıyorlar.’’ Dedi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Zekai UÇARMAK’ın katılımı ile Ordu Esnaf-Tacir Buluşması programı düzenlendi. Verimli bir toplantı gerçekleştirdik, sizleri temsilen toplantıya katıldım. Türkiye’de sekiz yüz bin şirket var yaklaşık altı bin tanesi bağımsız denetime tabidir. Geri kalan yedi yüz doksan dört bin şirketin denetim organı yoktur. Bu husus Türkiye’miz için ve şirketlerimiz için çok önemlidir. Bu konuda bakanlığınız ve TÜRMOB’un ortak bir yönetmelik çalışması yapılarak eksikliklerin giderilmesini beklediğimizi ilettim. Kendileri sağ olsun konunun farkında olduklarını yönetmelik tebliğini hazırladıklarını, çok kısa bir zamanda çıkartılacağını belirttiler. Yine sizler adına anonim şirketler de üç yıllığına yönetim kurulu seçiliyor fakat TTK’ya göre yönetim kurulu üyeleri her yıl aralarında görev bölümü yapmaları gerekiyor. Bu nedenle de her yıl imza sirkülerinin yenilenmesi gerektiğinden her yıl yönetim kurulu başkanı yeniden seçilmesi gerektiğini belirttim. Yeni bir anonim şirket kurulduğunda çalışma usul ve esasları hakkında iç yönerge tescil ve ilan zorunluluğu olduğunu bununda yaklaşık iki bin üç bin lira gibi bir maliyeti olduğunu, mersis sisteminde oluşturulan standart yönergenin aynısını ilan edildiğinden bu zorunluluğun kaldırılmasını talep ettim.’’ Dedi.

İstihdam teşvikleri ile ilgili de açıklama yapan Oda Başkanı Bahadır BAŞ; ‘‘1 Şubat – 30 Nisan tarihleri arasında işe alınan işçilerin istihdam teşviki kapsamında ücreti, SSK’sı, gelir vergisi 3 aylık kısmı İŞKUR üzerinden karşılanıyor. Burada bazı şartlar bulunmaktadır. Birinci şart 1 Şubat – 30 Nisan arasında İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından işe alınması gerekiyor. 2018 yılındaki ortalamanın en düşük hangi aysa onun üzerinde olması gerekiyor. En az dokuz ay boyunca ise işe alınan işçinin çalıştırılması gerekiyor. Bu durumda üç ay boyunca işçinin maaşını, sigortasını ve gelir vergisini devlet karşılamış oluyor. İşverenin hakettiği teşvikler nakden ödenmiyor, SGK prim borçlarından mahsup ediliyor. Bu tür teşviklerin faydalı olacağını umut ediyorum.’’ Dedi.

1.Hesap Uzman YMM Okan COŞGUN ise; İstisnalar, İndirimler, Örtülü Sermaye, Transfer Fiyatlandırması, Yurt Dışına Yapılan Ödemelerde Stopaj, İndirimli Kurumlar Vergisi Uygulamasında Önemli Notlar, 2018 Yılı İndirimli Kurumlar Vergisi Uygulaması konularında sunumunu gerçekleştirdi.

Seminer sonunda plaket olarak maddi desteğe ihtiyaç duyan gençlerin eğitimine destek olmak amacıyla Türk Eğitim Vakfı’na bağışta bulunularak TEV tarafından düzenlenen plaket takdim edildi. E. Hesap Uzmanı YMM Okan COŞGUN’a plaketini Oda Başkanı Bahadır BAŞ takdim etti.       

 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-