Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ORDU’DA KURBANLIK SIKINTISI YOK

ORDU’DA KURBANLIK SIKINTISI YOK
20 Temmuz 2020 - 0:59

Tarım ve Orman Ordu İl Müdürü Kemal Yılmaz, Ordu’da kurbanlık hayvan sayısı açısından sıkıntılı bir durum olmadığını söyledi.    

Tarım ve Orman Ordu İl Müdürü Yılmaz, yaptığı açıklamada; “Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle İlimizde ve Ülkemizde hayvan hareketlerinde artışlar meydana gelmektedir. Büyükbaş hayvanların il içi sevklerinde kulak küpelerinin ve pasaportlarının, iller arası sevklerinde ise bunlara ilaveten veteriner sağlık raporunun bulunması zorunludur. Küçükbaş hayvanların il içi sevklerinde ise kulak küpelerinin ve nakil belgesinin, iller arası sevklerinde yine bunlara ilaveten veteriner sağlık raporunun bulunması mecburidir. Kulak küpesi ve belgesi olmayan hayvanların sevklerine, alınıp satılmalarına ve kesilmelerine hiçbir surette izin verilmeyecektir. Bunların yanında, kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanların veteriner hekimlerimiz tarafından muayene ve gerekli kontrolleri yapılacak, sağlıklı bulunan hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenerek iller arası nakline müsaade edilecektir. Ayrıca, kesilen kurbanlık hayvanların kayıtlardan düşülebilmesi için kulak küpeleri ve hayvan pasaportları en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilmelidir” dedi.

PAZARA MASKESİZ GİRME

Kurban satış yerlerinde alınması gereken tedbirlerin altını çizen Yılmaz; “Kurban satış yerlerinde belirli yerlerde oluşabilecek insan yoğunluğu önlemek için çadırlar arası mesafenin en az 2 metre olması, her hayvan çadırının uygun yerinde el dezenfektanlarının bulundurulması, pazar yerine giren herkesin maske takması, alıcı ve satıcıların el temasından uzak durması ve sosyal mesafeye herkesin dikkat etmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

NEREDE KURBAN KESİLEBİLİR?

Kurbanlık hayvanların, onay belgesi almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinde kesilebileceğini vurgulayan Yılmaz; “Bu kesim alanlarına hayvan sahiplerinin girişine izin verilmeyecek, ancak oluşturulan bekleme alanlarına sadece bir hayvan sahibinin veya hissedarının alınmasına müsaade edilecektir. Aynı zamanda hayvan kesim yerlerinin önünde kalabalık oluşumunu önlemek için kesimler randevu ile yapılacaktır. Kesim alanlarında görevli kasapların ise su geçirmeyen önlük, maske, eldiven, su geçirmez çizme kullanmaları ve kesim sırasında hijyen kurallarına uymaları mecburidir. Kesim alanlarının düzenli olarak havalandırılması, dezenfektan ve el yıkama istasyonlarının bulundurulması gerekmektedir.  Ayrıca, cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamaz” ifadelerine yer verdi.

NÖBETÇİ VETERİNERLER GÖREVE HAZIR

Kurban bayramı boyunca nöbetçi veteriner hekimler tarafından Ordu genelinde her türlü tedbirin alınacağını söyleyen Yılmaz, Kurban bayramı öncesi ve bayram süresince her türlü kontrol ile denetimleri yapmak ve ihbarları değerlendirmek üzere İl/İlçe Müdürlüklerimizde nöbetçi Veteriner Hekimlerimizin sürekli sahada olacağını, kesilen hayvanlarda hastalıklardan şüphelenilmesi durumunda ise veteriner hekimlerimizden yardım alınması gerektiğini belirtti.

MOBİL UYGULAMAYI KULLANIN

Kurbanlık hayvanlara ait bilgilere “HaySag” isimli mobil uygulama üzerinden ulaşılabildiğini belirten Yılmaz, “Bilindiği üzere Kurban edilebilmesi için koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak altı ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Kurban olarak alınacak hayvanların bu şartları taşıyıp taşımadığı Bakanlığımızca geliştirilen “HaySag” isimli mobil uygulamadan küpe numarası ile sorgulanabilmektedir” ifadelerini kullandı.

YETERİ KADAR KURBANLIK VAR

Ordu’nun hayvan varlığının kurbanlık hayvan ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğuna ayrı bir parantez açan Yılmaz, “Kurbanlık olarak ilimizde bu yıl 17 bin 602 adet büyükbaş,  18 bin 55 adet ise küçükbaş hayvanımız mevcuttur. 2019 yılında ise kurbanlık olarak kesilen büyükbaş hayvan sayısı 11 bin 185 adet, küçükbaş hayvan sayısı ise 8 bin 773 adet gerçekleşmiştir. Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere kurbanda kesilebilecek hayvan varlığımız ilimiz ihtiyacını fazlası ile karşılayacak durumda olduğundan kurban bayramında vatandaşlarımız kurbanlık hayvan temini hususunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-