Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ordu’da Fay Hattı Kırıldı, Deprem Riski Arttı

Ordu’da Fay Hattı Kırıldı, Deprem Riski Arttı
02 Kasım 2019 - 1:04

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, Mesudiye, Akkuş, Korgan gibi ilçelerin yeni yayımlanan deprem haritasına göre 1’inci derece deprem kuşağında olduğuna dikkat çekerek, “Kuzey Anadolu Fay Hattı’ndaki kırılmalardan dolayı Ordu il sınırımıza kadar olan bölge 3’üncü derece deprem kuşağındayken, şimdi 1’inci dereceden deprem kuşağında yer alıyor” dedi.
Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren ‘Türkiye Deprem Tehlike Haritası’ ile birçok ilin deprem tehlikesi değerinin değiştiğini belirterek, yeni veri ve bilgiler ışığında birçok ilin deprem tehlikesi değerinin düştüğünü, bir kısmının da yükseldiğini bildirdi. Eriş, “Yeni deprem haritasına göre Türkiye yüzölçümünün yüzde 18’i 1’inci derece deprem tehlikesi altında ve nüfusunun yüzde 27’si bu bölgede yaşıyor. Haritaya göre Çanakkale, Muğla, Adana, Antalya, Eskişehir, Malatya gibi birçok ilin deprem tehlikesi düştü. Ordu, Trabzon, Rize, Elazığ, Erzurum ve Aksaray gibi illerin deprem tehlikesi yükseldi. Son yıllarda yer altındaki hareketlenmeyle Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda farklı kırılmalar yaşandı. Bu kırılmalardan dolayı tetiklediği alanlar illerin deprem riski derecelerini değiştiriyor. Bu bağlamda Ordu il sınırımıza kadar olan bölge 3’üncü derece deprem kuşağındayken, şimdi Mesudiye, Akkuş, Korgan gibi ilçelerimiz 1’inci dereceden deprem kuşağında yer alıyor” diye konuştu.

Hepimiz değişimlerden etkileneceğiz

Binalarımızın bu haritada verilen deprem tehlikesi değerlerine göre yapılmak zorunda olduğu ve mevcut binaların değerlendirilmesinin de buradaki tehlike değerlerine göre yapılmak zorunda olduğu gerçeği düşünüldüğünde, hepimiz doğrudan veya dolaylı olarak bir şekilde bu değişimlerden etkileneceğiz. Eğer o yer 1’inci derece deprem kuşağında yer alıyorsa o dereceye göre, 2’nci dereceden deprem kuşağındaysa o dereceye göre kat sayıları baz alınarak inşaatlar yapılmalıdır. Bu nedenle inşaatın bütün temel statik sistemlerinin bu kat sayılarına göre yapılması gerekiyor. Yapı denetimcilerin bunları mutlaka denetlemesi, belediyelerin ise kontrolcü olması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-