Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ORDU ÜNİVERSİTESİ ALTINORDU’DAN İBARET DEĞİL DEMELİYİZ

ORDU ÜNİVERSİTESİ ALTINORDU’DAN İBARET DEĞİL DEMELİYİZ
20 Ocak 2020 - 0:31

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP Ünye İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği toplantı kapsamında Ünye’de partililer bir araya gelerek Ünye’nin ve Ordu’nun sorunlarını konuştu.
Toplantının açılış konuşmasını yapan MHP Ünye İlçe Başkanı Hacı Demir, şunları söyledi; “Ben burada Ünye’miz ile alakalı birkaç konuya değinmek istiyorum. Sayın vekilimizin fındıkla ilgili verdiği mücadelelerden dolayı neticesini almış ve şuanda da fındık fiyatları memnuniyet verici durumdadır. Ünye OSB içinde çok mücadele verdi, onunda neticesini almış durumdayız. Ünye Kültür Merkezimizin 2020 yatırım programına alınmasında da çok büyük emekleri var. Ünye Konteyner Limanı konusunda da büyük bir mücadele veriyor ve vermeye de devam edecek. Ünye-Akkuş-Niksar bağlantı yolunu her platformda konuşarak yapılması için destek vermiştir. Ordu’nun tüm sorunlarına ilişkin mücadelesini sürdürüyor. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.
MHP Ordu İl Başkanı Köksal Yılmaz, ise şunları söyledi; “24 Haziran Seçimlerinde de sloganımız Ordu’nun yürekli sesi idi. Gerçekten dün ayağının tozuyla gelmesi ile beraber bugün Çaybaşı, İlküvez oradan da çöp alanına giderek hem Ordu’nun sorununu hem de oradaki halka destek vererek bugün Ünye ilçe teşkilatımızda sohbet için bir aradayız. Biz gerçekten 24 Haziran’dan öncede sadece koltuklarda oturan değil, sadece basında çıkan birkaç kelimeyle teşkilat yapısı değil her daim teşkilatların yanında olarak, ilçe ziyaretleri yaparak, halkımızın sorunlarını dinleyen sayın vekilimize biz teşkilat olarak çok teşekkür ediyoruz. Artık Ordu TBMM’de her konuyla gündeme geliyor” dedi.
-“İlküvez’deki istişare mitinge dönüştü”-
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, İlküvez’deki çöp sorununa ilişkin şunları söyledi; “Bugün Çaybaşı İlküvez Mahallesi’ndeki çöp yeri ile ilgili olarak vatandaşlarımızla istişare için İlküvez’e gittik. Lakin bu bir istişareden ziyade bir mitinge dönüştü. Yaklaşık beş bin kişinin katıldığı, halkımızın büyük bir teveccüh gösterdiği miting havasında bir toplantı gerçekleştirdik. İlküvez halkı kirli bir doğa istemiyor. Katledilmiş bir çevre istemiyor. Sağlık sorunu yaşamak istemiyor. Çocuklarına gelecekte güzel bir İlküvez bırakmak istiyor. Bu maksattan hareketle de seslerini duyurmak için yaklaşık 20 gün orada bir nöbet eylemi gerçekleştiriyorlar. Birileri bu insanların haklı taleplerini çirkin siyasetine malzeme yaparak halkı tahrik edip oradan nasıl rant çıkarabiliriz düşüncesiyle buralarda toplantılar yaptılar. Dertleri tıpkı Türkiye’nin meselelerinde olduğu gibi çözüm değil, tıpkı Türkiye’nin hassas meselelerinde oldu gibi İlküvez’de çözüm istemiyorlar. Nasıl iktidara zarar verebiliriz, nasıl burada Cumhur İttifakı’na zarar verebiliriz, nasıl buradan oy devşirebiliriz derdindeler. Ama biz bugün oraya samimi düşüncelerimizle gittik. Bir oy kaygımız veya hesabımız yok. Büyükşehir belediye başkanımız ve Çaybaşı belediye başkanımızla görüşerek gittik. Biz istiyoruz ki bu yöre insanının sorununa çöüz üretilsin. Yazın, kışın İlküvez’in içerisinden geçen kamyonlar pis sularını akıtıyor. Çaybaşı ve İlküvez pis koku ve sivrisinekten geçilmiyor. Buna tedbir istedik. Burada çöpten akan sular dereleri mahvetmiş. Çöpten uçan poşetler ağaçların üzerinde yuva yapmış. Bunlar bu yöre halkının hak ettiği şeyler değil dedik. Çözüm istediğimizi ifade ettik. Büyükşehir belediye başkanımız bir ay evvel İkizce’de yaptığımız toplantıda ben bu işi düzelteceğim diyerek söz verdi ve dün akşam sözünü yerine getirdiğini ifade etti. Artık çöp kamyonlarından pis su sızmayacak. Ama bu kesinlikle yeterli değil. Çünkü İlküvez’in çöpünün bulunduğu alan Yoğunoluk, İkizce ve Pelitliyatak, Göksu ve Çaybaşı’na zarar veriyor. İlk etapta ıslah edilmeli ama bu çöp alanı gözden geçirilmeli dedik” dedi.
-“Ünye-Akkuş yolu genişletilecek”-
Enginyurt Ünye-Akkuş yolu için ise şunları söyledi; “Fındıkla ilgili iki yıldır mücadele veriyoruz. Hamdolsun Allah’a üreticinin yüzü her zamankinden fazla güldü. Fındığımız büyük bir değer kazandı. İnşallah seneye daha güzel olacak. Gurbetteki Ordulularımız da akın akın geri gelecek. En son Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçesinde Sayın Ulaştırma Bakanı’na Ünye- Akkuş yolunun akıbetini sordum ve Ünye-Akkuş yolunun biran önce genişletilmesi gerektiğini ifade ettim ve sözünü verdi. Ünye-Akkuş yolu genişletilecek. Çünkü Ünye-Akkuş yolu genişletelim güzelleştirilmek zorunda. Aksi takdirde İnkur, Tekkiraz ve Yenikent’i tamamen kaybederiz. Yol başka bir güzergahtan geçtiğinde bu beldelerde yaşayan 20 bine yakın insanı tok ederek göçe mahkum ederiz. Bunu anlattım sağ olsunlar dikkate aldılar. İnşallah gerçekleşecek” dedi.
-“Nüfusu ve potansiyel yapısıyla Ünye’ye OSB şart”-
Enginyurt; “Ünye OSB ile ilgili olarak hep şunu söyledim. Fatsa ve Altınordu’nun hiç olmazsa bir sanayisi var. Orada ikinci sanayi için mücadele ediyoruz. Ama Ünye’nin hiç OSB’si yok. Ünye bunu hak etmiyor. Nüfusu ve potansiyel yapısıyla Ünye’ye OSB şart dedim. Sanayi Bakanlığı’nın bütçesinde ne dedim? 120 milyona stad yaptınız. Yaptığınız stadında bir hayrını göremedik hala bitmesi için 40 milyon gerekiyor. Ama Ünye, Fatsa, Altnordu OSB’ye sahip çıkıp hayata geçirseydiniz 20 bin kişi çalışacak dedim. Sanayi Bakanı sağ olsun bunu dikkate aldı. Ünye ve Altınordu’ya para çıkarttı. Ama ne acı ki Fatsa’ya çıkartmadı. Böyle olmaz” dedi.
Ordu Üniversitesi Altınordu’dan ibaret değil demeliyiz
Ordu Üniversitesi Altınordu’dan ibaret değil demeliyiz diyen Enginyurt, sözlerine şöyle devam etti; “Ben hep şunu derim. Benim ilçem Altınordu’dur. Ama Ordu Altınordu’dan ibaret değildir. Ordu 19 ilçeden ibarettir. Hiç kimse Ünye, Fatsa, Altınordu ayrımı yapmamalı, yapmayacak ve yaptırmayacağız. Üniversite Ordu’ya fakülte açarken Ünye’yi yok sayamaz saydırmayacağız. Fatsa’yı yok sayamaz saydırmayacağız. Fatsa ve Ünye’deki stk ve siyasi partiler, belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri bir araya gelmeliyiz. Ordu Üniversitesi Altınordu’dan ibaret değil demeliyiz. Ünye ve Fatsa’nın fakülteye ihtiyacı var ve derhal terine getirilmelidir. Bunun için mücadele ettik, etmeye devam ediyoruz” dedi.
Enginyurt sözlerini şöyle noktaladı; “Ünye Kültür Merkezi ihale bitmiş, her şey tamam, bir tek kama vurulacak ama üç yıl olmuş. Hala tek kazma vurulmamış. Bunu gündeme getirdik. Birileri arazinin üzerinde gitti yapıyoruz yapacağız dedi. Dedik ki yapılacak bir şey yok. Yapıyoruz demeniz de gerekmiyor. İhale bitmiş, her şey tamamlanmış, sadece parasını vereceksiniz müteahhit başlayacak. Bunun mücadelesini verdik vermeye devam edeceğiz” dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-