Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ORDU MALİ MÜŞAVİRLER ODASI’NDA ‘‘E-UYGULAMALAR ’’ KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ.

ORDU MALİ MÜŞAVİRLER ODASI’NDA ‘‘E-UYGULAMALAR ’’ KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ.
31 Ekim 2019 - 17:39

Ordu Mali Müşavirler Odası, 31 Ekim 2019 Perşembe Günü 13.30 – 15.30 saatleri arasında Oda Toplantı Salonu’nda Oda Sekreteri Mehmet Ender Sönmez’in sunumu ile “509 Sayılı VUK Genel Tebliği İle E-Uygulamalar” konulu seminer düzenledi.  Seminere Oda Başkanı Bahadır BAŞ, Onursal Oda Başkanı Ertuğrul YÜKSEL, Başkan Yardımcısı Orhan Murat GÜR, Oda Sekreteri M. Ender SÖNMEZ, Oda Saymanı D. Serdar YILDIRAN, meslek mensupları ve stajyerler katıldı.

Türkiye de en çok dersine çalışan meslek grubu mali müşavirlerdir

Açış konuşması yapan Oda Başkanı Bahadır BAŞ; Değerli meslek mensupları ve stajyerlerimiz Seminerimize hoş geldiniz. Ben sizi alkışlıyorum ve iyi ki varsınız, bugün bu salonu doldurduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum.E-uygulamalar eğitimini kendi eğitmenimiz ile yapıyoruz ve bunun gururunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl Tesmer tarafından Sinop’tan Artvin’e kadar Bilirkişilik eğitimi vermiş bir bölge eğitmeni arkadaşımızdan yararlanacağız mutlaka beğendiğiniz güçlü yanları ve eleştireceğiniz yanları da olacaktır. Özellikle sizinle şunun paylaşmak istiyorum. 509 nolu tebliğ ile Radikal bir değişiklik geldi. Yayınlandığı tarihten itibaren aktif olarak olayın içindeyiz. 5 bin lirayı geçen en radikal değişiklik şu bütün faturalar e-arşiv fatura yani vergi mükelleflerinin birbirine düzenlediği kdv dahil 5 binlirayı geçen e-arşiv faturalardır. Yine bir başka değişiklik e-arşiv faturanın kullanılma şekli ve özelliği artırıldı. 10 milyonluk limitler 5 milyon liraya indirildi. 5 milyonu geçen bütün mükellefler 1 Temmuz 2020 den itibaren e-fatura ve e-arşiv kullanılma zorunluluğu getirildi. Bu kullanılma zorunluluğu getirilen gruplara 01.01.2020 itibari ile de e-defter kullanılma zorunluluğu getirildi. Maliye Bakanlığı tebliğde her bölümün altına yazmış; kayıt dışı ile mücadele eylem planı kapsamında vergiye uyumun arttırıldığı vergi kayıp ve kaçağının çok olduğu sorun yaşayan firmaya sektöre e-defter, e-uygulamalar getirip 3 ay içinde uygulamasını isterim diyor

Yine bir önemli nokta daha elektronik olarak düzenlenen bu fatura da kayıt dışı tespit edersem bu faturanın iletilmesine izin vermem el koyarım diyor. Devlet her bir faturayı analiz etmeyi görmeyi ve bununla ilgili bir denetim fonksiyonu koymaya çalışıyor. Türkiye de en çok dersine çalışan meslek grubu mali müşavirlerdir. Mali müşavirler bu eğitimi istiyor ve kendi eğitmenimiz ile gerçekleştiriyoruz.” Dedi.

Oda Sekreteri Mehmet Ender Sönmez; “E-Fatura ve Özellikli Konular, E-Defter ve Özellikli Konular, E-Arşiv Fatura, Taslaktaki E-Arşiv 50.000 TL Fatura Sınırı, E-İrsaliyedeki Yeni Süreçler, E-Tebliğ Taslağındaki Yeni Uygulamalar, Taslaktaki E-Fatura ve E-Defter 5 Milyon Sınırı, E-Müstahsil Makbuzu ve E-SMM, E-Uygulamalar Muhafaza ve İbraz Yükümlülükleri, Defter Beyan Sistemi İle İlgili Güncel Değişiklikler konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Seminer sonrasında 13 yıldır            odamıza vermiş olduğu hizmetlerden dolayı işten oda personeli Lale FELEK GÖZÜKAN’a plaketini Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel, Oda Sekreteri Mehmet Ender Sönmez’e plaketini Oda Başkanı Bahadır BAŞ takdim etti.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-