Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ordu Ekonomisi Değerlendirildi

Ordu Ekonomisi Değerlendirildi
30 Kasım 2018 - 10:38

Vali Seddar Yavuz, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının daveti üzerine, Kasım ayı meclis toplantısına katıldı.

OTSO toplantı salonunda yapılan meclis toplantısına, Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan, Ordu SGK il Müdürü Mehmet Yaşar Günay, DOKA Ordu İl Temsilcisi Harun Göçer, OTSO Başkanı Servet Şahin, OTSO Meclis Başkanı Levent Yıldırım, AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin ve meclis üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

Meclis Başkanı Levent Yıldırım’ın başkanlığını yaptığı toplantıda, Ordu’nun yatırımları ele alınarak, karşılıklı istişarede bulunuldu.

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Vali Seddar Yavuz, Ordu ekonomisinin geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılmasına yönelik düşüncelerini paylaştı.

Ordu’da yapılan yatırımların yanı sıra, tarım ve turizme yönelik çalışmalara da değinen Vali Seddar Yavuz, işbirliğinin önemine dikkat çekti.

“Ordu’da Bir Sinerji Oluşturmalıyız”

İşadamlarına seslenerek, oluşturdukları istihdam ve sağladıkları vergiler için teşekkür eden Vali Seddar Yavuz, “Hepinize ayrı teşekkür ediyorum. Bir kişi bile çalıştıran, bir kişiye ekmek veren bu insanların, biz önünde saygıyla duruyoruz. Sizleri gerçekten seviyoruz. İş ve istihdam üreten herkese selam dururuz, bunu çok açıklıkla söylüyorum. O yüzden de kapımız, gönlümüz size hep açık. Bu şehirde ‘ben’ duygusundan uzaklaşıp, ‘biz’ demeyi öğrenmeliyiz. Bunu başarmalıyız. Hepiniz ayrı ayrı çok başarılı insanlarsınız. Karadeniz insanı çok başarılı, takdirle karşılıyorum. Bunu bir ironi olarak söylemiyorum. Gerçekten Karadeniz insanı farklı olduğunu ben de gördüm. Farklısınız ama bunu bir sinerjiye dönüştürmeliyiz. Daha iyiye, daha güzele doğru götürebiliriz ve bunu başarabiliriz. Bunu başardığımızda, Ordu daha başka olacak. 10 yıl sonra bu şehri hiç kimse tanıyamaz. Önemli olan bizim ne kadar hızlı yaptığımızdır. Rekabette ne kadar öne geçtiğimizdir. Hata yapmadan, birlikte hareket ederek, bir sinerji oluşturarak, bunu başarabiliriz. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki bu yeni anlayışa da adapte olarak, bunu çok önemsiyorum. Ülkede 16 yıldır bir gelişim var, ben de 30 senedir kamudayım. Bizim 2023 vizyonumuzu gerçekleştirmemiz lazım, Türkiye vizyonunu gerçekleştirmemiz lazım. Bize 2023’te yetmez. Bizim 2053, 2071’i hedeflememiz lazım ve dünyada süper ligde oynayan Türk’ü oluşturmamız lazım. Bu Türkiye bize yetmez” diye konuştu.

“Ordu’da, Gelirin Gideri Karşılama Oranı %50’ler Civarındadır”

Konuşmasının devamında Ordu ilinde gerçekleştirilen vergi tahakkuk ve tahsilat durumları hakkında bilgiler veren Vali Seddar Yavuz, şunları kaydetti:

“Ordu ilinde 2017 yılında, 1 milyar 743 milyon TL’lik vergi tahakkuku olmuş, 1 milyar 67 milyon TL’lik tahsilat yapılmış. Tahsilat oranı %61’dir. 2018 yılı Eylül ayı itibariyle 1 milyar 620 milyon TL’lik vergi tahakkuk etmiş, şu ana kadar 929 milyon TL tahsilat yapılmış. 2018 yılının ilk 10 ayındaki tahsilat oranı da %57’dir. 2017 yılında genel bütçe giderlerimiz 1 milyar 974 milyon TL iken, gelirimiz ise 1 milyar 67 milyon TL’dir. Gelirin gideri karşılama oranı ise %54’dür. 2018 yılının ilk 10 ayı itibariyle, 1 milyar 889 milyon TL harcama yapılmış, 929 milyon TL gelir elde edilmiştir. Dolayısıyla gelirin gideri karşılama oranı da %49’dur. Bu sadece genel bütçe giderleri ve gelirleri açısından bir değerlendirmedir. Buna katma bütçeli kuruluşlar ile özel bütçeli kuruluşlar dahil değildir.”

“Ordu’da, 707.224 Kişi Sosyal Güvenlik Şemsiyesi Altındadır”

Ordu’da sosyal güvenlik hizmetlerinden faydalanan kişilerin durumlarına da değinen Vali Yavuz, “Ordu’da şu anda 13 bin 236 işyeri mevcuttur. Toplam sosyal güvenlik kapsamı içindeki 707 bin 224 vatandaşımız, sosyal güvenlik şemsiyesi altındadır. Genel sağlık sigortası devlet tarafından karşılananlar hariç, toplam sosyal güvenlik kapsamı içerisinde tescil edilenlerin sayısı 619 bin 990’dır. Sosyal güvenlik kapsamında il nüfusuna oranlarsak %84’dür. Sosyal güvenlik kapsamı dışında kalan nüfusumuz ise 35 bin 117’dir. Sosyal Güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısı 162 bin 503’tür. Emekli Sandığına tabi 25 bin 311, Bağ Kur’a tabi 27 bin 625, SSK’ya tabi 109 bin 567’dir. Sosyal güvenlik kapsamındaki aktif çalışanların toplam il nüfusuna oranı da %22’dir. Bu bizim açımızdan düşük bir rakamdır. Sosyal güvenlik kapsamında aylık alanlara, yani emekli olanlara bakacak olursak, emekli sandığından şu anda emekli olan kişi sayısı 18 bin 523, Bağ Kur emeklisi sayısının 34 bin, SSK emeklisi sayısı da 69 bin 266 olmak üzere toplam ilimizde 121 bin 789’da emekli bulunmaktadır. Sosyal güvenlik kapsamındaki emeklilerin toplam İl nüfusuna oranı ise %16’dır. Sosyal güvenlik kapsamında bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı 335 bin 698’dir. Sosyal güvenlik kapsamındaki bakmakla yükümlü tutulanların oranı ise % 45’dir. Ordu’da, 72 bin 882 kişinin genel sağlık sigortası devlet tarafından karşılanmaktadır. Genel sağlık sigortası primleri kendileri tarafından ödenen kişi sayısı da 14 bin 352 kişidir, bunların toplamı ise 87 bin 234 tür” diye konuştu.

“Türkiye, Sosyal Devlet Uygulamaları Bakımından, Avrupa’nın Önündedir”

Şehirleri kıyaslarken ve ekonomileri değerlendirirken bu rakamları bilmeden şehir ekonomilerinin değerlendirilemeyeceğinin altını çizen Vali Yavuz, sözlerini şöyle tamamladı: “Şehirlerin ekonomilerini belirleyen şey, aktif sigortalı sayısı, çalışan sayısı, bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerdir. Şimdi Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, özellikle sosyal politikalar alanında devrim niteliğinde değişikler yapmıştır. Türkiye’de sosyal Devlet uygulamaları bakımından, bugün biz Avrupa’nın önündeyiz. Bugün parası olsun olmasın, herkes sağlık kurumlarına gidebiliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yıllık 350 milyon TL civarında direk vatandaşımıza ödeme yapıyoruz. Yaklaşık bu şehirde sadece 7 bine yakın evde bakım hizmeti alan vatandaşımız var. Sosyal Devlet uygulamaları olmadan sizin zengin olmanızın hiçbir kıymeti yok. Eğer gelir dağılımı, gelir dağılımlarını düzeltici yaklaşımlarınız yoksa bir devlet olarak, dolayısıyla sokakta, mahallede, evinizde rahat yatabilmeniz mümkün değil. Şimdi bu Ordu’nun genel fotoğrafı bu. Dolayısıyla bizim 1,5 yıldır üzerinde çalıştığımız fotoğraf budur. Bu fotoğrafı nasıl değiştirebileceğimizi, nasıl iyileştirebileceğini düşünmemiz lazım.”

“İstihdamı Artırmak İçin Yeni OSB’ler Üzerinde Israrla Çalışmamız Lazım”

Ordu’nun yaş ortalamasının Türkiye yaş ortalamasına göre 5-6 puan üstünde olduğunu belirten Vali Yavuz, “Dolayısıyla Ordu yaşlı bir nüfusa sahiptir. İşte bu açıdan da şehir vizyonu çizdiğimiz de 3 OSB yetmez. 30 bin kişinin çalıştığı bir sanayi kurmamız gerektiği fikrinin sebebi de budur. Biz göç vermediğimiz gibi göç alacağız. İstanbul’da yaşayan gençlerimiz var, buraya gelmek isteyenler var. Çünkü, Ordulular toprağına çok bağlı. Bu insanları aynı zamanda bahçeleri var, evleri var, yurtları var. Tarımdaki değişim ve dönüşümü de bu yaşlı nüfusla yapamayız. Ordulu kardeşlerimizin buraya gelmesi, burada istihdam edilmesi, hafta sonları da, akşamları da bahçeleri ile ilgilenebilmesini sağlayacaktır. Bizim getirdiğimiz, üzerinde çalıştığımız yenilikleri de kullanacak durumda olacak. Yoğun şekilde bunun üzerinde çalışıyoruz. Bizim, OSB’ler üzerinde ısrarla çalışmamız lazım. En az 50 bin kişilik bir öğrenci kapasitesine ulaşan bir üniversite oluşturmamız lazım. Fındığı sadece fındık fiyatı üzerinden değil, verimi nasıl artırabileceğimiz hususunu tartışmamız ve buna bir nokta koymamız gerekiyor. Çünkü, 85 kilogram dekar başına fındıktan ürün elde edip, daha sonra 300 kilogram verim elde edenlerle rekabet etmeyi düşünürseniz, bunun imkansız olduğu en iyi işadamları bilir. Birim alandan en fazla verimi almak zorundayız. Birim alandan en fazla verim alacak yöntemleri de şu anda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP’la çalışıyoruz” diye konuştu.

Toplantıda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş’ta bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Bir milletin bize emanet etmiş olduğu kaynakları en verimli en iyi şekilde hizmete dönüştürme mücadelesi veriyoruz. Doğrudan milletin gönlünde yer alabilecek, gönül bağı kurabilecek, kardeşliği oluşturabilecek, bu vesileyle eleştiriyi doğrudan bir itham değil eleştiri doğrudan bir yönlendirme aracı olarak görebilecek çalışmaları sürdürmeye devam ediyoruz. Bir diğer taraftan da bu şehrin verimliliğinin sadece sözde kalmayacağı, özde bir şekilde verimliliğin sanayiye yansıyabileceği yatırımların, istihdamın, gelecek inşa etmenin, özellikle şehir kültürünün ve Milletin hayat kalitesini yükseltebilecek tüm çalışmaların yönetebileceği bir sistemin yürütmeye ve birlikte bunu geleceğe taşımaya gayret ediyoruz.”

Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan ise, ortak aklın ortak iş yapma kültürüne çevrilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Ordu, Orta Karadeniz’de jeopolitik bir öneme sahip. Arazisi gayet güzel ne aşırı meyil ne aşırı düz güzel bir araziye sahip verimli bir araziye sahip bir iliz. Biz ortak aklı alalım ve ortak iş yapma kültürüne sahip olalım. Bu odaların üzerinde ağır bir misyon var. Gelişmeyi kalkınmayı tabana yaymazsak hayal olur” dedi.

Toplantıda, OTSO Başkanı Servet Şahin, odanın yapmış olduğu çalışmalara değinerek, “Ordu’nun daha iyi yerlere gelmesi için OTSO olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. 2019 yılında da bu çalışmalarımız devam edecek. Biz OTSO olarak şuana kadar Ordu’ya OTSO binamızı ve Endüstri Meslek Lisesi binası kazandırdık. Hazırlamış olduğumuz projeleri de Ordu’ya kazandırmış olduk” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, toplantıya katılan davetliler tarafından Ordu ekonomisinin geliştirilmesine yönelik görüş, düşünce ve öneriler dile getirildi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-