Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ordu Barosundan Basın Açıklaması

Ordu Barosundan Basın Açıklaması
07 Kasım 2019 - 14:38

“Son günlerde, bir kısım Barolarımızın Türkiye Barolar Birliği’ni Olağanüstü Genel Kurul toplantısına davet etmesi basın ve kamuoyunda yakından takip edilmektedir.

               Biz de Ordu Barosu olarak konuya ilişkin görüş ve kanaatimizi basın ve kamuoyu ile paylaşıyoruz:

               1- Anayasa’nın 135 ve 1136 sayılı Av.K.nun 76.maddeleri uyarınca kamu kurumu niteliğinde olan Baroların ve Barolar Birliği’nin çalışmalarını demokratik ilkelere göre yürütmesi esastır. Biz Ordu Barosu olarak demokrasiye inancımızı ve bağlılığımızı her zaman ve her fırsatta ortaya koymuş ve ispatlamış bir kurumuz.

               2- Öncelikle belirtmek isteriz ki 1136 sayılı Av.K.nun 115.maddesi uyarınca, Baroların alacakları yönetim kurulu kararı uyarınca Türkiye Barolar Birliği’ni olağanüstü genel kurula çağırma hakları olduğu gibi, Türkiye Barolar Birliği’nin en az on baronun yönetim kurullarının yazılı talebi üzerine Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırması yasal zorunluluktur.

               3- Şüphesiz ki, hukuk, meslek, yönetim tarzı ve anlayışı gibi meselelerin konuşulup tartışılacağı ve karara bağlanacağı en üst mercii TBB genel kuruludur.

               4- Ancak yine bir gerçek vardır ki o da TBB Olağanüstü Genel Kurul’un seçimli yapılamayacağıdır.

               5- Olağaüstü genel kurul çağrısı yapan tüm barolarımızın görüşlerine saygı duymakla birlikte, ülkemizin mali, idari, siyasi, askeri açıdan iç ve dış sorunlarla boğuştuğu, üstelik bu süreçte yıllardır kronik hale gelmiş hukuki sorunların tüm eksikliklerine ve eleştirilerimize rağmen nispeten düzeltildiği Yargı Reformunun ilk paketinden sonra, ikinci pakette olacağı belirtilen af/infaz indirimi, nafaka, çocuk teslimi gibi hayati öneme sahip konuların mesleki açıdan yakından takip edip, ilgilenilmesi, tüm emek ve mesainin bu konulara sarf edilmesi gerekirken, olağanüstü genel kurul çağrısının hak olmakla beraber konjonktürel olarak yerinde olmadığı, kırılma ve kavgaları körükleyeceği, birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuna zarar vereceği bu nedenle de TMK.2 ve 3.maddelerinde belirtilen iyiniyet ve dürüstlük kurallarına aykırı olduğu görüş ve kanaatindeyiz.

               6- Olağanüstü genel kurulun, sürecin normale döneceği uygun zaman ve şartlarda yapılması da en büyük arzumuzdur.

               Basın ve kamuoyuna saygı ile duyururuz.

ORDU BAROSU BAŞKANLIĞI”

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-