Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ORÇEV’den maden şirketine takip

ORÇEV’den maden şirketine takip
08 Ekim 2020 - 10:32

Ordu Çevre Derneği Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması yapan şirket hakkında Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne şikayet dilekçesi verdi.

ORÇEV Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, “Fatsa’da altın madeni işletmesinde siyanür kullanan şirketin çalışma sahasındaki toprakları, yollara ve ormanlık alanlara döktüğü tespiti yapıldı. Bunun üzerine Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü iki kez şikayet yazısı yazdık.” dendi.

Şirket suç işliyor

ORÇEV Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada şirketin suç işlediği vurgulanarak, şu açıklama yer aldı. “Fatsa Bahçeler Mahallesi’nde bulunan Altıntepe Maden Şirketi daha önce ÇED raporuna aykırı olarak hafriyatları Maksutlu ve Bahçeler Mahalle yollarına dökmüştü. Yaptığımız sikayet üzerine apar topar yoldaki hafriyatı kaldırarak orman kenarına döktüler. Bunun üzerine ikinci şikâyetimizi yaptık. Yani Altıntepe Madencilik Şirketi, birinci suçunu kapatmaya çalışırken ikinci suçu işledi. Şikayetimizin belgeleri jandarmada ve Fatsa Orman İşletme Müdürlüğünde bulunuyor. İki kurum dökülen toprakları yerinde belirleyerek tutanaklarını tuttular. Halk da tepkisini gösterdi. Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yaptığımız şikayette ,”Şirket hakkında ÇED’e aykırılıktan gerekli yasal işlemin yapılmasını” istedik.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-