Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ORÇEV: “YOROZ, YASON GİBİ OLMASIN”

ORÇEV: “YOROZ, YASON GİBİ OLMASIN”
13 Mayıs 2020 - 10:31

Ordu Çevre Derneği, OBB tarafından Yoroz’da seyir terası yapacak haberi üzerine Yason’a verilen zarar nedeniyle projenin açıklanmasını ve tartışılmasını istedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin tartışılmadan proje uygulamasına gittiğini belirten Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Yason Burnu projesinin tarihi, kültürel değerlerine nasıl zarar verdiğine tanık olduk. Anında imza kampanyası ve açıklamalarla kamuoyu yaratılmasaydı Yason büyük darbe alacaktı. Şimdi Yoroz’da aynı süreç yaşanıyor. Yapacaklar işleri süslü cümlelerle anlatmakla olmuyor. Yoroz’un dokusu bozulmamalı.” dedi.

Birlikte tartışalım

Tüm projelerin kamuoyuyla tartışılması gerektiğini savunan Gönül, “ Yalnızca Yoroz için söylemiyoruz. Tüm projeler tartışılmalı. Yanlıştan dönememek, zarar vermemek için bu yol denenmelidir. Projeler hakkında partilere, sendikalara, derneklere, odalara görüş bildirme olanağı tanınmalıdır. Bunun için Kent Konseyi bir olanaktır. Demokrasinin, halkın yönetime katılımın yollarından biri de budur. Artık, “Ben yaptım, oldu” anlayışı terk edilmeli. Yoroz şu anda çok kötü durumda. Masaya yatırılmalı, ancak tek koşul, doğallığının bozulmamasıdır. Oraya bir kilogram bile çimento gitmemeli. Yoroz, bir doğa harikası. Yason deneyimi, görüş alışverişinin önemini bir kez daha ortaya çıkardı. Projeyi belediye sitesinde yayımlayıp bir aylık askı süresi var demek doğru bir yöntem değil.” dedi.

Şehrin betonundan usandık

“Küçük dokunuşlar” yapacağız demek yetmiyor. Ne yapılacağının somut olarak ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Gönül, “Şehirde her yer beton oldu. Caddeler beton. Ordu gibi bir ilde saksı ağaçların caddelerde bulunması utanılacak bir durum. Derede, ormanda, dağlarda, deniz kenarında yapılmak istenen projelerde beton öne çıkıyor. Damla damla büyüyen betonlu alan iklim değişikliğinin de ana nedenlerinden olduğunu da unutmamak gerekir. Nefes alacağımız alanlar küçülüyor. Bu nedenle Yoroz’u gözümüz gibi korumak görevimiz. Ordu Çevre Derneği olarak çağrımızı yineliyoruz: Yason’daki yanlışı yeniden yaşanmasın. ”dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-