Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“ORBEL’DE BİR KEZ DAHA AYNI OYUN SAHNELENİYOR”

“ORBEL’DE BİR KEZ DAHA AYNI OYUN SAHNELENİYOR”
19 Ağustos 2020 - 15:21

Belediye-İş Sendikası Ordu Şube Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yayınlayan Belediye-İş Sendikası ORDU Şube Başkanı Kadir ALTUN “İşçileri baskı ve tehditle bireysel sözleşme imzalamaya zorlayanları uyarıyoruz. Bizim arkamız güçlü bize bir şey olmaz demeyin, hukuka uyun. Gün gelir devran döner, dün sizi maşa olarak kullananlar yarın sizi tanımaz, siz de “bana bir şey olmaz arkam sağlam” diyenlerle aynı cezaevinde koğuş arkadaşı olabilirsiniz. Bizden söylemesi” dedi.

Belediye-İş Sendikası ORDU Şube Başkanı Kadir’in açıklaması şöyle;

“Belediye-İş, Ordu Büyükşehir Belediyesi işyerini, üyesi, temsilcisi ve her düzeydeki yöneticilerinin birliği, özverili çabalarıyla, ücret ve çalışma koşulları açısından sadece Ordu’nun değil, ülkemizin parmakla gösterilen örnek bir işyeri haline getirmiştir. Kuşkusuz bu başarı Ordu’lu belediye emekçilerinin birliği, örgütlülüğü, dayanışması ve hakkına hukukuna sahip çıkmasıyla mümkün olmuştur.

Sendikamız Belediye-İş, yetkili olduğu Ordu Büyükşehir Belediyesine bağlı ORBEL A.Ş.’de de çalışma ve yaşam koşullarını en iyi düzeye taşımak için yıllardır mücadele etmektedir. Belediye-İş’in emekçiden yana bu çalışmaları, zaman zaman belli çevrelerin oyununu bozmaktadır. Nitekim Ordu Büyükşehir Belediyesi eski yönetim döneminde, üyelerimiz, il dışından getirilen bazı bürokratlar tarafından Anayasaya ve yasalara aykırı bir şekilde sendikamız Belediye-İş’ten istifaya, Hak-İş/Hizmet’İş’e üye olmaya zorlanmış, ancak her iki sefer de belediye emekçileri bu uzaktan kumandalı menfaatperestlere hak ettikleri cevabı vermiştir.

Geçtiğimiz günlerde de Ordu belediye emekçilerinin Anayasal ve yasal sendika seçme özgürlüğünü içine sindiremeyen, hazımsız, mercimek akıllılar,  bitleri yeniden kanlanmış olacak ki ORBEL’de yeni yetki sürecini fırsat bilip, sendikamızı karalamaya, işçilerin birliğini bozmaya yönelik hazırladıkları yalan ve iftiraları sanki habermiş gibi bazı internet sitelerinde yayınlatıp harekete geçmiştir.

Hırsıza hırsız olduğunu hatırlatmazsan, sana ahlak dersi verirmiş.

Kişi karşısındakini kendi gibi bilirmiş. Bunların ki de o hesap. Belediye-İş’e iftira atanlar, “birilerinin sırtından saltanat sürenleri”, “haksız kazanç peşinde koşanları” arıyorlarsa dönüp aynaya baksınlar. Aynada bir şey görmüyorlarsa, bilsinler ki yüzsüzlüklerindendir.

100 bini aşkın üyesiyle ülkemizin ve Türk-İş’in en büyük sendikalarından biri olan Belediye-İş’e attıkları iftira ve yalanları kendilerine misliyle iade ediyoruz.

Bizim alnımız açık, hiçbir zaman Ordu’da belediye işçisinin başını yere eğecek bir davranış içinde olmadık.  Biz bu yalanları hazırlayanları da, onları yayınlayanların da zihniyet dünyasını çok iyi biliyoruz. 

Güneş balçıkla sıvanmaz.

Aklı, vicdanı olanlar, bu algı operasyonlarının amacını da, “Bireysel Sözleşme” dayatmalarıyla yapılmak istenen sendikasızlaştırma ve yandaşlaştırma çabalarını da görüyor, biliyor.

Geçtiğimiz yıllarda Ordu Büyükşehir ve ORBEL işçisini baskı ve tehditle Hak-İş/Hizmet-İş’e üye olmaya zorlayıp, işçilerin sendikaları Belediye-İş’e sahip çıkması karşısında başarısız olanlar, şimdi işçilerin birliğini bozmak için yalan ve iftiralarla sendikası ile arasını açarak belediye emekçilerini yalnızlaştırmak, sahipsiz bırakıp, onu bireysel sözleşmeye mahkûm etmek istiyorlar. Kendilerini dayıbaşı gören bu zavallılar, işçiyi baskı ve tehditle bireysel sözleşmeye mahkûm edip, marabalaştırmak istiyorlar.

ORBEL işçisini, baskı ve tehditle bireysel sözleşmeye zorlayanlar, işçilerin sendika seçme özgürlüğüne müdahale etmenin de, Anayasal toplu sözleşme hakkını gasp etmenin de suç olduğunu, bu suçun cezasının da Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesine göre 6 aydan 2 yıla kadar ertelemesiz hapis olduğunu, Ordu Büyükşehir Belediyesi eski yönetim döneminde işçiye baskı yapan bürokratların yargılandığını da çok iyi biliyorlar. O yüzden de yalan ve iftiralarla bu suçlarını gizlemeye çalışıyorlar.

ORBEL işçisini yalanlarla, baskı ve tehditle “Bireysel Sözleşme” imzalamaya zorlamak, ne yasaldır ne de ahlaka ve hakkaniyete uygundur. Aynı zamanda bu tür baskılar her zaman iş barışını bozar.

Ordu belediye işçisi, birliğini bozarak, ekmeğinin küçülmesine yol açacak bireysel sözleşme baskısına direnecek, bu oyuna düşmeyecek kadar akıllıdır.

Ordu belediye emekçisi, işverenin bireysel sözleşme dayatmasıyla kendisini köleleştirip, marabalaştırmasına izin vermeyecektir.

İşçileri baskı ve tehditle bireysel sözleşme imzalamaya zorlayanları uyarıyoruz.

Bizim arkamız güçlü bize bir şey olmaz demeyin, hukuka uyun. Gün gelir devran döner, dün sizi maşa olarak kullananlar yarın sizi tanımaz, siz de “bana bir şey olmaz arkam sağlam” diyenlerle aynı cezaevinde koğuş arkadaşı olabilirsiniz. Bizden söylemesi.” Dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-