Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

OKULLARIN AÇILMAMASI GÜNDEMDE

OKULLARIN AÇILMAMASI GÜNDEMDE
11 Ağustos 2020 - 1:59

“Okullar açılacak mı?”, “Okullar açılır mı?”“Eğitim nasıl olacak?” sorularının cevapları öğrenciler, veliler ve eğitimciler tarafından merakla bekleniyor. 

. Okullarla ilgili planlara göre her il için okulların açılış tarihi farklı olabileceği konuşulurken, özel okullar ile ilgili bir heyetin önümüzdeki salı günüAnkara‘da Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) bir toplantıya katılacağı öğrenildi.

Öte yandan vaka artışı yüksek olanMalatya,Gaziantep, Şanlıurfa, Konya ve Ankara’da okulların eğitim/öğretime açılmaması gündemde…

Bilim dünyası Koronavirüs konusunda nihai bilgilere henüz ulaşmamışken okulların açılacağı tarihin yaklaşması aileler arasında endişe yaratıyor.

ANAOKULLAR VE KREŞLER TEHLİKELİ

Chicago Çocuk Hastanesi’nin JAMA pediatri dergisinde yayınlanan başka bir çalışması ise küçük çocukların Koronavirüsü en az yetişkinler kadar bulaştırma ihtimali taşıdığını öne sürüyor. 

Kreşlerin açılmasına yönelik tartışmaları ilgilendiren bulgular, özellikle de 5 yaşındaki çocukların daha büyük çocuklara ve yetişkinlere göre daha yüksek genetik materyale sahip olduğunu söylüyor.

Okullarda  servis araçları, yemekhane ve kantin gibi eğitim hayatına dair tüm alanlarda Koronavirüs’le ilgili birçok soru işareti veli ve öğrencileri endişelndiriyor.

 Birçok velinin evde uzaktan eğitim konusuna yönelik hazırlık yaptığı görülüyor.

Pandemi süresince tüm kademelerdeki eğitimin nasıl yürütüleceği ise tüm senaryolara rağmen şu sıralar belirsizliğini koruyor.

MEB 4 SENARYO GELİŞTİRDİ

Pandemi koşullarına uygun olarak MEB, şu 4 senaryoyu geliştirdi:

1. Okulların öncelikle tüm çocuklar için sosyal mesafe korunarak ortak kullanım alanları ve dersliklerde metrekare hesabıyla oturma düzenleri planlanarak sınıflarda öğrenci sayısı seyreltilerek 18 milyon öğrenci için açılması planlanılsa da yetki illerde valilerde olacak. İstemeyen ve şartların kötü seyrettiği illerde okullar açılmayabilecek.

2. Bilim Kurulu’nun pandeminin seyrine göre alacağı kararla, tüm çocuklar için açılma şansı kalmazsa açılan illerde de okullarda yarı zamanlı eğitim verilebilecek.

3. Okullar salgının ağır seyrettiği bazı şehirlerde açılmaz iken salgın sürecini daha hafif atlatan şehirlerde, il dışı seyahat kısıtlaması ile birlikte açılabilir. Okulların açılmayacağı şehirlerde de telafi eğitimleri yapılacak.

4. Eylül ve ekimde olası ikinci dalga salgına karşı 2020-2021 eğitim/öğretim yılında kısmi veya tamamen uzaktan eğitime geçişle ilgili teknolojik altyapı çalışmaları tamamlandı. Yüzde 40 yakından/yüzde 60 uzaktan eğitim formülü üzerinde durulduğu öğrenildi

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-