Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

MAĞDUR ÖĞRENCİLER SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

MAĞDUR ÖĞRENCİLER SOKAKLARA DÖKÜLDÜ
12 Ekim 2020 - 23:48

Ders zili çaldı ancak kantinlerin açılışına izin çıkmadı. Öğrenciler ise çözümü okul dışında aradı.


Milli Eğitim Bakanlığının yüz yüze eğitime geçişin ikinci aşamasında bugün ders zili çaldı. Buna göre dersler ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf ile ortaokul 8’inci sınıflarda haftada 2 gün 6’şar saat, imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün 7’şer saat, lise hazırlık sınıfları ve 12’nci sınıflarda ise haftada 2 gün 8’er saat olarak başladı.


Uzun bir aradan sonra yeniden okulları ile buluşan öğrenciler sevinçlerinin yani sıra kendilerini hem şaşkınlık hem de zor durumda bırakacak bir olayla karşılaştılar. Eğitim kurumları öğrencilerine kapılarını açtı ancak kantinlere açılma izni çıkmadı.


Ders aralarında daha öncesinde kantinlere koşan öğrenciler bu sefer soluğu okul dışındaki bulunan yakındaki market ve bakkallar da aldı. Teneffüs ziliyle okul dışına çıkmak zorunda kalan öğrenciler pandemi kurallarını da askıya almak zorunda kalıyor. Öğrenciler de veliler de bu durumdan rahatsız olurken kantin işletmecileri de bir o kadar mağdur olduklarını söylüyor. Kantin işletmecileri her ne kadar Sağlık Bakanlığı’nın covid-19 tedbir ve kararlarına uysa da kantinlerin açılmaması, bu süreçte akıllara kantin kiralarının ödenmesi ve öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi konusundaki sorular geldi.

Türkiye genelinde okul, üniversite, yurt ve devlet daireleri olmak üzere toplamda 45 bin kantin işletmecisi bulunuyor.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-