Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“ÖĞRENCİ SERVİSLERİ ve S PLAKALI ARAÇLARIN MAĞDURİYETLERİ ARTARAK DEVAM EDİYOR”

“ÖĞRENCİ SERVİSLERİ ve S PLAKALI ARAÇLARIN MAĞDURİYETLERİ ARTARAK DEVAM EDİYOR”
04 Eylül 2020 - 23:10

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş; “Koronavirüs pandemisi ile mücadele kapsamında hem sosyal hem ekonomik anlamda birçok tedbir alınmaya devam edilmekte ve bizler de hem sosyal hayatlarımızda hem iş dünyasında yeni normal olarak tanımlanan sürece adapte olup alınan tedbirleri de harfiyen uygulayarak hayatlarımıza devam etmeye çalışmaktayız”dedi.

Başkan Karataş’ın açıklaması şu şekilde; “Süreç boyunca, bildiğiniz gibi iş dünyasında ekonomik anlamda yaşanan birçok mağduriyetle ilgili Üyelerimizden aldığımız geri dönüşler doğrultusunda oluşturduğumuz raporlarla ilgili mercilere öneri ve talepler ilettik. İlgili Bakanlıklarımız ve kurumlarımız da ilk günden bu yana hemen her konuda devletin imkanları ölçüsünde iş dünyasının yükünü hafifletmeye yönelik tedbir ve olanaklar duyurdular. Buradan bir kez daha iş dünyasının faydasına atılan tüm adımlar için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Öte yandan S Plakalı araçlar ile faaliyet gösteren esnaf grubumuz ise sürecin ve alınan tedbirlerin etkisini en olumsuz şekilde yaşayan esnaf gruplarımızdan biri oldular ne yazık ki. Tedbirler kapsamında eğitim öğretim faaliyetlerinin durması ile birlikte mağduriyet yaşamaya başlayan bu esnaf grubumuz sektörlerine özel herhangi bir ekonomik çözüm ya da yardım modeli üretilememesi nedeniyle halen aynı mağduriyeti yaşamaya devam etmekteler.

Bizler zaman zaman raporlarımızda bu grup esnafımız için de detaylı çözümler içeren önerilerde bulunduk. Görünen o ki yeni eğitim-öğretim yılı için de yaşanan süreç nedeniyle bazı belirsizliklerin devam ediyor olması esnafımızın giderek artan mağduriyetinin sürmesine neden olacağı gibi geçen zamanla birlikte bu esnafımız artık destek almadan bu yükü taşıyamaz hale gelmiştir.

Bu noktada bu esnaf gurubumuzun başlangıçta SGK/BAĞKUR primlerinde faizsiz erteleme, ÖTV ve MTV gibi vergi kalemlerinde indirim/erteleme, bu esnafımızın mevcut kredilerinin geri ödemelerinde aynı şekilde erteleme – öteleme olanakları ve akaryakıt desteği gibi konularda farklı çözüm modellerini de içeren yeni bir raporumuzu bugün itibariyle hazırlayarak yetkili mercilere ulaştırmak üzere çalışıyoruz.

Bu zorlu süreçte mevcut imkanlarla iş dünyasına gerekli desteği gösteren kıymetli büyüklerimize teşekkürlerimizi yinelerken bu çağrının da yanıtsız kalmayacağına ve esnafımızın mağduriyetlerine yönelik adımlar atılacağına dair inancımızı bir kez daha vurguluyoruz” oldu.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-