Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

NUMAN KURTULMUŞ’UN BABASININ İSMİ VERİLEN HASTANE AÇILDI

NUMAN KURTULMUŞ’UN BABASININ İSMİ VERİLEN HASTANE AÇILDI
31 Mayıs 2020 - 22:33

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi” açılışında konuştu. Erdoğan açıklamasında “Son günlerde bazı kendini bilmezler çıkıp fethi işgal olarak tanımlamaya çalışıyorlar. Bunlar inanın dört dörtlük cahili cühela. Sorun bunlara bunlar fethin anlamını bilmezler. Fetih açmaktır. Fetih özellikle gönülleri kazanmaktır. Bunlar bunu bilmezler” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak parti genel Başkan vekili hemşerimiz Numan Kurtulmuş’un merhum babası Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş’un idealinin, tüm insanlığı iyilik, güzellik, hayır, hasenat, sevgi, dostluk, kardeşlik çizgisinde birleştirmek olduğunu ifade ederek, “Merhum Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş’un bir önemli hasleti de iyi bir gençlik yetiştirmek için çalışıp didinmiş olmasıdır. Daha doğrusu merhumun ideali, hani diyorum ya bazıları da eleştiriyor, ‘Dindar bir nesil.” dedi.

Erdoğan, Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesinin açılışında yaptığı konuşmada, hastanenin İstanbul’a, ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi.

Bu hastanenin banisi Abdülhamid-i Sani Hazretlerini rahmetle, minnetle yad ettiğini belirten Erdoğan, bu eserin yaklaşık bir asır boyunca asker hastanesi olarak hizmet verdiğini anlattı.

Erdoğan, bu bölgenin artık yerleşim yeri haline dönüştüğü için buranın binasını restore ve içini modernize ederek şehrin hizmetine sunmak istediklerini dile getirerek, “Hamdolsun ortaya gerçekten hem buram buram tarih kokan hem de vatandaşlarımıza şifa vesilesi olacak bir eser ortaya çıktı. Eser güzel olunca isminin de bununla mütenasip olmasını arzu ettik. Böylece Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanemize kavuşmuş olduk.” diye konuştu.

SAYIN CUMHURBAŞKANININ DR. İSMAİL NİYAZİ KURTULMUŞ HASTANESİ’NİN AÇILIŞ TÖRENİ KONUŞMALARI ŞÖYLE

Doktor İsmail Niyazi Kurtulmuş, gençliğimizde şahsen tanıdığımız, desteğini ve teşvikini gördüğümüz bir büyüğümüzdür. Kendisi Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Harbi kahramanlarından, aynı zamanda alim olan Ordu Ünyeli Binbaşı Numan Kurtulmuş’un oğludur. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirip dahiliye uzmanlığını tamamladıktan sonra hayatını bu şehirdeki tüm hastaların, gariplerin, gençlerin hizmetine adamıştır. Gariplerin babası olarak tanınması bu yüzdendir. Perşembe günleri tüm hastalara ücretsiz bakar, ilaçlarını ücretsiz verir, ihtiyaç sahiplerinin ceplerine harçlıklarını da koyardı.

Babam rahmetli beni imam hatip okuluna girmeden önce müsaade etsinler Niyazi Amcaya teslim etti. Çünkü yine bizim köyümüzden İsmail Niyazi Beyin okul arkadaşı, onlar Fatih’deki Fetih Yurtlarında, orada derslerini çalışırlar, babam da zaman zaman onların yanına gelir giderdi. Ve imam hatip okuluna girerken de beni Niyazi Amcaya götürdü, dedi ki; ben oğlumu size teslim ediyorum ve imam hatip okuluyla da ben böylece tanışmış oldum.

Tabii İsmail Niyazi Kurtulmuş nöbetçi oldukları zaman, biz o zaman Fatih’deki yurdun en üst katı yurdumuzdu, gelir yurtta geceleri bizim yatakhaneyi dolaşır, kimin üstü açık-kimin kapalı ve bizim yorganlarımızı tek tek elden geçirirler ve bu şekilde de bizim oradaki babalığı da onlardan ayrıca görmüş olduk.

Vefatından sonra yıllarca her Perşembe evinin kapısına gelen pek çok kimse kendisine hep dua etmiştir.

Merhum Doktor İsmail Niyazi Kurtulmuş’un tabii bir önemli hasleti de, iyi bir gençlik yetiştirmek için çalışıp didinmiş olmasıdır. Daha doğrusu, merhumun ideali, hani diyorum ya bazıları da eleştiriyor; dindar bir nesil.

Merhumun ideali; tüm insanlığı iyilik, güzellik, hayır, hasenat, sevgi, dostluk, kardeşlik çizgisinde birleştirmekti. 1971 yılından Milli Saraylar Hekimi olarak görevini Dolmabahçe Sarayında yürütmeye devam etmesi, onun medeniyetimize, tarihimize, kültürümüze, ecdada olan bağlılığının bir ifadesiydi.

İlim Yayma Cemiyetinin kuruluşunda ve eğitim hizmetlerinde çok büyük katkıları vardır. Anadolu’daki yoksul ailelerin çocuklarının eğitimlerine devam edebilmeleri ve meslek sahibi olmaları konusunda ayrı bir hassasiyet sahibiydi. Bu yönüyle de tam bir vakıf insanıydı. İmam hatip okullarına ayrı sevgi beslerdi. Hekimlik görevini yürütürken 51 yaşında sınavları verip İstanbul İmam Hatip Lisesinden mezun olması bu sevginin bir neticesiydi.

Dar-ül beka, özellikle onun için tabii hakikaten o göç 1986 yılında hasta, talebe, garip gureba olarak sayısı on binlerce insana yardım eli uzatan bu büyüğümüzün ismini yaşatmak bizim de boynumuzun borcuydu. Hamdolsun şimdi böyle bir görevi ifa etmenin mutluluğu içerisindeyiz.

Ecdada olan muhabbetini de bildiğimiz için Abdülhamid-i Sani Hazretlerinin emaneti Hadımköy’deki bu hastaneye Doktor İsmail Niyazi Kurtulmuş ismini vermenin isabetli olacağını düşündük. Bu vesileyle her iki ismi de bir kez daha rahmetle anıyor, Allah’tan mekanlarının cennet olmasını niyaz ediyoruz.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-