Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

MİMAR NİHAT ŞEN 1. DERECE DEPREM BÖLGESİNDEYİZ

MİMAR NİHAT ŞEN 1. DERECE DEPREM BÖLGESİNDEYİZ
24 Ocak 2021 - 23:30

KIBRIS DEPREMİNİ BİLEN MİMAR NİHAT ŞEN’DEN DEPREM UYARISI

KKTC’de önceki gün meydana gelen 5.2 şiddetinde ki depremin öncesinde Royal Habere özel açıklamalarda bulunan Nihat Şen, Kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti. Şen Haftasonu köşe yazısında “Kentsel dönüşüm bina yenilemekten ziyade akıllı ve çevreci bir şehrin” önemine dikkat çekti. Nihat ŞEN: “Kentsel dönüşüm bina yenilemekten ziyade akıllı ve çevreci bir şehrin kurulmasına da imkan tanıyor. 

Şen “Kentsel dönüşüm bina yenilemekten ziyade akıllı ve çevreci bir şehrin” önemine dikkat çekti.

Nihat ŞEN:

KENTSEL DÖNÜŞÜN ÖNEMİNİ YILLAR ÖNCE FARKETTİM

2009 yılında Ünyeli vatandaşlarımızın büyük ısrarı ile belediye başkan aday adaylığı sürecindeyken Türkiye’de kentsel dönüşüm projesi yoktu. 2009 yılında ben kentsel dönüşüm projemizi programda ilan etmiştim .

Özellikle 1999 yılında ki Marmara depreminde ben Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanlığını yürütürken o depremini yaşadık. O günün iktidar bakanıyla aylar, yıllar süren toplantılar yaptık ve şu an kamuoyunun da bildiği 6306 sayılı yasayı depremden sonra hemşeriniz bu proje için çok emek sarf etti.

O günden bugüne yaklaşık 34 yıllık meslek hayatımın 3/2’sini buna adamış bir akademisyenim. Terörden sonra en önemli konunun bu olduğuna inanıyorum, biz terörde yaklaşık 40-50 bin askerimiz şehit verdik, kayıtlı verilere göre 1999’da 90 saniye süren deprem de 18 bin vatandaşımızı kaybettik, böyle bir acı gerçek ile karşı karşıyayız ve bunun birçok nedeni var.

1950’li yıllardan sonra Türkiye’de köylerden kente göçün hızlı olması nedeniyle doğru düzgün bir şehirleşme modeli gösteremedik ve günün şartlarına uygun planda, projede yönetimli inşaatlar yapamadık. Bundan 25-30 yıl öncesine kadar insanlar mühendisin ne demek olduğunu bile doğru şekilde bilmiyorlardı. Vatandaşlarımız mimar mühendislik gibi mesleklerin ne olduğunu öğrendiler.

YAPILARIN 3DE 1 DEPREME DAYANIKLI DEĞİL

Şöyle bir gerçek var tabi biz de bu coğrafya da yaşadığımıza göre Ordu ve Ünye’de bu coğrafyanın içinde olduğuna göre 21 milyon adet yapı stoğumuzun 6 buçuk milyon adeti olası bir doğal afetlere karşı dayanıklı değil. Bunun nedeni doğru bir şehirleşmenin olmaması, çarpık kentleşme, planlı, programlı ve denetimli inşaatların olmamasından kaynaklı.

 Mühendislik hizmeti almamış, kaçak, ruhsat ve eklerine aykırı yapılanmalar bundan sonra olmamalı artık geriye değil ileriye yönelik düzgün işlem adımlarıyla ilerlemeliyiz. 2009 yılında verdiğimiz o mücadele de bunu yapabilseydik belki biraz mesafe kat etmiştik ama hiçbir şeyde geç kalmış değiliz. Bugün bile birçok şeye başlamış olsak %50 bir şeyi başarmışız demektir.

DEPREMLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR VAR

Ordu ve Kuzey Anadolu fay hattında kamuoyunda bir çok doğru bilinen yanlışlar var. Ordu ikinci, üçüncü deprem bölgesi gibi algılanıyor. aksine Ordu birinci derede deprem bölgesidir. Hemen arkamızdan Niksar’dan geçen Kuzey Anadolu fay hattı haricinde bir de Karadeniz’den gelen Ordu’dan Turna suyundan yukarı çıkan bir fay hatta daha var bu da çok dinamik bir fay hattı var.Bu nedenle suanda 1.derede deprem bölgesi konumundayız ve ona göre hareket etmemiz gerekiyor.

1960-70’li yıllarda Ordu bölgesi ciddi bir deprem Elâzığ, Erzincan depreminden etkilenmişti ciddi bir deprem olmuştu. Ben o tarihte babamın bakkalında raflarındaki bütün ürünleri aşağıya düşmüştü, kendimizi dışarı atmıştı ciddi sarsıntı olmuştu, birçok bina da hasar görmüştü.

DEPREM OLMADAN DA BİNA ÇÖKEBİLİR.

Deprem olmadan da bir binanın çökme ihtimali var örneğin, geçen sene Kartal da bir bina hiç sarsıntı olmadan yer hareketi yokken olduğu yerde çöktü, İstanbul’da binanın balkonu çöktü. Bizim bölgemizde de çok üzülerek ifade ediyorum Mimar Şehir Plancısı ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı olarak söylüyorum, bizimde doğru düzgün bir şehirleşmemiz olamamış uzun vadeli planlamalar yapılmamasından kaynaklı.

DEPREMİN YANINDA KURAKLIKTA TEHLİKELİ

“Kentsel dönüşüm bina yenilemekten ziyade akıllı ve çevreci bir şehrin kurulmasına da imkan tanıyor. Dijitalleşen çağla birlikte evler de akıllanmaya başladı. Akıllı evler kullanıcısına süreç içerisinde konfor, güvenlik, kullanım ve maliyet unsurlarında destek sağlıyor. İşte kentsel dönüşüm akıllı evlere imkân tanıyarak, değişen iklim koşullarına karşı minimum enerji kullanılarak maksimum koşulları sağlıyor. Kuraklığın kapımızı çalmaya başladığı bir dönemde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında enerjiyi etkin bir biçimde değerlendirmek durumundayız. Eğer bu verimliliği yakalayamazsak, enerji kesintileri ve yüksek maliyetler kaçınılmaz olacaktır.” İfadelerini kullandı

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-