Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

MİMAR DUMAN ”DEPREM BÖLGESİNDE YOKUZ DEMEYİN”

MİMAR DUMAN ”DEPREM BÖLGESİNDE YOKUZ DEMEYİN”
27 Ocak 2021 - 0:40

Son zamanlarda sıkça artan deprem haberlerinin ardından sizler için Ordu ve Ünye’de depreme karşı ne gibi mimari çalışmalar yapılıyor? Önlemler nedir? Sizler için araştırdık.

Bu kapsamda A52 TV mikrofonlarını Mimar Mine Duman’a uzattık;

“Biz mimarlar projeyi hazırlıdıktan sonra onay için yapı denetim firmaları ve belediyelere gönderiyoruz.

Bunun da faydası şudur ki, biz de hata yapabiliyoruz ya da yanlış bildiklerimiz oluyor. Dolayısıyla farklı gözlerle ve farklı zihinler gördüğü zaman yanlış kalmıyor.

Proje onaylandıktan sonra yapım çalışmalarına geçiyor. Eskiden de mütaitlerin kendi isteğine bağlıydı. Artık her şey deprem yönetmeliğinde hangi bölgedesiniz kaçıncı fay hattındasınız ona göre belli hesaplamalarla yapılıyor. Yapı denetim firmasında şu kural da geçerli, proje onaylandıktan sonra mütahit istediği uygulamayı yapamıyor.

Bu konuda denetimler artık çok sıkı bir şekilde yapılıyor.

Depremlerden sonra herkesin gücü olmadığı için yeni binalarda oturamıyor bununla ilgili de kentsel dönüşümlerin etkisi çok. Meslek hayatına ilk başladığım zamanlar da görüyordum. Binaları üç çubuk demirler ile binalar yapılıyordu. Eskiden bir denetim olmadığı için insanlar bilgisizlikten ve ihmalsizlikden yapıyordu. Denetimler nedeniyle sağlıklı binalar yapılmaya başlandı. Şuan da geçmişten gelen sıkıntılar var. Bunları da ancak Türkiye bu konuda umarım yükselir. Bu konuda zaten araştırmalar yapıyor.

Yabancı ülkeler depreme karşı çok geliştiler

Diğer Ülkeler depremleri çok fazla yaşadıkları için onlar her depremde bir hatalarını keşfettiler. Bu nedenle bu konuda çok fazla geliştiler. Bunun ekonomik tarafı da var. Biz de depremleri yaşadıkça bizim ülkemizde de deprem oluyor diye önlemler almaya başladık. Biz diğer Ülkeler kadar deprem yaşamadık ve acılar çekmedik o yüzden bu konuda biraz geriden geliyoruz.

Bizde diğer ülkeler gibi adımlar atmaya başladık.

Bu gelişmeler için iklim koşulları da çok önemlidir. O ülkeler de çelik yapılar yapılıyor, şimdi günümüz de insanların almakta zorlanacağı yapı demektir. Gözlemlerime göre söylüyorum, konutlarımızı çelik yapmak demek maliyetin iki katı demektir. Biz Türkiye olarak daha çok şuna odaklandık, evet deprem var ve sağlıklı yapılar yapmalıyız bunu da ekonomimizi düşünürek yapmalıyız. Bence Türkiye bu konuda şuan da iyi durumda.

Ünye de ki vatandaşlarımız bizde geniş bir fay hattı yok diye herhangi bir yere ev yapılır diye düşünmemeli. Sisteme girdiğimizde yapıyı nereye yapıyorsak eğer, fay hattının yakınlığına ve uzaklığına göre deprem hat sayıları fark ediyor. Sistem zaten sizi belli bir şekilde yönetiyor. Kaçak yapılar hariç tamamen ruhsatlı bir yapı yapılacaksa eğer göreceli bir kavram yok. Bunlar dediğim gibi güzel bir şekilde denetleniyor.”dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-