Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Milyonlarca Vatandaş Dikkat!

Milyonlarca Vatandaş Dikkat!
28 Şubat 2019 - 19:12

1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında konutların 4 bin 400 Türk Lirası ve iş yerlerinde ise 34 Bin TL’den daha fazla kira geliri elde eden vatandaşlar için beyan dönemi başlıyor.

Ayrıca vergi dairelerinde veya www.gib.gov.tr web adresi üzerinden 25 Mart 2019 tarihine kadar beyan verilebileceği açıklandı.

BEYAN DÖNEMİ 1 MART- 25 MART 2019

Türkiye genelinde milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren beyan dönemi resmen başlıyor. Kira Gelir Beyan dönemi hemen her yıl olduğu gibi 1 Mart 2019 tarihinde başlayacak ve 25 Mart 2019 tarihinde sona erecek.

MART VE TEMMUZ AYLARINDA İKİ EŞİT TAKSİTTE ÖDENECEK

Söz konusu internet kullanımı yapmayanlar veya vergi dairelerine gidemeyen 60 yaş üzeri vatandaşarın yanı sıra okuma yazma bilmeyenlerin ve engelli ile hastaların 444 0 189 numaraları Vergi İletişim Merkezi’nden yardım isteyebilecekleri açıklandı.

CEZASI VAR

Gayrimenkul uzmanı Hatice Kolçak konuya yönelik açıklamasında ise ceza süreci hakkında açıklama yaparak;

“Evini veya iş yerini kiralayanların ne kadar gelir elde ettiği, Hazine ve Maliye Bakanlığınca tapu, elektrik, doğal gaz, su abonelikleri ile banka, PTT, sigorta gibi kurumlardan alınan bilgiler doğrultusunda kolayca tespit edilebiliyor.

 

Bir konuttan fazla aynı kişiye konut tahsis edilmesi durumunda emsal bedel uygulaması yapılması gerekiyor.

 

Bu da konutun emlak vergi değerinin yüzde 5’ine denk geliyor. Hala, teyze, amca gibi akrabalara verilen bedelsiz konutlar için emsal kira uygulaması yapılması gerekiyor.” dedi.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-